01 Ocak 2022

2022'de Karşımıza Çıkacak 5 Wellness Trendi

YAZI: LAUREN VALENTİ

DERLEYEN: DİLRUBA KARAKÖSE

21-12/29/screenshot-wwwvoguecom-20211229-11_56_48.png

Fotoğraf: Getty Images

2022'de insanları etkilemeye ve güçlendirmeye yönelik sağlık trendlerine baktığımızda, bu trendlerin zihin ve beden faydaları özellikle hayati önem taşıyor. Bu yıl, Covid-19 aşıları bir umut duygusu sunarken, daha gevşek kısıtlamalara doğru da bir hareket söz konusuydu. Ancak yeni Omicron dalgasının ortasında hala çok fazla belirsizlik ve korku var. Bununla birlikte zihinsel ve fiziksel sağlığımıza bakmak çok önemli. Eski moda yürüyüş egzersizinin devam eden ödülünden, psychedelics'in artık daha erişilebilir terapötik faydalarına kadar, 2022'de genişlemeye devam edecek olan beş sağlık trendine bir göz atın.

Canlandırıcı Yürüyüşler Yapmak

2020'de her şey akıl sağlığı sağlayan yürüyüşüyle ilgiliydi. Ancak geçen yıl bunun farklı türlerinin yükselişine tanık olduk. Mesela Vogue kültür yazarı Emma Spectre'ın "Gerçek bir amaç, yön ya da hırslı bir iş olmadan yapılan tek başına bir açık hava gezintisi" olarak tanımladığı küçük yürüyüşler buna örnek. TikToker Mia tarafından başlatılan bir TikTok trendi olan “hot girl walk” isimli yürüyüş şekli ise dışarı çıkıp minnettar olduğunuz şeyleri, hedeflerinizi ve onlara nasıl ulaşacağınızı düşündüğünüz bir TikTok trendi.

Apple Fitness+ sesli yürüyüş deneyimi özelliğinin tanıtılmasına yardımcı olan Apple'ın fitness teknolojileri kıdemli direktörü Jay Blahnik, "Yürümek dünyadaki en popüler fiziksel aktivite ve vücudumuz için yapabileceğimiz en sağlıklı şeylerden biri." diyor. Bir Rockport anketine göre, yüzde 53'ümüz pandemi öncesi istatistiklere kıyasla günde bir ila beş mil daha fazla yürüyoruz ve bunu sürdürmek için her türlü nedenimiz var.

Psikedeliklerin Potansiyelini Yeniden Düşünmek

Psychedelic wellness dünyasının boyutu ve kapsamı artmaya devam ediyor. Amerika Birleşik Devletleri, bir zamanlar yeraltında bulunan halüsinojenlerde, anksiyete ve travma sonrası stres bozukluğu (PTSD) gibi akıl sağlığı sorunlarının tedavisi olarak keşfedilen bir patlama görüyor. Johns Hopkins Tıp Fakültesi'nde psikiyatri ve davranış bilimleri yardımcı doçenti, üniversitenin yakın zamanda fakülte üyesi olan ve Psikedelik ve Bilinç Araştırmaları Merkezi'ni açan Frederick Streeter Barrett, “Anksiyete ve depresyon gibi sorunları tedavi etmek için mevcut model pek iyi değil.” diye açıklıyor. "Hastalar yıllarca her gün hap alırlar ve bu ilaçlar sadece kötü yan etkilere sahip olmakla kalmaz, çoğu zaman işe yaramazlar. Ancak psikedelik destekli terapide, yalnızca bir veya iki seansla birinin hayatını gerçekten değiştirme potansiyeli vardır, çünkü acıyı kaynağında yaşamaya başlarsınız.” Bununla birlikte, BIPOC topluluklarını iyileştirmek amacıyla psychedelic eğitim, güvenli ve kapsayıcı törenler sunan Siyah kökenli bir kolektif olan Ancestor Project gibi psychedelic inziva ve gruplarda da bir artış söz konusu.

