16 Ağustos 2021

Gün İçinde Uygulayabileceğiniz 6 Pratik Meditasyon Yöntemi

YAZI: DENİZ MİRAY PETRİNİ

elsa hosk,meditasyon,wellness

Fotoğraf: @hoskelsa

Meditasyona dair doğru bildiğimiz yanlışlıklara bir yenisi daha ekleniyor: Meditasyon yapmak, rahatlamak için belirli bir atmosfere ya da oturma pozisyona ihtiyacınız yok. Zihninizi ve nefesinizi odaklayabildiğimiz her an meditasyon yapabilirsiniz. Aynı durum sevdiğiniz her şeyi yaparken geçerli. Tüm dikkatinizi yaptığınız işe verdiğinizde zaman kavramından bağımsız olarak anda kalarak zihninizi diğer düşüncelerden arındırma şansına sahip olursunuz. Günlük yaşamda çok fazla uyaran olduğu için hem görsel hem de zihinsel olarak pek çok tetikleyiciye maruz kalıyoruz. Bu nedenle stres seviyemizi kontrol altında tutmak da her zaman kolay olmuyor. İşte bu noktada yeni bir denge alanı yaratmanıza yardımcı olacak farklı pratiklerini deneyebilirsiniz.

Etrafınızdaki 5 Şeyi Fark Edin

Hızlı bir farkındalık çalışması olarak da bilinen bu yöntemde zihninizin çok dolu ve karmaşık olduğunu hissettiğiniz anlarda daha doğru bir karar vermek için kısa bir mola vererek çevrenizle ilgilenebilir ve odağınızı değiştirebilirsiniz. Bunun illa görsel olmasına gerek yok işitme, koku ve tat alma duyularınızı da kullanabilirsiniz. Örneğin o sırada kahve içiyorsanız gerçekten tat almak için kendinize süre verebilir ya da ilginizi çeken bir görsele yoğunlaşabilirsiniz. Bu, anda kalmanızı sağlayarak zihninizi sakinleştirmeye yardımcı olacaktır.

Ne Hissettiğinizi Tanımlayın

Gergin veya kızgın hissediyorsanız, duygunuzu bastırmak yerine bir süre sizinle kalmasına izin vererek adını koymaya çalışın. Duygunuzun adını koymak bakış açınızı netleştireceği için çözüm bulmanızı kolaylaştıracaktır.

Sevdiğiniz Bir Kelime Ya da Mantra Söyleyin

Özellikle stresli olduğunuz ya da çok bunaldığınızı hissettiğiniz zamanlarda size iyi hissettiren bir kelimeyi tekrar etmek ya da olumlu bir mantrayı içinizden tekrar etmek durumun etkisini azaltmanıza yardımcı olabilir. Kelimelerin gücünü düşündüğümüz zaman, ilk etapta ne kadar zor olsa da olumlu seçimler yapmak bir süre sonra modunuzu değiştirerek kendinizi daha huzurlu hissetmenizi sağlayabilir.

Size İyi Gelen Bir Hobi Edinin

Sevdiğiniz bir şeyi yaptığınızda odağınız değiştiği için aslında farkında olmadan meditasyon yapmış oluyorsunuz. Bu yüzden eğer “meditasyon yapmalıyım” fikri size biraz zorunluluk hissi veriyorsa, yapmaktan keyif aldığınız bir şeye vakit ayırmayı deneyebilirsiniz. Bu müzik dinlemek, yürüyüş yapmak ya da resim çizmek gibi pek çok şey olabilir.

İzlemeye Vakit Ayırın

Bilgisayar başında çok uzun vakit geçiriyorsanız, bu yöntem gözlerinizin dinlenmesine de yardımcı olacaktır. Kısa aralıklarla hiçbir şey yapmadan sadece uzak bir noktayı izleyin hatta eğer karşınızda güzel bir manzara varsa bedeninizi rahatlatın ve sadece o anın tadını çıkarın. 

Şükür Egzersizi Yapın

Tıpkı mantra söylemek gibi, ilk başladığınız anda size iyi gelmeye başlayacak bir yöntemdir. Minnettar olduğunuz şeyleri düşünmek sizi hem mutlu hissettirir hem de bulunduğunuz ortamdan bir süre uzaklaştırarak farkındalığınızı iyi şeylere odaklamanızı sağlar. Farkındalığınız iyi şeylere odaklandığında ise bedeniniz gevşer ve rahatlar.

ETİKETLER: MEDİTASYON , WELLNESS