14 Ocak 2022

Mutlaka Deneyimlemeniz Gereken Wellness Trend’leri

YAZI: BURCU KUTLUK

Sean Thomas, Vogue, June 2018
Fotoğraf: Sean Thomas, Vogue, Haziran 2018

Tüm dünyada iki yıldır kolektif olarak yaşanan pandeminin etkileri dalga dalga devam ederken, üstesinden gelmemiz gereken pek çok yeni başlık oluştu. Bir önceki seneye nazaran 2021’de hayatın daha akışkan olması hepimizi atmak istediğimiz adımlar konusunda cesaretlendirirken bir yandan da her an değişebilen haberler, uygulamalar, önlemler ve devamında gelen ekonomik krizle birlikte pek çok sınavdan geçtik ve geçmeye de devam ediyoruz.

Şimdi yeni bir yılın başında, her zorluğun aslında büyümek için bir fırsat da olduğunu hatırlayarak yüzümüzü yeniliklere ve bize iyi gelen şeylere; yani wellness dünyasında öne çıkanlara çeviriyoruz.

Nefes terapisi

Belki de pandemide en çok nefesimizden mahrum kaldığımızdan olsa gerek, birden fazla uygulama şekliyle en çok nefes çalışmaları şifa oldu bize. 1970’lerde Çek psikiyatrist Stanislav Grof’un başlattığı Holotropik Nefes iyileştirme metodunu takiben, Dönüştüren Nefes (Transformational Breath) ve Saykedelik Nefes (Psychedelic Breath) gibi farklı nefes çalışma teknikleri, en çok ilgi gören ve genişleyen alanlardan oldu.

Gruplar hâlinde veya bireysel seanslarla yapılabilen nefes çalışmaları, eğitimli bir öncü eşliğinde güçlü bir kendi kendini iyileştirme yöntemi olarak öğretiliyor ve deneyimleniyor. Nefesin bilinçli şekilde kontrol edilmesiyle yakın veya uzak geçmişin herhangi bir safhasını yeniden yaşayarak, dikkat çekici bir dizi deneyimi izleme fırsatına sahip olan katılımcılar, sakin bir beden ve zihinde bu deneyimleri tekrar izlemekle şifa bulma süreçlerinden geçiyorlar. Sonuç olarak stres azalıyor; açıklık, sevgi, barış, şükran, iletişim daha rahat akmaya başlıyor. Nefes çalışması ayrıca travma veya zihinsel, fiziksel ve duygusal engellerin yanı sıra kaygı, depresyon, korku, keder ve öfkenin serbest bırakılmasına da yardımcı oluyor. Dünyada pek çok isim bu konuda başarılı çalışmalar yapıyor: Elektronik müzik DJ’leriyle yaptığı işbirlikleriyle öne çıkan Eva Kaczor ile Türkiye’de Dönüştüren Nefes (Transformational Breath) terapisti Cansu Durucan yakın takipte olduklarımızdan.

Ses Terapisi

Evrendeki her şeyin bir titreşim frekansı var. Bu titreşimler vücudumuzdaki her hücreyle etkileşime giriyorlar. Binlerce yıldır vücudun titreşimini yeniden ayarlamak, zihinsel sağlık sorunlarını ve duygusal sağlığı iyileştirmek ve hatta bazı inanışlara göre “kötü ruhları uzaklaştırmak” için uygulanan bir terapi yöntemi olan ses terapisi giderek popülerliğini artırıyor. Peki, nasıl çalışıyor?

Ses psikolojisi, beyindeki her sesi nasıl yorumladığımızla ilgilidir; bu, yalnızca çevremiz hakkında bilgi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda duygu ve hisleri de ortaya çıkarır. Bu bileşen daha çok psikoakustik olarak bilinir ve bu alan hızla genişledikçe, işitsel ve genel sağlık alanındaki yeniliklerle kulağımıza geri gelir.

Bir ses terapisi seansında katılımcılar genellikle oturur veya uzanır. Ses terapisi uzmanı farklı enstrümanlar veya vokaller tarafından yapılan titreşimler yoluyla, belirli sonuçlar yaratmak için katılımcıların vücutlarındaki hücrelerle etkileşime girer, iyileşmeyi teşvik eder.