Yeni Nesil Giyilebilir Ürünleri Benimsemek

Ne kadar çok teknolojik imkan varsa, biz insanlar sağlığımızı nasıl izleyebileceğimizi ve ömrümüzü nasıl uzatabileceğimizi keşfetmeye o kadar hevesliyiz. İşte bu noktada yeni nesil giyilebilir cihazlar, verileri ve içgörüleri aracılığıyla daha iyi sağlık alışkanlıkları sağlamaya devam ediyor. Kapsamlı sağlık araçları setini temel alan Apple Watch 7.0 serisi, genel bir sağlık göstergesi olabilen bir kan oksijen sensörünü tanıttı ve COVID-19 zamanında düşük oksijen seviyelerinin erken teşhis sağlayabileceği göz önüne alındığında bu, önemli bir fayda. Bir de, kişisel “hazırlık puanınızı” belirlemek için temel sağlık ölçümleri sunan bir uyku ve aktivite izleyicisi olan Oura halkasının en son modeli var. Geçmişte giyilebilir cihazlar sağlık ve zindeliği oyunlaştırdığı için eleştirilirken, gelecekleri çok daha bütünsel görünüyor ve genel sağlık ve dengeye odaklanıyorlar.

Daha Az Tabu, Daha Çevre Dostu Regl

Adet gören insanlar için küresel pandeminin iniş çıkışları, döngülerinin alt üst olmasına ve semptomların şiddetlenmesine neden oldu. Bunun fayda sağlayan yanı ise bireysel ve toplumsal olarak adet görme konusunda daha yenilikçi hale geliyoruz. Bu değişen bakış açısı, menstrüel döngü ve endometriozis ağrısı çeken bireylere yardım etmeye adanmış bir platformun da kuruluşuna zemin hazırlıyor. Stilist Karla Welch ve kreatif direktör Sasha Markova tarafından kurulan Looni, tampon ve ped kullanımının çevresel etkilerine ışık tutmakla kalmayıp, şık ve uygun fiyatlı teknolojik alternatifler sunuyor. Ayrıca şirket kendini adet eşitliğini sağlamaya adamış bir kurum olan Pad Project gibi kuruluşlarla ortaklık kuruyor. Gidecek uzun bir yol var, ancak önümüzdeki yıl, menstrüasyon alanında yenilikçi olabilecek ve çevre dostu stratejilere odaklanan ilerlemelere kucak açacak.

21-12/29/002-wellnesstrends-vogueglobal-8jan20-gettyimages.jpg

Fotoğraf: Getty Images

Bitki Bazlı Beslenme

Yemek yeme tarzınız hangisi olursa olsun, muhtemelen keşfedilecek yepyeni terimler oluyor. Esnek ve vejetaryen kelimelerinin kombinasyonu flexitarianism ve daha az et, süt ve yumurta yemeyi taahhüt eden reducetarian bunlardan ikisi. Bunların ortak noktası ise daha az hayvansal ürün tüketmeye odaklanmaları. Amerikalıların üçte biri ve Avrupalıların neredeyse yarısı bir yıl öncesine göre daha az et yediklerini söylediği için bu kavram her zamankinden daha anlamlı. Sonuç olarak, bitki bazlı beslenme yükselişine devam ediyor ve eskiden daha düzenli tüketilen hayvansal ürünlere değerli alternatifler bulmak giderek daha kolay hale geliyor. Hâlâ hayvansal ürünler yiyenler için, İskandinav diyeti gibi bitki merkezli diyetler, nehirde yakalanan somon ve merada yetiştirilen yumurtalar gibi yüksek kaliteli ve sürdürülebilir kaynaklı hayvansal ürünlerin önemini vurguluyor. Söylemeye gerek yok ancak bitki bazlı beslenme anlayışı sadece sağlığımız için değil, gezegenimiz için de daha iyi.

ETİKETLER: WELLNESS , TREND , WELLNESS TRENDLERİ , 2022 WELLNESS TRENDLERİ