12 Ağustos 2021

Bağışıklığa Destek: Öne Çıkan 10 Faydasıyla Propolis Nedir?

YAZI: DİLRUBA KARAKÖSE

21-08/04/gettyimages-492771215.jpg

Fotoğraf: Getty Images

Reçine benzeri bir madde olan propolis, çiçek nektarlarından elde edilen balın aksine, arılar tarafından ağaç reçinesinden ve bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarından üretiliyor. Yıllar içinde ise wellness dünyasında öyle geniş bir alana yayıldı ki, farklı formlarda karşımıza çıkıyor ve tüketimi konusunda da seçenekler sunuluyor. Bal ya da keçiboynuzu gibi besinlerle karıştırılarak hazır bir şekilde satın alınabilirken, suda eriyen versiyonları sayesinde kolayca tüketilmesi de mümkün. Bunun yanı sıra propolis içerikli cilt bakım ürünleri de giderek daha fazla talep görüyor. O zaman gelelim yıldız konumunda yer alan propolisin faydalarına.

Vücuda faydaları

- Antifungal görevi gören özel bir bileşene sahip olan propolis, bu sayede vücuttaki yaraların iyileşmesine yardımcı oluyor. Ayrıca yeni sağlıklı hücre büyümesini de hızlandırıyor.

- Kanserli hücrelerin çoğalmasını önlüyor ve kansere yakalanma olasılığını azaltıyor.

- Yapılan araştırmalar, propolisin diyabet tedavisinde de yardımcı olabileceğini gösteriyor. Kan şekeri seviyesini ve kolesterolü düşürmeye katkı sağlıyor.

- Propolis ayrıca kemikleri güçlendirip daha sağlıklı olmaları konusunda da önemli bir görev üstleniyor.

- Bağışıklığı kuvvetlendiren bir etkisi olduğu için soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkların daha hızlı geçmesini sağlayabiliyor.

21-08/04/poosh_228775634_810105273038164_4398968019384134071_n.jpg

@haileybieber

Cilde faydaları

- Antibakteriyel ve antienflamatuvar özelliği sayesinde akne tedavisinde de kullanılan propolis, yağ üretimini de kontrol altına alıyor.

- Güneş yanıkları için mükemmel bir seçenek. Zira yanıkları yatıştırıp iyileşme sürecini hızlandırıyor.

- Cilt dokusunu daha pürüzsüz bir hale getirmeye yardımcı oluyor.

- Propolisin bir diğer özelliği de antioksidanlar açısından zengin olması. Böylelikle serbest radikallerle savaşarak hücresel hasarın önlenmesine destek veriyor.

- Deride en sık karşılaşılan iltihaplanma belirtilerinden biri kızarıklık; ve propolis içerikli bir ürün kullanmak kızarıklığı hafifletmeye yardımcı olabiliyor. Ayrıca, iltihaplanma sonrası hiperpigmentasyonun önlenmesini de sağlıyor.

Olası yan etkileri

Eğer hali hazırda bala veya arılara karşı alerjiniz varsa, propolis içeren ürünler vücudunuzda farklı tepkilere sebep olabilir. Özellikle bu gibi mevcut alerjileri veya astım gibi rahatsızlıkları tetiklememesi adına propolisi tüketmeden önce bir uzmana danışmakta fayda var.

ETİKETLER: PROPOLİS , PROPOLİSİN FAYDALARI , SAĞLIKLI BESLENME , WELLNESS