08 Haziran 2022

Açık ve Soğuk Sularda Sağlık Bulmak Mümkün

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

yüzmenin faydaları

Söz konusu spor yapmak olunca gözünüzün korkması normal. Birçoğumuz o ilk adımı atma konusunda yeterince cesur olamayabiliyoruz. Ancak yüzmenin bu korkuyu biraz daha azalttığı konusunda da hemfikiriz. Tüm vücudunuzu ve kardiyovasküler sisteminizi çalıştıran yüzmenin birçok faydası bulunuyor. Uzmanlar yüzmenin beden üzerindeki olumlu etkilerini anlatıyor; kas ağrıları başta olmak üzere birçok sağlık sorununda iyileşme süresine yüzmeyi dahil etmemizi öneriyor. Sağlıklı bir kalp ve akciğerler için de önerilen bir spor yüzme. Etkileri bununla da sınırlı değil. Yüzmenin sağlığımıza faydalarının yanı sıra yüzmenin mental sağlığa olumlu etkileri olduğu da biliniyor. 

British Medical Journal tarafından yapılan bir araştırma, yüzmenin zihinsel sağlığımız üzerindeki olumlu etkilerine odaklanıyor. Araştırma, majör depresif bozukluk ve anksiyete semptomları olan bir kadının açık ve soğuk suda yüzme rutinini benimsemesinden sonra semptomlarında sürekli ve kademeli bir azalma görüldüğünü gösteriyor. Birçoğumuz yaşam tarzlarımız ve şehrin rutinine kapılıp havuzlarda yüzebilsek de (ki faydaları elbette geçerli) açık sularda yüzmenin faydaları da bir hayli fazla. “Wild  swimming” olarak karşımıza çıkan bu yüzme türünü ve faydalarını mercek altına alıyoruz. Aslında "wild swimming" birçoğumuzun aşina olduğu bir şey. Denizlerde ya da göllerde yüzmek… Üç tarafı denizlerle çevrili bu coğrafyada özellikle yaz aylarını birçoğumuz deniz veya göllerde, serbest tarzlarda yüzerek geçiriyoruz. Suyun ısısı, içerdiği tuz ve mineraller yönüyle bir havuzda yüzmekten çok daha farklı ve daha tercih edilir olduğu konusunda da hemfikiriz.

Öte yandan Avrupa’da birçok insan bu geleneksel yüzme türüne daha da ilgi göstermeye başladı. “Bugün insanlar yeniden yüzmek için nehirlerini ve göllerini keşfetmeyi öğreniyorlar” diyor Wild Swimming'in yazarı Daniel Start. 

yüzmenin faydaları

F:Oliver Hadlee Pearch

Açık ve soğuk sularda yüzmenin öne çıkan faydaları ise şöyle:

Daha fazla kalori yakabilirsiniz. Zira yüzme, kardiyovasküler sisteminizi çalıştırır ve kemiklerinize ve eklemlerinize fazladan yük bindirmeden vücudunuzdaki her kası kullanır. Soğuk suda yüzüyorsanız, vücudunuzun ayrıca sıcaklığınızı yüksek tutması ve fazladan kalori yakması gerekir. 

Açık ve soğuk sularda yüzme endorfin, dopamin ve serotonin salgılayarak size yüzme sonrası bir heyecan verebilir.

Düzenli olarak soğuk suda yüzden insanların akyuvar sayılarının önemli ölçüde artığını ve bağışıklık sisteminin güçlendiğini gösteren bazı araştırmalar mevcut.

Kendinizi soğuk bir denizde yüzerken hayal edin. Soğuk suda yüzerken, tek düşünebildiğiniz şey vücudunuzdaki yoğun hisler ve suyun etrafınızdaki hareketi oluyor değil mi? Bu yönüyle yüzmek tam anlamıyla mindfull bir deneyime dönüşüyor. Aklınızdaki her türlü sorundan ve endişelendiğiniz her şeyden bir süreliğine uzaklaştığınızı fark edecekesiniz.

Bir diğer önemli faydası ise doğayla kurduğumuz etkileşimi artırması. Zaten doğada olmanın ruh halimiz üzerinde önemli bir etkisi uzun zamandır biliniyor. Açık sularda yüzmenin yorgunluk ve kaygı duygularını azaltma gibi olumlu yönleri bulunuyor.

Tüm bu faydalarının yanı sıra sudaki güvenilirliği bilinmeyen sulardaki zararlı mikroorganizmalara, suyun derinliğini tahmin edememe ve sudaki engelleri görememe risklerine ve derin sularda yüzücüleri yakalayabilen krampları da göz önünde bulundurmanızı öneriyoruz. Tüm önlemlerinizi aldıktan sonra açık ve soğuk sulara şöyle bir dalmak, kulağa hiç de fena gelmiyor.

ETİKETLER: YÜZME