06 Ocak 2021

#Vogue2021Trends: Wellness

YAZI: JESSİCA SALTER

DERLEYEN: DİLRUBA KARAKÖSE

Sağlıklı yaşamın yükselişi yeni bir şey değil ancak bu yıl, gerçekten sağlığımıza odaklanmak için zaman ayırmamızı sağladı. İnsanlar tükenme noktasına kadar çalışmak yerine, kendilerini mutlu ve sağlıklı hissettiren şeyleri hesaba katarak genel sağlıklarına daha bütünsel bir yaklaşım benimsediler. Sağlıklı yaşamdaki her şey, aslında sizi iyi hissettiren şeylerin bir özeti. 2021 yılında ise wellness dünyasında öne çıkanlar şöyle;

Hücresel fitness

Bu yıl en hafif tabirle stresli geçti. Şimdi yeni bir program, içinde bulunduğunuz stresi ölçüyor ve bunun etrafında bir egzersiz rutini oluşturuyor. Amaç, tükenmişliğe yakın hissettiğinizde bedeni daha fazla gereksiz stres altına sokmaktan kaçınmak, ancak yine de kendinizi zorlamaya teşvik etmek. Sağlıklı yaşam direktörü Gideon Remfry’nin bu konudaki açıklaması ise şöyle; "Hücresel stres seviyeniz yüksek olduğunda, çok fazla egzersiz yapmak savunmanızı tüketebilir, yıpranmaya, kronik iltihaplanmaya, kilo alımına ve olası hastalıklara yol açabilir.”

Yeni bakım: Düzenli uyku

Uyku ve bağışıklık sistemi arasında güçlü bir ilişki olduğu düşünülürse, bu yıl uyku düzenine çok daha dikkat edileceği ortada. Ancak son dönemlerde zorlayıcı konulardan da biri bu. Zira stres ve gerginlik hali, uyku kalitesini de kötü yönde etkiliyor. Bu sebeple uyku takip cihazları ya da uygulamalarının da popülerlik kazanması söz konusu.

20 dakikalık kısa egzersizler

Popüler bir uygulama olan ClassPass, 20 ve 30 dakikalık egzersizlerin ve HIIT antrenmanlarının çok talep gördüğünü ortaya koyuyor. ClassPass’in yöneticilerinden biri olan James Radcliff, kısa egzersizlerin de vücudu zorlamak ve meydan okumak için iyi bir yol olduğunu söylerken, kısa, yüksek yoğunluklu antrenmanları ve daha uzun antrenmanları karıştırmanın, farklı kasları çalıştıracağını ve egzersiz rutinine çeşitlilik katacağını da ifade ediyor.

Kişiselleştirilmiş ev antrenmanları

Evde çok sık vakit geçiriyor olmak, lüks bir spor merkezinin yüksek teknolojisine ulaşamayacağınız anlamına gelmiyor. Bu ay piyasaya sürülen Apple Fitness +, kullanıcıların formda kalmasına yardımcı olmak için stüdyo tarzı deneyimler ve kişiselleştirilmiş öneriler sunuyor. iPhone, iPad veya Apple TV aracılığıyla egzersiz ölçümleri gözlemlenebiliyor.

Besin bilinci

Takviye gıdalarıyla ciddi bir yükseliş elde eden Seed’in kurucu ortağı ve CEO'su Ara Katz, "Biyolojimizi ve bedenimizi anlamak bir feminizm eylemidir. Onu ne kadar çok anlarsak, seçimlerimiz o kadar güçlenecek, ayrıca pazarlama ve yanlış bilgilendirmeye karşı daha bilinçli olurken, sonrasında kendi sağlığımız üzerinde çok daha fazla etkiye sahip olacağız." diyor.

Daha sade bir bakım rutini

Bir dönem çok konuşulan ve pek çok kişi tarafından denenen 10 aşamalı cilt bakımı rutinleri artık sadeleşmeye gidiyor. Her ne kadar kendimize ayırabileceğimiz vakit biraz daha artmış olsa da, az ve öz ürünle kendimize bakım yapmak istiyoruz. Bu sebeple basit ve tutarlı bir rutin benimsemek, 2021’nin de yükselen wellness trendleri arasında.

 

ETİKETLER: WELLNESS , #VOGUE2021TRENDS , SAĞLIK