METROPOL
METROPOL

04 Mart 2021

Son 10 Yılın Altın Küre Ödüllü Drama Dizileri

YAZI: HAZAL BAYAT

Geçtiğimiz günlerde 78'incisi gerçekleşen Altın Küre Ödülleri, özellikle dizi evreni için çok şey ifade ediyor. Drama ve komedi olmak üzere iki ayrı alanda yılın en iyilerini belirleyen ödüllerin sahipleri, ödül aldıkları dönemin öne çıkan yapımları anlamına da geliyor. Eğer son 10 yılın kazananları arasında henüz izlemedikleriniz varsa, listemize mutlaka göz atın.

Boardwalk Empire

Fotoğraf: IMDB/Macall B. Polay/Home Box OfficeFotoğraf: IMDB/Macall B. Polay/Home Box Office

Büyük Buhran dönemini fırsata çevirerek dünyanın en ünlü mafyaları arasına girmeyi başaran Al Capone'un hayat hikayesinden uyarlanan Boardwalk Empire, Altın Küre'yi tartışmasız şekilde eve götüren yapımlardan. Filmde imzası olan isimler arasında Martin Scorsese'den Terence Winter'a, birçok önemli ismi barındıran diziyi henüz izlemeyenlerdenseniz, mutlaka şans verin.

Homeland

Fotoğraf: IMDB/Macall B. Polay/Home Box OfficeFotoğraf: IMDB

CIA dramaları ilginizi çekiyorsa, Claire Danes, Damian Lewis ve Mandy Patinkin gibi başarılı isimlerin kadrosunda yer aldığı Homeland'i izleme listenize alın. Bipolar bozukluğu olan bir CIA ajanı, El Kaide tarafından esir alınan ve serbest kaldıktan sonra ülkesine döndükten Amerikan askeri Brody'nin düşman saflarına katıldığından şüphelenmektedir. 8 sezon devam eden dizi, 6 Emmy Ödülü'ne sahip.

Breaking Bad

Fotoğraf: IMDB/Cathy Kanavy/AMCFotoğraf: IMDB/Cathy Kanavy/AMC

Ortağı tarafından ihanete uğradıktan sonra sıradan bir hayat sürmeye başlayan kimya öğretmeni, kansere yakalandığını öğrenince işleri biraz değiştirmeye karar verir. Ailesinin geleceğini garanti altına almak için uyuşturucu imalatına başlayan Walter White, kontrolünü zaman zaman kaybettiği bir güce sahip olur. Breaking Bad, orijinal senaryosuyla yalnızca Altın Küre ödülünü kazanmakla kalmadı; gelmiş geçmiş en etkili dizierden biri olarak da tarihe geçti.

The Affair

the-affairFotoğraf: IMDB

Tatil kasabasında başlayan bir yasak aşkın her karakterin gözünden ayrı ayrı anlatıldığı The Affair, hikaye ilerledikçe içerisine gizemli bir cinayeti de dahil ediyor. Toplamda 5 sezonu olan dizinin oyuncu kadrosunda Dominic West, Ruth Wilson, Maura Tierney, Joshua Jackson ve Julia Goldani Telles gibi isimler var.

Mr. Robot

the-affairFotoğraf: IMDB/Peter Kramer/USA Network

2015 yapımı psikolojik gerilim Mr. Robot, Altın Küre ödülüne sahip en orijinal senaryolardan biri. Çocukluğun domestik şiddete maruz kalan bir siber güvenlik uzmanının gündüz sıradan bir şirket çalışanıyken geceleri bambaşka bir insana dönüşünü konu alan dizi, tüm toplum eleştirilerinin yanı sıra aslında kimsenin göründüğü gibi olmadığı mesajını da veriyor.

The Crown

The-americansFotoğraf: IMDB

The Crown'ın En İyi Drama Dizisi Dalında Altın Küre kazandığı tek yıl bu yıl değil. İngiliz kraliyet ailesinin hayatını yakın plandan ekrana aktaran Netflix dizisi, kraliçenin genç olduğu günlerde de ödülü kapmıştı. Özetle, özellikle kostüm ve atmosferiyle öne çıkan yapımın başarısı tescilli. 

The Handmaid's Tale

The-americansFotoğraf: IMDB/George Kraychyk/2018 Hulu

Margaret Atwood'un aynı isimli çok satan kitabının uyarlaması Handmaid's Tale, Amerika'da çıkan iç savaşın ardından kurulan Gilead ülkesinde yaşananları anlatıyor. Yaşam tarzı kabul edilenden farklı olanların idam edildiği, kadınların okuma yazma öğrenmek dahil her türlü haktan yoksun bırakılıp doğurgan olanların köle olarak kullanıldığı distopya, Altın Küre ödülünü kesinlikle hak etmişti.

The Americans

The-americansFotoğraf: IMDB/FX Networks

1980'lerin başlarında Soğuk Savaş dönemindeki Amerika'da yaşayan, dışarıdan sıradan bir Amerikalı aile gibi görünen Sovyetler Birliği ajanı bir çiftin hayatını anlatan The Americans, Altın Küre ödüllü dönem dizilerinden bir diğeri. Anlaşmalı evlilikleri süreç içerisinde gerçek duygulara dönüşen iki ajanın çocukları dahil hiç kimse gerçek kimliklerinden haberdar değildir. Başrollerini Keri Russell ile Philip Jennings'in üstlendiği The Americans, merak uyandıran senayosuyla 6 sezon devam etti.

Succession

Fotoğraf: IMDB/Craig Blankenhorn/HBOFotoğraf: IMDB/Craig Blankenhorn/HBO

2018 yapımı HBO dizisi Succession, bir medya imparatorluğuna sahip olan Roy ailesinin değişen dünya karşısında dönüşen hikayelerini konu alıyor. Şirketin başındaki Logan Roy'un emekli olması beklenirken herkesi rahatsız eden bir karar vermesiyle ailesi içinde yaşananları anlatan dizi, Amerikan yapımı.

The Crown

Fotoğraf: IMDB/Macall B. Polay/Home Box OfficeFotoğraf: IMDB

Prenses Diana'nın dahil olduğu hangi olay; yer aldığı hangi fotoğraf; hikayesinin konu olduğu hangi yapım konuşulmadı ki? The Crown, Diana'nın dahil olmasıyla En İyi Drama Dizisi ödülünü yeniden kazandı. Diana'ya hayat vererek Drama alanında En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazanan Emma Corin'in de bu başarıda büyük rolü olduğuna şüphe yok.

ETİKETLER: GOLDEN GLOBES , ALTIN KÜRE , ALTIN KÜRE ÖDÜLLERİ , DRAMA , DİZİ ÖNERİLERİ , DİZİ ÖNERİSİ