14 Nisan 2021

Ay Ritueli Nasıl Yapılır?

YAZI: DENİZ MİRAY PETRİNİ

Yeni Ay ritueli,astroloji, Dolunay

Christian Dior, 2011 Sonbahar/Kış Couture

 

Ay’ın aslında baktığımızda bizimle örtüşen pek çok yanı var. Tıpkı onun gibi karanlık ve aydınlık yanlarımız olduğu bir gerçek ve bunu hayata yorumlarsak yine aynı şekilde hepimizin kötü ve iyi günleri olabiliyor. Pek çok eski kültüre bakıldığı zaman Ay dişil enerjiyi sembolize eder ve toprak ana dediğimiz Gaia’nın enerjisiyle de uyum içinde hareket eder. Astrolojik açıdan baktığımız zaman da Ay burcumuz en derinlerde annelerimizle olan ilişkilerimizden yine kişisel dişil enerjilerimize kadar pek çok şeyi yansıtır. 

Evet astroloji her zaman ilgi duyulan bir konuydu ancak kendimizi daha iyi hissetmek adına yaptığımız ufak ritüel çalışmaları da farklı bir açıdan bizi daha hafif ve evrenle daha uyumlu hale getirebilir. Aslında bu ritüellerin benim açımdan başka bir amacı daha var o da anda kalabilmek ve belki de bir süreliğine de olsa doğanın güzelliklerini takdir edip aslında ne kadar şanslı olduğumuzu yeniden kendime hatırlatmak.

 

Yeni Ay ritueli,astroloji, Dolunay

Marine Serre, 2019 Sonbahar/Kış

 

Ay ritüelleri de aslında içe dönmenize, kendinizle tekrar buluşmanıza yardımcı olur. Bu yüzden ayın hangi evresinin size iyi geldiğine odaklanmanız yeterli olacaktır. Evet Yeni Ay tıpkı adının önündeki kelimeyle uyumlu olarak yeni başlangıçları, yeniden doğuşu, yeni hedefleri sembolize eder ve Dolunay'a baktığımız zaman ise nasıl artık tamamlanmışsa bizim hayatımızdaki olayların da tamamlanışını, yarım kalanların bitirilmesini sembolize eder.

Bu aynı zamanda duygular ya da hislerde olabilir. Örneğin size iyi gelmeyen hisleri ya da taşıdığınız yükleri artık bırakmak istiyorsanız Dolunay’ın enerjisini, yeni duyguları yeni hisleri hayatınıza çekmek için de Yeni Ay’ın enerjisini kullanabilirsiniz. Bütün bunların elbette etkisi var ama en derinde yatan şey aslında sizin inancınız ve enerjiniz. Bu yüzden bir miktar kafa karıştırsa da Ay’ın enerjisini deneyin ama illa belirli bir dönem beklemeyin neyi nasıl yapmak istiyorsanız öyle yapın. Sadece yükseklik açısından evrelerin gerçekleştiği tarihlerin içinde kalmaya özen gösterin.

Ritüellerin öyle belirli bir kuralı yok. Yazmak isterseniz yazın ya da hayal kurmak size daha keyifli geliyorsa kendinize bu yönde zaman ayırın. Özetle doğanın mucizelerini kucaklayın ama tek bir öğreti, tek bir ritüel ya da tek bir sistemin peşinden gitmeyin. Çünkü bunu yapmak aslında zihninizi serbest bırakmanız gereken anda bir şeyleri doğru yapıp yapmadığınızı düşünmenize neden olur. Hatta içinizden o an yapmak gelmiyorsa sırf birkaç kişiden duydunuz diye o an uyumlanamadığınız bir şeyi denemeyin. Bazen sadece oturup Ay’ın enerjisini izlemek ve içinizden geçireceğiniz birkaç söz bile yeterli olacaktır.

ETİKETLER: WELLNESS , AY RİTUELİ