Vibroakustik üzerine yapılan bazı araştırmalar, ses terapisinin kronik ağrıları tedavi etmek başta olmak üzere kan dolaşımı, sinir ve bağışıklık sistemleri üzerinde olumlu etkilerinden söz ediyor. Dünyada Scarlett de la Torre gibi pek çok farklı terapist bu konuda alan tutarken, Türkiye’de öne çıkan isimler arasında yumuşak ses seçimleriyle Suzin Akalan Maçoro, daha koyu ton tercihleriyle Nilüfer Ormanlı ve kendine has ses, ton ve müzik seçimleriyle The Music Medicine’ın kurucusu Dimitrios var.

Kundalini Yoga

Binlerce yıldır uygulanan kundalini yoga nefes teknikleri, pandemi döneminde en çok öne çıkan kişisel iyileşme yöntemlerinden biri oldu. Sebebi Gurmukh, Guru Jagat gibi çağın enerjisini güzel yakalayıp eski bilgeliği yeni nesillere aktarabilme gücü olan öğretmenlerin sosyal iletişim kanallarını kullanarak bilgeliği yayma çabası olabilir.

Kundalini nefes çalışmaları zihni en yüksek potansiyelde kullanmak üzere geliştirilmiş 3000 yıllık bir gelenek.

Çağın hızına uymak için ihtiyaç duyduğumuz enerjiyi yüzeye çıkartacak uygulamalar arasında kriyas (hareket), mudras (el jestleri), nefes, meditasyonlar, mantra’lar bulunuyor. Bunların hepsinin mutlak enerjimize ulaşmak için yeni zihin kodlamaları olduğu söyleniyor. Düzenli ve farkındalıkla uygulandığında hayatın tüm alanlarında dönüşüm ve kişisel iyilik hâlinin yayılmasını vadediyor. İster bir hoca eşliğinde ister de tek başına uygulanabilen kundalini yoga nefes çalışmalarına internette pek çok kaynaktan ulaşmak mümkünse de, RA MA Institute geniş öğretmen kapasitesi ve farklı temalarıyla öne çıkıyor. İlerleyen yazılarda kundalini’ye özel yer vermek üzere şimdilik bu kadarıyla paylaşmış olalım.

Vibratörler

Geçtiğimiz yıllarda kadınların tatmin olmalarını ve memnuniyetlerini hedefleyen konuşma ve araçlarda artış olmaya başladı. Kadınların kendi zevk ve tatmin duygularını öne almalarını teşvik için tasarlanan yeni seks oyuncakları ve özellikle değerli malzemelerden yapılmış vibratörlerin kullanımında artış var. Cinselliğe normalleştirilmiş, tasasız bir mercekle bakan bu yeni yaklaşım bedenlerimizi sınırsız bir şekilde keşfetmeye teşvik ederken, cinsel sağlık veya cinsel iyi olma hâlini de artık genel wellness başlığı altına koymamızı sağladı. Bu yeni anlayışın öncülüğünü Goop gibi uluslararası wellness platformlarında görürken Türkiye’de öncü, wellness ürünleriyle öne çıkan Abtira markasının yan oluşumu olan ve doğal değerli taşlardan vibratörler üreten Permitted Love. Markanın çok yakında ürünlerini satışa sunması bekleniyor.

Adaptojenler ve mantarlar

Global olarak endişe yaşadığımız bu dönemlerde stresle oluşan kimyasal, biyolojik ve fizyolojik dalgalanma süreçlerinin dengelenmesini destek olan bitki bazlı adaptojenler 2022’ye girerken de revaçtaydı. Uzun ömrü, iyileşmeyi ve nörolojik sağlığı korumaya yardımcı olmalarıyla bilinen ve yüzyıllardır geleneksel Doğu tıbbında kullanılan 70’in üzerinde bitki ve mantar türü var: Örneğin; Reishi mantarı, Ginseng, Tulsi, Schisandra veya Ashwagandha. Bu maddeler kullanıcının ihtiyaçlarına uyum sağlamaları dolayısıyla benzersizler ve adaptojen adını da buradan alıyorlar.

Ashwagandha doğal bir yöntemle gün sonu stresini atmaya yardımcı olurken, Reishi mantarı hafızayı ve genel bağışıklığı güçlendiriyor ve yine sinirlerin yatışmasına destek oluyor. Bu yıl da hem giderek artan şekilde bağışıklık sistemini güçlendirmeye yönelik bakış açısının parçası olarak, hem de psikolojik destek için adaptojenlerin kullanımında artış olmasını bekleyebiliriz.

ETİKETLER: 2022 WELLNESS TRENDLERİ , YOGA , SES TERAPİSİ , NEFES TERAPİSİ