05 Haziran 2021

Enerjinizi Yükseltmenin 4 Kolay Yolu

YAZI: DENİZ MİRAY PETRİNİ

enerji, yaz mevsimi

Fotoğraf: Alasdair McLellan, Vogue USA, 2011 Ocak

Bize her zamankinden daha uzun gelen kış mevsiminin ardından güneşle daha sık buluşmaya başladığımız ayların artık içindeyiz. Balkon kapılarının kapanmadığı, aydınlık saatlerin uzadığı ve bizi saran kıyafetlerin hafiflediği bu keyifli dönem yaşadığımız sürecin içinden de bir şekilde geçmeyi başararak bizi iyi hislere bir adım daha yaklaştırdı. Elbette değişimin getirdiği iniş çıkışları hala yaşıyoruz ancak hem doğanın hem de şehirlerin hareketlenmesiyle birlikte hem bedensel hem de ruhsal ağırlıklarımız biraz olsun hafifliyor. Arada düşüşlerimizin olması çok normal; ki zaten yükselmek için önce biraz düşmeyi de öğrenmemiz, hatta kabul etmemiz gerekiyor. Peki böyle durumlarda enerjimizi nasıl bir üst seviyeye çıkartabiliriz?

Fark Edin

Dediğim gibi insan olmanın yazısız kurallarından biri; düşeriz ve kalkarız. Kendinizi iyi hissetmediğiniz zamanlarda hemen bu ruh halinden kurtulmaya çalışmak yerine biraz zaman verin. Duyguyu fark etmek, onun içinden geçmenizi kolaylaştıracaktır. Hatta ilk duyduğunuzda biraz garip gelse de bu anı hissetmeye çalışın. Hemen bir şeyleri değiştirmeye çalışmak daha fazla baskı hissetmenize sebep olabilir.

Hareketli Bir Playlist Yapın

Müzik ruh halimizi değiştirmemize yardımcı olan en güçlü araçlardan biri. Hepimizin belirli bir müzik zevki olsa da kendinizi düşük hissettiğiniz zamanlarda ritmin dönüştürücü gücünden faydalanabilirsiniz. İlk dinlediğiniz an hemen bir değişim yaşamasanız da aynı enerjiye sahip müzikler bir seri oluşturduğunda yavaş yavaş ruh haliniz de bu canlılığa ayak uydurmaya başlayacaktır.

Alanınızı Düzenli Tutun

Dağınık bir atmosferde olmak eğer modunuz düşükse, görselliğiyle kaotik bir vizyon yarattığı için, daha sıkıntılı hissetmenize sebep olabilir. Bu yüzden hem sizi hareketlendirecek hem de sonrasında çok daha hafif hissettirecek bir temizlik, enerjinizi yükseltmenize de yardımcı olacaktır. Unutmayın yaşam alanınız sizin bir yansımanızdır ve çevrenizi arındırdığınız zaman siz de arınmış hissedersiniz.

Size İyi Gelen İnsanlarla İletişime Geçin

Hepimizin hayatında enerjisiyle, pozitif yaklaşımıyla bize iyi gelen insanlar vardır ve yüz yüze görüşemediğimiz zamanlarda bile sadece seslerini duymak bizi bambaşka hissettirir. Üstelik uzun süreler ayırmanıza gerek yok; sadece havadan sudan konuştuğunuz kısa sohbetler bile enerjinizi çok daha farklı bir boyuta getirir.

 

ETİKETLER: İYİ HİSSETME , WELLNESS , SAĞLIK