METROPOL
METROPOL

17 Ocak 2022

Modaseverlerin İzlemesi Gereken 4 İçerik

YAZI: SELEN KILIÇ

Moda âşıklarının izlerken modaya bir kez daha âşık olacağı 4 Netflix içeriğini sizin için bir araya getirdik ve inceledik.

 

The Assassination of Gianni Versace – American Crime Story

The Assassination of Gianni Versace – American Crime Story
Netflix

İtalyan moda vizyoneri ve efsanevi Versace’nin kurucusu Gianni Versace, 16 Temmuz 1997’de Andrew Cunanan tarafından Miami Beach’teki malikanesinin önünde vurularak öldürüldü. Gerçek olaylardan ve araştırma raporlarından ilham alınarak yaratılan dizi, modaevinin radikal kararlarının ve ilhamının arka planını gösterirken, Gianni ve kız kardeşi Donatella’nın ilişkisine de ışık tutmuş.

Penélope Cruz tarafından canlandırılan Donatella Versace’nin kostümleri ihtişamlarıyla göz doldururken bizi Versace ile nostaljik bir yolculuğa çıkarıyor. Kostüm tasarımcısı Lou Eyrich, Donatella Versace’nin 1996’daki ikonik Met Gala görünümünü yaratırken, Donatella’nın elbiseyle birlikte giydiği gerçek Versace botları ve kemeri kullanmış. 

"Yaratıcılık düşüncelerin çatışmasıyla güçlenir!" diyen Donatella Versace hakkında daha fazlasını öğrenmek için sizi buraya alalım. 

The Assassination of Gianni Versace – American Crime Story
Netflix

Ayrıntılarıyla yeniden yaratılan Gianni’nin 1997’deki defilesinde; gerçekte Naomi Campbell tarafından giyilen gelinlik, haç motifleri ve ışıltılı altın rengi elbiseler oldukça dikkat çekiyor. 

Defilenin gerçek fotoğraflarına göz atmak isterseniz… 

2017-2018 yapımı olan ve 9 bölümden oluşan The Assassination of Gianni Versace, Gianni Versace cinayetini aydınlatırken modaevinin büyüleyici imza görünümlerini de gözler önüne seriyor.

 

7 Days Out - Chanel

The Assassination of Gianni Versace – American Crime Story
Netflix

“İnsanlar modacılık için öldü diyor, belki onlar için öldü ama bizim için değil.” Bu sözler, onu tanıyan herkesin kendisinden bir “dâhi” olarak bahsettiği, özgün kişiliği ve yaratıcılığıyla dünyaca ünlü ikonik tasarımcı Karl Lagerfeld’e ait. Moda dünyasına sayısız katkı sağlayan Karl ve Chanel ekibi, bu 45 dakikalık bölümde izleyicileri bir Chanel defilesinin hazırlık sürecinden bitişine, uzun ve ihtişamlı bir yolculuğa davet ediyor. 

Karl Lagerfeld hakkında fazlası için bu yazıyı okuyabilirsiniz. 

Chanel’in 2018 İlkbahar/Yaz haute couture defilesi öncesinde, ekibin titizlikle takip edildiği bölümde Chanel’in ihtişamlı dünyasına adım atarken, aynı zamanda dünyanın en büyük organizasyonlarından biri olan defilenin stresini ve telaşını da ekran karşısında yeniden yaşıyoruz. Başlı başına bir sanat olan haute couture ve onu koruyup yaşatmaya söz veren Chanel modaevinin tutkusu, izleyenlere görsel bir şölen yaşatıyor. Grand Palais’nin, “klasik bir Fransız bahçesi” ilhamıyla defile için baştan aşağı yeniden tasarlanışını ve her bir detay için ne kadar uğraşıldığını görüyoruz. Defilenin sonundaki gelin/smokin görünümü, sizi hem şaşırtıp hem de büyüleyecek!

Defileyi merak edenlere… 

Etkileyici bir Chanel defilesi deneyimini her yönüyle yaşamak, 85 yaşında hayatını kaybeden Karl Lagerfeld efsanesine yeniden tanıklık etmek isteyen herkese, yönetmenliğini Andrew Rossi’nin yaptığı 7 Days Out serisinin Chanel bölümünü izlemelerini öneriyoruz. 

