04 Nisan 2021

Amina Mundi'den Toprağın Mucizeleri

YAZI: ZEYNEP AKDOĞAN

Amina Mundi

Anima Mundi için “Sezgisel bir yerden doğdu” diyor Ayales, kendi varoluş sebebinin, kaderinin bu olduğuna dair büyük bir inançla. Bitki damıtma sanatını, bir şaman olan anneannesinden öğrenen simyagerin yolculuğu Kosta Rika’dan Amazonlar’a ve Kaliforniya’ya uzanıyor. Orta ve Güney Amerika bölgelerinde kabile kültürüne has bitkibilimi üzerine uzmanlık yapmış; farklı bitki okullarında klasik Batı ve Avrupa bitkibilimi üzerine dersler almış; işin pratiğiniyse botanik mentorlardan, doktorlardan ve şamanlardan öğrenmiş Ayales. Yağmur ormanlarına has şifa geleneklerini, Çin topraklarında doğan Taoist tıbbı ve Hindistan kökenli şifa sistemi Ayurveda ile harmanlayan klinik bitkibilimci, bitkileri kişiye özel beslenme programlarına entegre etmek için, Amerika’nın çeşitli kliniklerinde doktorlarla birlikte çalışmış. “Bir terapist gibi duygusal ve ruhsal anlamda insanları desteklemek de görevlerimden biri” diyor. “Zira bir tarif tasarlarken, bitkilerin enerjisini tartıyor, kişinin karakteriyle, tedavi etmek istediği rahatsızlıkla veya istenen sonuçla bire bir eşleşecek bitkiler seçiyorum.”  

Anima Mundi, binlerce yıldır tedavi amaçlı başvurulan geleneksel formülleri bilimsel keşiflerle bütünleştiriyor. Alametifarikası, grip türü viral enfeksiyonlardan kanser ve tümöre kadar türlü hastalıklarla mücadele etkinliği kanıtlanan adaptojenlerle ürettiği takviyeleri. “Adaptojen derken, vücudun stres tepkisini düzenlemek için kullanılan özel bir bitki sınıfından söz ediyoruz” diyor Ayales. “Endokrin sistemini, yani hipotalamus, hipofiz ve adrenal bezinden sorumlu organları dengelediği bilimsel araştırmalarca kanıtlanan bitkiler bunlar. Psikolojik, kimyasal ve biyolojik stres faktörlerinin yanı sıra sirkadiyen ritmini, sinir sistemini ve genel olarak bağışıklık sistemimizden de sorumlu organları hedef alıyorlar.” 

Amina Mundi

Özellikle pandemi sürecinde popülerleşen Anima Mundi ürünlerinden biri, solunum yolları hastalıklarını önlemede etkili Elderberry Syrup (Mürver şurubu). İçeriğindeki adaptojenleri ve faydalarını şöyle özetliyor Ayales:

“1. Skullcap Baikal (Çin takkesi): Medikal araştırmalar, bu bitkinin viral çoğalmayı, viral gen ekspresyonunu ve sitokin uyarımını engellediğini, vücudu A ve B tipi influenzaya karşı koruduğunu kanıtlamış durumda.

2. Kordiseps: Kronik astım başta olmak üzere solunum yolu hastalıklarında enflamasyonu azaltan bu mantar, akciğer sağlığını da destekleyen, anti-influenza etkisiyle bilinen bir adaptojen.

3. Maitake: A tipi influenza virüsünün çoğalmasını engelleyen mantar ekstresi, vücutta virüsle savaşan anti-viral sitokinlerin üretimini de tetikliyor.

4. Shiitake: Araştırmalara göre hepatit C ve uçuk gibi bağışıklık hastalıklarıyla mücadelede oldukça etkili bu mantar, viral enfeksiyonun vücutta açığa çıkmasını, virüsün vücuda girmesini ve çoğalmasını engelliyor.

5. Reishi: Binlerce yıldır medikal amaçlı kullanılan bu antiviral özellikli en güçlü mantar, uçuk ve Epstein-Barr gibi hastalıklarla mücadelede olduğu kadar A tipi influenza ve H1N1 virüsünü yok etmekte de başarılı. Kanser, tümör ve kemoterapiye başkaldıran olumlu etkileri de klinik araştırmalarca kanıtlandı.” 

Ayales, bağışıklık sisteminizi güçlendirecek bir sağlık kürüne tek bir adaptojenle başlamanızı ve gerekirse yetkili bir wellness uzmanına danışmanızı öneriyor. “Bunlar güçlü bitkiler olduğu için dozajı abartmamak, tedavi sürecine bilinçli yaklaşmak önemli. C vitamini yüklü klasik adaptojen, Şizandra üzümü güzel bir başlangıç olabilir, çünkü karaciğeri koruma altına alarak detoks etkisi yaratıyor. Ashwgandha (Hint ginsengi), anksiyeteyle savaşta ve kemoterapinin etkilerini minimuma indirgemekte etkili. Altın kök ise beyin fonksiyonlarını güçlendiren kökleriyle bağışıklık sistemini de destekleyen, doğanın en muazzam anti-depresanı.” 

İlgili Başlıklar