MODA
MODA

02 Haziran 2021

Mücevherlerin Özgür Ruhu: Elsa Peretti

YAZI: DENİZ MİRAY PETRİNİ

Elsa peretti,mücevher,halston

Fotoğraf: Horst P, Horst, Vogue USA, 1976 Nisan

Floransa doğumlu Elsa Peretti, 1969 yılında New York’a gelerek moda dünyasında yolculuğuna başladı. Halston’un kısa sürede ilham persine dönüşen modellerden biri olmasına rağmen zamanla tasarım konusundaki yeteneği bir adım öne geçti. İlk olarak Halston için parfüm şişesi ve mücevherler tasarlayan Peretti, yarattığı etkinin rüzgarıyla Tiffany & Co gibi dünyaca ünlü bir markanın yeni hikaye anlatıcısı oldu.

Dönemin en ünlü klüplerinden Studio 54’un da daimi misafirlerinden olan Peretti, kişisel hayatındaki eğlence anlayışı ve kurumsal hayatın kurallarını kusursuz bir dengeye oturtabilen özel bir disiplin anlayışına da sahipti. Uzun boyu, siyah kısa saçları ve Akdeniz köklerinin verdiği sıcak kişiliğiyle o dönemde bile modeller arasından rahatlıkla sıyrılan bir aurası vardı. Hatta bu aura en önemli fotoğrafçılardan biri olan Helmut Newton’un da gözünden kaçmadı ve çektiği “Bunnygirl” fotoğrafıyla en ikonik karelerden birine imza attı.

Elsa peretti,mücevher,halston

@helmutnewtonfoundation

Peretti’nin stiline baktığımız zaman maskülenliği sade bir zarafetle kıran yaklaşımı mücevherlerinde de kendini gösteriyor. Heykelsi formlar abartının uzağında bir gösterişle bütünleşerek adeta taşıdığı kişiyle özel bir bağ kuruyor.

Kadınların gücünü, feminenliğini ve korkusuzluğunu kaynak olarak kullanan Peretti, en ikonik takılarından biri olan Bone Cuff’u tasarlayarak Sophia Loren, Liza Minelli ve Margot Robbie gibi pek çok önemli ismin bileklerini süsledi. 

Geçtiğimiz Mart ayında hayata vedan eden Elsa Peretti, her ne kadar Roy Halston Frowick’in hayatını anlatan Halston dizisiyle yeniden gündeme gelse de, dizide Peretti’ye hayat veren Rebbeca Dayan’nın da dediği gibi bu özel isim kesinlikle kendi özel serisini hak ediyor.

 

Elsa peretti,mücevher,halston

@elsaperettiofficial

 

ETİKETLER: ELSA PERETTİ , MÜCEVHER , HALSTON , TİFFANY & CO