29 Ocak 2022

Metabolik Esneklikten Boksa Bilmeniz Gereken 7 Fitness Trendi

YAZI: HANNAH COATES

DERLEYEN: DİLRUBA KARAKÖSE

22-01/27/from-metabolic-flexibility-to-boxing-the-7-fitness-trends-to-know-now.jpg

Fotoğraf: Rid Burman

Bu yıl nasıl spor yapacağız? 2020 ve 2021'in bir kısmı, evde antrenmanların, Peloton'un, yürüyüşlerin ve açık havadaki her şeyin yolunu açarken, yeni yıl fiziksel ve en önemlisi zihinsel hedeflerimize ulaşmamıza yardımcı olacak egzersiz rutinlerimize yeni bir yaklaşım getiriyor. Aşağıda da Vogue, 2022'de yükselişe geçecek fitness trendlerine göz atıyor.

Metabolik esneklik

Başkalarının zor bulduğu şekillerde eğilebilirsin, ama metabolik olarak esnek misin? Birleşik Krallık'taki dört yetişkinden biri, obezite, yüksek tansiyon ve yüksek kan şekerine neden olabilen metabolik sendromdan veya sağlıksız bir metabolizmadan muzdarip. İyi bir metabolik esnekliğe sahip olmak, vücudunuzun yakıt kaynağı olarak karbonhidratları ve yağları kullanmak arasında hızlı ve verimli bir şekilde geçiş yapabileceği anlamına geliyor. Bu da kas kazanmanızın, egzersizler sırasında daha iyi performans göstermenizin, dengeli bir şekilde kilo vermenizin ve daha uzun süre genç kalmanızın daha kolay olduğu anlamına geliyor.

22-01/27/lumen.jpg

Lumen isimli yepyeni bir cihaz ise metabolizmanızı anlamanıza ve kontrol altında tutmanıza yardımcı oluyor. Tek yapmanız gereken cihaza nefes vermek; bu sayede vücudunuzun ne yaktığına dair fikir sahibi olabiliyorsunuz. Ardından, metabolizmanızı sağlıklı bölgelere kaydırmak için gün içinde ne yemeniz gerektiğine dair de bir rehber sunuluyor. NHS doktoru Dr Emeka Okorocha, "Metabolizmamız, sağlığımızın ve zindeliğimizin kilidini açmanın anahtarına sahiptir." diyor. "Eğer onu daha esnek hale getirebilirsek, yüksek enerji, kilo yönetimi ve daha düşük kan şekeri bunu takip edecektir.

Yeni nesil bisiklet

Dünya çapında karantinalar hafiflerken, her türlü tekerlek tabanlı egzersizlere olan talep giderek artıyor. Londra'daki Marylebone'daki AMP Athletic'te hava bisikletleri çoğu antrenmanın ortak bir parçası çünkü kalori yakmayı artıran tam vücut antrenmanı sunuyorlar. Ve elbette Pelaton… Markanın spin derslerini henüz denememiş olanlar, yeni yılda iki ay boyunca ücretsiz olarak Peloton uygulamasını (kardiyo, yoga ve güç gibi diğer egzersizleri de içerir) deneyebilir.

Ruh sağlığı eğitimi

Evet, bedenlerimizi sağlıklı ve güçlü tutmak için çalışıyoruz, ancak giderek artan bir şekilde ister yürüyüş ister daha yoğun bir HIIT sınıfı olsun, zihinsel sağlığımızı artırmak için egzersiz yapmamızı sağlamaya yönelik bir yükseliş de söz konusu. Uzmanlar uzun zamandır egzersizin en iyi ilaç olduğunu söylüyorlar ve şimdi, pratisyen hekimlerin depresyon ve diyabet konusunda yardım arayan kadınlar için egzersiz sınıflarını reçete etmeye başlamasıyla bu durum uygulamaya konuyor. Boks, vücudun birçok kas grubunu çalıştırdığı ve aynı zamanda koordinasyonu, duruşu ve ruh halini iyileştirmeye yardımcı olduğu düşünüldüğünde mantıklı olan disiplinlerden biri. En önemlisi, aynı zamanda özgüven için üzerinde çalışmak için harika bir yöntem.

Hızlı programlar yerine uzun vadeli sağlık

18 aylık bir pandemiden öğrendiğimiz şey, sağlığın gerçekten her şey olduğu. Çoğumuz kronik stres yaşıyoruz ve çok yoğun bir şekilde egzersiz yapmak bunu daha da kötüleştirebilir. Mesela Mayfair'de yeni açılan sağlık ve zindelik kulübü Coach London, müşterilerin hedeflerine doğru hızda ulaşmalarına ve seanslarında beden, zihniyet ve yaşam tarzına odaklanmalarına yardımcı olmak için bileşik koşullandırmaya öncülük ediyor. Bu arada, Luke Worthington ve George Veness gibi eğitmenleri de, nasıl düşündüğümüzden nasıl çalıştığımıza kadar uzanan fitness ve sağlık tavsiyeleri için takip edebilirsiniz.

Evde spor salonu

Pandemi nedeniyle zaten yoga matınız ve birkaç ağırlığınız varken, ev jimnastik salonunuzu kurdunuz mu? Mütevazı evlerinde yeri olanlar, evlerinin rahatlığında spor salonu deneyimi yaşatacak çok sayıda yeni makine olduğunu bilmek isteyebilirler. Birincisi, Technogym'in dünya çapındaki seçkin Dior butiklerinden satın alınabilecek bir koşu bandı, bench ve bir egzersiz topundan oluşan Dior imzalı yeni koleksiyonu. Ve Hydrow's Rower, antrenmanlarda size rehberlik eden bir ekranla gelen yeni nesil bir kürek çekme aleti.

22-01/27/diorandtechnogym.jpg

İyileşme anahtar konumda

Bu yeni bir kavram değil; ancak fitness dünyası, dinlenme günlerinin ve aktif toparlanmanın sağlıklı bir vücut ve zihin için son derece önemli olduğu gerçeğine giderek daha fazla uyanıyor. Esneme ise bu noktada çok önemli. Çünkü ağrıyı iyileştiriyor ve sakatlanma riskini azaltıyor. Soğuk su terapisinin tüm faydalarını evinize getirmek için ayarlanmış akıllı bir buz banyosu aplikasyonu olan Monk ise yakın zamanda piyasaya sürülecek; mutlaka radarınıza almalısınız.

Pelvik taban kasları için pilates

Pilates, kasları güçlendirmek veya sırt ağrılarını hafifletmek için mükemmel bir uygulama. Ancak cinsel sağlık hakkında artan farkındalıkla birlikte, pelvik taban kasını güçlendirmenin de harika bir yolunu sunuyor. Ünlü antrenör Sian Marshall'ın imza attığı uygulama U Pilates ise güçlü bir pelvik taban oluşturmak için 20 dakikalık egzersizleri bir araya getiriyor.

ETİKETLER: FİTNESS TRENDLER , 2022 FİTNESS TRENDLERİ , SAĞLIK , WELLNESS