27 Nisan 2021

Airbnb'nin Sanal Wellness Deneyimleri

YAZI: ZEYNEP AKDOĞAN

Evinizin konforunda iyileştirici bir dünya turuna ne dersiniz? Uykucu koyunlarla meditasyon seansından bol kahkahalı yogaya; Airbnb’nin en yaratıcı sanal wellness deneyimlerini sizin için araştırdık. 

 

Gülün biraz!
Lizbon, Portekiz

“Gülmek için mutlu olmayı beklemeyin belki de gülmeden ölürsünüz” demiş büyük yazar Victor Hugo. Fall in Laugh adlı kahkaha yogası tam da bu felsefeyi yansıtıyor. Ev sahibiniz, Kongo doğumlu Thomas Cock, hayatını dünyanın dört köşesinde gülmeye ve güldürmeye adamış bir komedyen. Belçika’da büyümüş; aktör olma hayaliyle gittiği Kanada’da büyük komedi festivallerinin sahnelerinde bulmuş kendini. Ardından önce Paris’te oyunculuk hayalini gerçekleştirmiş, sonra ver elini San Francisco... Basit bir gülme eyleminin insan psikolojisi üzerindeki olağanüstü iyileştirici etkisini de bu şehirde bir gönüllü kuruluşunda çalışırken keşfetmiş. Üzerine bir de türlü eğitimler eklenince, bir ışık parlamış zihninde. “Gülmek benim için ruhsal bir yolculuk oldu” diyor Cock. “Özellikle kahkaha yogası gökten inen bir vahiy gibi hayatımı tamamen değiştirdiğinden, bu mutluluğu herkesle paylaşmak istedim.” Airbnb’deki deneyimine gelince, kendiyle dalga geçen türde mizahıyla herkesi “insanlar ne düşünür” korkusundan arındırmaya, rahatlamaya sevk ediyor. Örneğin; tavuk ve maymun seslerini taklit etmenizi istiyor ve çekingen kıkırdamalarla başlayan seans çok geçmeden yüksek sesli kahkahalara dönüşüyor. Gezgin komedyen, hakkında yapılan yüzlerce pozitif yorumdan anlaşılacağı üzere, sizi de katıla katıla güldürmeye kararlı. “O kadar çok güldüm ki, seanstan sonra günlerce sırıtarak gezdim ortalıkta” diyor katılımcılardan biri. Diğeri, “Güldüğün için mutlusun” diye girmiş söze; “Bu kadar basit işte! Seansta hafiflediğimi, göğsümün rahatladığını, zihnimdeki eleştirmenin sustuğunu hissettim ve bu etki hâlâ devam ediyor.” 

Candice Swanepoel

 

Fotoğraf: Zoey Grossman

Koyunlarla mee-ditasyon yapın
Loch Lomond, İskoçya

Hamish, Dougal ve Lochie. Wellness koçlarınız değil, Guided Meditation with Sleepy Sheep adlı sıra dışı wellness deneyiminde sizi neşelendirecek “uykucu” koyunlar bunlar. İskoçyalı ev sahibiniz ise Beccy; sağlık sektöründe çalışan, İngiltere’nin önde gelen konservatuvarlarında müzisyenlere anksiyete, stres ve özgüvensizlik sorunlarıyla başa çıkmakta yardımcı olan bir ruh sağlığı uzmanı. Airbnb’de oldukça popülerleşen bu ilginç deneyim, Beccy’nin İskoçya’nın yemyeşil dağlarına bakan şirin mi şirin evinin turuyla başlıyor. Hemen ardından dış mekana geçiş yaptığınızda, kırlarda başıboş gezinen birbirinden sevimli koyunlarla tanışıyorsunuz. Seansın en can alıcı tarafı olan 15 dakikalık nefes egzersizleri de burada, koyunların “mee” sesleri eşliğinde gerçekleşiyor. Etkisini merak edenler için, “Bu meditasyon seansı tüm beklentilerimi karşıladı” diyor bir katılımcı. “Koyunlar çok sevimli, atmosfer ferahlatıcı, meditasyonsa köklendiriciydi. Sokağa çıkma yasaklarından bunaldığım günlerde taze bir soluk aldırdı bana.” Seansı ekipçe deneyimleyen profesyoneller de mevcut: “Birbirimizle daha iyi iletişim kurmak amacıyla katıldığımız bu seans bize çok iyi geldi. Beccy’nin huzur veren sesi, hikaye anlatımı o kadar dinlendirici ki, ruhunuzu sıfırlıyor adeta.” Bir diğer yorumcu ise “Modern psikoloji uygulamalarını yakından takip eden biri olarak aydınlandığımı hissettim” diyor; “Koyunların tatlılığı da cabası; bugüne kadar koyunları hafife almışım, onların doğası hakkında öğrendiklerim de şaşırtıcıydı.” 

