03 Haziran 2021

Masallardan Gelen Şifa

YAZI: DENİZ MİRAY PETRİNİ

arbil çelen yuca,masal anlatıcılığı

Konu masallar olduğu zaman aklınız önce çocukluğunuza sonra da anlatılan hikayelere doğru ufak bir yolculuğa çıkar. “Bir varmış bir yokmuş” ile açılan kapı sizi farklı dünyalara davet eder ve bir süreliğine de olsa hayal gücünün eşliğinde kaybolmanın hafifliğini yaşarsınız. Günümüzde masal anlatıcılığı ve yeniden anlatılan hikayeler özellikle yaşadığımız süreçte kökleri kadim, rotası yeni bir şifa tekniği olarak karşımıza çıkıyor.

Duygularımızı, yaşadıklarımızı, yaralarımızı saklamayı tercih ettiğimiz dönemlerde farklı bir anlatım diliyle kendimize ayna tutmak ilk etapta zorlayıcı olsa da sonrasında yolu tekrar hatırlayıp ilerlemeye devam ediyorsunuz ve farklı hikayeleri olan yeni kahramanlarla tanışıp ayrılıkları aynı yolda birleştiriyorsunuz. Hem dilde hem kalemde aktarıma geçmek ise kapattığınız bütün kapılara uyumlu anahtarlar gibi teker teker sizi açarak yeniden kendinizle tanışmanızı sağlıyor. Dediğim gibi özellikle geçirdiğimiz bu dönem bizi içsel olarak da tanımadığımız bir keşif sürecine soktu.

Umudu, mesafeyi, yakınlaşmayı, korkuyu, şifayı ve daha adlandırmadığımız pek çok şeyi aynı anda yaşıyoruz. Hepimizin bunu karşılama şekli de ayrı olabilir, ancak tüm dünyanın ortak evresinde buluştuğumuzu düşünürsek aynı şekilde ortak bir çözüm yaratmak ve dış dünyayı değiştiremesek bile iç dünyamızda yeni bir hikaye yaratmak mümkün. Arbil Çelen Yuca eğer masalları seviyorsanız Instagram üzerinden keyifle takip edebileceğiniz içeriklerle sizi bu farklı dünyaya davet eden öğretenlerden biri. Kadınların doğasından doğanın gücüne, gücün kırılganlığından kırılganlığın esnekliğine doğru anlattığı pek çok masalla sizin için yeni bir kapı olabilir.

 

İlgili Başlıklar