22 Haziran 2021

Daha Esnek Bir Düşünür Olmanın 4 Yolu

YAZI: DENİZ MİRAY PETRİNİ

vogue

Fotoğraf: Clifford Coffin

Hepimizin hayatı belli açılardan çok farklı olsa da özellikle bizi duygusal açıdan etkileyen konularda takılı kalma paydasında buluşuyoruz. Bazen tek bir söz ya da tek bir olay içimizdeki bir alanı tetiklemeyi başarıp bizi hiç değişmeyen bir döngüye sokabiliyor. Bu döngünün içinde de kendimize aynı soruları sorup farklı cevaplar bulmaya çalışıyoruz ve bir süre sonra hem mental hem de fiziksel olarak yorgun hissetmeye başlıyoruz. Aşağıdaki dört madde gereğinden “fazla” düşündüğünüz konularda zihninizi sakinleştirerek hafiflemenize ve daha esnek bir düşünür olmanıza yardımcı olabilir.

Serbest Bırakın

İlk etapa bir düşünceyi sürekli olarak zihninizde çevirdiğinizin farkına varın ve onu baskılamak yerine serbest bırakın. Farkına varmak biraz gergin bir aşama olsa da varlığını kabul ettiğiniz için görüş açınızı berraklaştırarak daha net bir çözüm üretmenizi sağlayacaktır.

Araştırın

Düşünceyi açığa çıkarttıktan sonra duygularınız da açılacaktır. Neden böyle hissettiğinizi kendinize sorun. Zamanla zihninizde ufak bir liste belirmeye başlayabilir ve düşüncelerimizden ibaret olmadığımızı anladığımız anda duygu durumumuz da değişkenlik gösterecektir.

Dışarı Çıkın

Yaşadığımız durumlar bize özel olduğu için objektif değerlendirmeyi her zaman başaramayabiliriz. Bu yüzden düşünceden dışarı çıkın ve aynı durumu yakın bir arkadaşınız ya da sevdiğiniz biri yaşadığında ona nasıl bir tavsiye vereceğinizi düşünün.

Kontrol Sizin

Düşüncelerimiz hayatta her şey gibi gelip geçicidir. Eskiden aynı şekilde düşündüğünüz ve artık sizin için pek bir şey ifade etmeyen, hatta zamanınızı boşa harcadığınızı sonradan anladığınız dönemleri hatırlayın. Düşünmekten korkmayın ama geçmesine de izin verin; bunu sadece kendinizin yapabileceğini unutmayın. Aynı düşüncede kalmanın da içinden geçip gitmenin de seçimi size ait.

ETİKETLER: WELLNESS , ESNEK DÜŞÜNÜR , SAĞLIK