METROPOL
METROPOL

27 Ağustos 2021

Mutsuz Küçük Ağaçlar: Bob Ross'un Karanlık Mirası

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

bob ross

Netflix

Kıvırcık saçları, güler yüzü, ‘pıt pıt’ fırça kullanımıyla çizdiği ağaçlar, bulutlar ve mutlu halleriyle hatırlıyoruz birçoğumuz Bob Ross’u. ‘İsteyen herkese resim çizmeyi öğretebileceği’ mottosuyla Türkiye ve dünyanın pek çok ülkesinde ekranlara gelmiş, hepimizi en az bir kere ‘acaba ben de yapabilir miyim?” diye düşündürmüş belki de bazılarımıza ilham olmuştu.

Ancak zihnimizdeki bu görüntüler sonsuza kadar değişebilir; en azından ressamın bilinmeyenlerine odaklanan Netflix’in yeni belgeseli Bob Ross: Happy Accidents, Betrayal & Greed belgeseli öyle düşündürüyor.

25 Ağustos’ta Netflix kataloğunda yerini alan belgesel, Ross'un 52 yaşında kanserden ölmesinin ardından Ross'un oğlu, arkadaşları ve iş ortakları arasında çıkan acı tartışmayı anlatıyor. Netflix, basın açıklamasında “Doğaya karşı her daim dile getirdiği büyük takdir ve nazik tavırlarıyla Bob Ross, tanıştığı herkesi yaratıcıklarını benimsemeye ve kendilerine inanmaya teşvik etti. Bu da onu uzun yıllardır yaşayan kültürel bir fenomen haline getirdi.” ifadeleri ile karşımıza çıkıyor. Joshua Rofé’nin yönettiği, yapımcılığını ise komedyen Melissa McCarthy, Ben Falcone, Divya D’Souza ve Steven Berger’in üstlendiği belgesel artık aramızda olmayan Bob Ross’un yaşadıklarını anlatmaya ve bir anlamda sesini duyurmaya çalışacak.

Fragmanda da belirsiz bir sesin dediği gibi yıllardır beklenen bu hikaye nihayet ortaya çıkacak mı, izleyip göreceğiz.

ETİKETLER: NETFLİX , BOB ROSS