Ormanda duş alın
Kyoto, Japonya

Tarihi 1300 yıl öncesine dayanan Fushimi Inari Tapınağı’nın kutsal şelalelerinde bir meditasyon seansına var mısınız? Forest Bathe in Kyoto’s Sacred Mountain, Singapur doğumlu turizm rehberi Lee’nin tasarladığı bir wellness deneyimi. Çeşitli Asya ülkelerini karış karış gezmiş, Al Jazeera için belgeseller çekmiş ve üniversite öğrenimi için dokuz yıl önce geldiği Japonya’da nihayet demir atmış bir foto muhabiri Lee. Kyoto’nun tarihine duyduğu ilgiyse onu turizm sektörüne yöneltmiş ve burada üç yıl boyunca tam 1600 turiste fiziksel olarak rehberlik yaparak Airbnb’de en yüksek puanlı fiziksel deneyim yaratıcıları arasına girmiş. Forest Bathe in Kyoto’s Sacred Mountain da bu fiziksel deneyimin pandemi sürecindeki uzantısı. 75 dakikalık oturumda ilk durak, Shinto tanrılarının tapınaklarını ziyaret. 

Burada tanrıların wellness ritüellerini keşfedip, Lee’nin de uzmanlık alanına giren beş farklı antik meditasyon tekniğine geçiş yapıyorsunuz. Her birini öğretici mini meditasyon seansıyla deneyimledikten sonra seansın en arındırıcı kısmına; ormanda duş almaya hazırsınız. Lee, sizin için kutsal şelaleden akan suyun altına girdiğinde, çevresindeki yosun tutmuş tapınakların, yemyeşil orman bitkilerinin, kuş cıvıltılarının ve kayalara çarpan tok su sesinin dinlendirici etkisinden nasibinizi alıyorsunuz. “Ben ve kız kardeşim bu deneyimin son derece interaktif oluşuna bayıldık” diyor bir katılımcı. “Üstelik Lee’den öğrendiğimiz derin rahatlama tekniklerini hayatımıza dâhil ettiğimiz için çok mutluyuz. Çekim yetenekleri için de ona bravo demek istiyorum. O Fushimi Inari’ye tırmanırken, duş alırken biz de oraya ışınlandık sanki.” 

Kutsal suyla arının
Ubud, Endonezya

“Dünyada eşi benzeri görülmemiş bu dönemde huzur bulmanız ve tüm olasılıklara kalbinizde yer açmanız için.” Balinese Water Blessing Ritual deneyiminin mimarı Made, size Ubud’da yer alan Tri Sandhya Villa’dan sesleniyor. Tecrübeli Hinduizm uzmanı, Sanskritçe kutsal yazıtları henüz bir çocukken okumaya başlamış; aile soyunda nesilden nesile geçen ve dilinden düşmeyen mantra’ları ise dedesi ve babasından öğrenmiş. Amacı, hayatı boyunca günden güne katlanıp çoğalan bu derin birikiminin iyileştirici enerjisini adaklar üzerinden insanlara aktarmak. Bir saatlik online seansta, önce beyaz ve sarı pirinçle ikiz kuleler yaratıyor Made. Ardından, hindistancevizi ve çuhaçiçeği yapraklarıyla muhteşem bir Sampyan Penyenang aranjmanı hazırlıyor. Katılımcılar için “sevgi, sağlık ve aşk” adakları niteliğindeki bu ritüeller, su kutsama ritüeliyle devam ediyor. Made’in bu esnada dile getirdiği türlü Sanskritçe mantra’ların hedefiyse insana hayat veren, bedeni arındıran ve dinî âdetlerin ayrılmaz bir parçası olan bu elemente tüm enerjisini aktarmak ve bu sayede ruhu arındırmak. Anlatması güç olsa da, kiminin uyanış kiminin şifa olarak tabir ettiği seans hakkında düşülen notlar sizi de bu deneyime sevk edebilir.“ Bunu iki kez tecrübe etmiş biri olarak, her deneyimin başlı başına sihirli ve eşsiz olduğunu söylemeliyim. Seansların sonunda zihninizin sessizleştiğini, içinize dolan derin huzuru ve kalbinizin tüm evrene açıldığını hissediyorsunuz.”  

ETİKETLER: WELLNESS , SAĞLIKLI YAŞAM , AİRBNB