 

 

Halston

Kısaca Halston olarak bilinen efsanevi minimalist tasarımcı Roy Halston Frowick’in hayatını konu olan 5 bölümlük mini-biyografi dizi, izleyenleri tasarımlarıyla kısa sürede şöhrete kavuşan Halston’ın çılgın ve kaotik yaşamına doğru bir yolculuğa çıkarıyor. Dizide, kariyerine bir şapka tasarımcısı olarak başlayan Halston’ın, adım adım bütün dünyaya adını nasıl duyurduğuna ve moda dünyasında nasıl izler bıraktığına tanık oluyoruz.

Halston’ın fotoğrafları için… 

The Assassination of Gianni Versace – American Crime Story

Dizide, “Versaille Savaşları” gibi moda tarihinin ikonik anları da yeniden canlandırılmış. Beş Fransız couture modaevinin (Christian Dior, Yves Saint Laurent, Pierre Cardin, Emanuel Ungaro ve Givenchy), beş Amerikalı yeni tasarımcı (Anne Klein, Stephen Burrows, Bill Blass, Oscar de la Renta ve Halston) ile yarışmak için bir araya geldiği ve Amerikalı tasarımcılar için devrim niteliğinde olan etkinliğin görkemli sahnelerini mutlaka izlemelisiniz.

The Assassination of Gianni Versace – American Crime Story

Halston’un yakın çevresini canlandıran oyuncu kadrosu da oldukça iyi iş çıkarmış. Ewan McGregor’un hayat verdiği Halston karakteri kadar dikkat çekici olan bir diğer karakter de Fransız model ve oyuncu Rebecca Dayan’ın canlandırdığı, modelden mücevher tasarımcısına dönüşen gizemli ve zarif Elsa Peretti. Rebecca, özgür ruhlu efsanenin “kendi şovunu hak ettiğini” bile söylemiş. Elsa’nın Tiffany & Co. için yaptığı takı ve tasarım parçaları British Museum, Museum of Fine Arts, Boston ve Museum of Fine Arts, Houston’ın 20. yüzyıl koleksiyonunda yer alıyor.

Elsa Peretti hakkında fazlası için… 

Rebecca Dayan aynı zamanda Partow’un 2022 İlkbahar/Yaz kataloğunda yer aldı. 

 

Casablancas – The Man Who Loved Women

Dünyaca ünlü ve moda dünyasına birçok süper model kazandırmış olan Elite model ajansını bilmeyen yoktur. Peki ya hikayesini? Global top modelliğin doğmasını sağlayan ve modelliğe bambaşka bir yön veren ajansın kurucusu olan John Casablancas’ın kariyer yolcuğunu, özel hayatını ve Elite’in yükselişini konu alan, Hubert Woroniecki tarafından yönetilen Casablancas, izleyenlere top model dünyasının perde arkasını gösteriyor.

“Herkesin ilginç bir hikayesi vardır- sadece onu nasıl anlatacağınızı bilmeniz gerekir” diyen pazarlama dehası John Casablancas, bünyesindeki modellerin hikayelerinin kitlelere duyurulmasını sağladı, modelleri “ünlüleştirme” stratejisiyle sektörde büyük değişimlere yol açtı ve o zamana kadar geri planda kalan modeller bir anda kişilikleriyle birlikte ön plana çıkmaya başladı. Naomi Campbell, Cindy Crawford ve Linda Evangelista başta olmak üzere birçok top modelin sektörde devleşmesine tanık olduğumuz filmde, aynı zamanda Elite’in ortaya çıkışından 120 milyon dolar değerinde ve 35 ülkede ofisi olan bir işletmeye dönüşmesini izliyoruz. 

The Assassination of Gianni Versace – American Crime Story
Netflix

Casablancas’ın ölümünden kısa süre önce çekilen bu biyografi filmi, bir hatıra niteliğinde olmuş. Filmde birçok röportajdan gerçek kesitler ve moda çekimlerinden etkileyici anlar var. 

 

ETİKETLER: NETFLİX , HALSTON , AMERİCAN CRİME STORY , 7 DAYS OUT , CHANEL , CASABLANCAS