19 Haziran 2017

Bir Feminizm Üniforması Olarak Dior Tişörtü

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Bir Dior tişörtü, feminizm üniforması olabilir mi? Natalie Portman'dan Jennifer Lawrence'a, kadın dayanışması için yıllardır mücadele eden yıldızlar dahi bu tişört aracılığıyla seslerini duyurmaya başladıysa, gayet olabilir. Maria Grazia Chiuri'nin de, Dior bünyesinde ve tarihindeki ilk kadın kreatif direktör olduğunu düşünürsek, İlkbahar/Yaz 2017 koleksiyonunun hit parçası olan bu tişörtün feminizm sembölü haline geline gelmemesinin imkanı yok.

Dior

Fotoğraf: @dior

'We Should All Be Feminists' sloganıyla, bir tişörte yüklenebilecek en anlamlı mesajlardan birini veren Maria Grazia Chiuri, gelip geçici bir akımdan ziyade, kadınları modanın gücü ile birliğe davet ediyor. Neredeyse bir asır boyunca erkek vizyonunun şekillendirdiği feminenlik algısına, bir kadın olarak son derece zarif bir provokasyonla müdahale eden Maria Grazia Chiuri, yüksek modanın da net ve siyasal mesajlar vermesi gerektiğine inanıyor.

Dior

Fotoğraf: @dior

Bu yüzden Jessica Chastain gibi ünlülerin, Dior'un feminist tişörtüyle boy göstermeleri asla bir stil oyunun parçası değil. Aksine, bu tişört yüksek dozda politik duruş içeriyor.

Dior

Fotoğraf: @dior

Dior İlkbahar/Yaz 2017'den Sahip Olmanız Gereken 5 Parça

ETİKETLER: DİOR , FEMİNİZM , MARİA GRAZİA CHİURİ , NATALİE PORTMAN , JENNİFER LAWRENCE , ÜNLÜ STİLİ