08 Ocak 2021

Bilinçaltının Gizli Gücü: Olumlamalar

YAZI: ESRA BEBEK

Bilinçaltının Gizli Gücü: OlumlamalarFotoğraf: Getty Images

Amerikan psikolojisinin babası ünlü filozof William James, sınırsız zeka ve sonsuz bir bilgelikle dolu olan bilinçaltımızın; dünyayı değiştirecek o büyük güce sahip olduğunu söyler. Kuantum fiziğin dünyamıza hızlı bir giriş yaptığı şu son dönemde bilinçaltımızın; yaşam boyu ona iletilen düşünce ve inançları doğru kabul ederek gerçekleştirmek üzere programlandığını sanırım artık birçoğumuz biliyoruz. 

William James’in görüşünü destekler nitelikte güncel çalışmalar yürüten; Pensilvanya Üniversitesi Pozitif Psikoloji Merkezi Direktörü Dr. Martin Seligman’da birçok söyleşide kişisel düşüncelerimizin mutluluğa olan katkısının altını kalın çizgilerle çiziyor. O halde yaşamda daha fazla mutluluğa alan açmak isteyen bizlere düşen, bilinçaltımıza mümkün olduğunca yapıcı duygular, pozitif düşünceler ve doğru fikirler sunmak.

Henüz adım attığımız bu yepyeni yılda; hayata anlam katmak için; farkındalığımızı zihnimizde dönen düşüncelerimize getirmeye ve bilinçaltımızı pozitife yönlendirecek olumlamalara yaşamımızda daha sık yer vermeye ne dersiniz?   

İşte olumlamaların dünyasına hızlı ve etkili bir giriş yapmak isteyenler için birkaç pratik ip ucu:

- Öncelikle sabah rutininize meditasyon katarak, kendinizle olan diyalogunuzu gözlemlemek harika bir başlangıç olacaktır. Hangi düşünce kalıpları, hangi benzer sonuçları doğuruyor dikkatinizi buna getirebilirsiniz.

- Gözleminiz neticesinde hayatınızda iyileştirmek istediğiniz başlıkları bir yere not edebilirsiniz; ilişkiler, sağlık durumunuz, sosyal statünüz, varlık durumunuz gibi gibi…

- Belirli bir ritüel dahilinde (örneğin en sevdiğiniz mumu yakarak, rahat bir oturuş pozisyonunda vb. gibi) her gün benzer saatte bu başlıklarda hayatınızda deneyimlemek istediklerinizi listeleyerek devam edebilirsiniz.

- Unutmayın, bilinçaltı şu anda yaşar. Bu nedenle oldukça basit düşünün ve cümlelerinizi şimdiki zamanda kurmaya özen gösterin.

- Seçtiğiniz cümlelerin “değil, olmamalı gibi” negatif ifadeler yerine pozitif anlamlar içermesine dikkat edin.  Örneğin; “Hayatımda bana zarar veren ilişkiler istemiyorum.” cümlesi yerine “Yaşamımda neşe sevgi ve anlayış dolu ilişkiler kuruyorum.” gibi bir olumlama cümlesini tercih edin.

- İfadelerinizi mümkün olduğunca yalın, basit ama net tutmaya gayret edin. Örneğin sabah uyandığınızda “Sağlıklıyım ve bunun için şükran duyuyorum.” gibi kısa ve basit cümleler seçebilirsiniz. 

- Son aşamada ise; arzu ettiğiniz bu cümlelerin gerçekleştiği durumu hayal edin ve o anı içindeymişçesine dilediğinizce yaşayın. Hayal kurmak için kendinize izin verin, bırakın o durum zihninizde mutlulukla canlansın, duygusunu hissedin. Bu aşamada sizi çok mutlu eden geçmiş bir anınızı da zihninizde yeniden canlandırarak o yüksek duyguya giriş yapabilirsiniz.

- Ve her gün bu deneyime 10 – 15 dakikanızı ayırmayı deneyin, arzu ettikleriniz için aksiyon almaya başlayın. Değişen düşünce kalıplarınızla birlikte yaşamınızda ne kadar çok şeyin değişeceğine inanamayacaksınız. 

Hepimize gün içinde ilham verecek, negatif düşünce ve inançların sesini bir yudum kısacak olumlama örnekleri için; Chopra Meditasyon ve İyi Yaşam uygulamasına göz gezdirebilir veya konunun daha derinine inmek için Shakti Gawain imzalı Yaratıcı İmgeleme isimli kitabı okuyabilirsiniz.

İlham veren ünlü yaşam koçu Ora Nadrich’in hafızalarda yer eden şu sözlerinde bahsettiği gibi, “Ben” ile başlayan ifadeler çok güçlüdür. O ifadelerde evrene kim olduğumuzu aktarırız.”

Şimdi kendi yaşamınıza ait olumlamaları yaratmak için sıra sizde…

ETİKETLER: WELLNESS , OLUMLAMA , BİLİNÇ ALTI