METROPOL
METROPOL

16 Ekim 2021

Klasikten Şaşmayanlara: Tekrar Tekrar İzlenebilecek 5 Dizi

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

Her geçen gün sayısı artan dizilerin arasında kaybolmuş mu hissediyorsunuz? Öncelikle yalnız olmadığınızı söyleyerek söz başlayalım. Peki her sohbette mutlaka konusu geçen o klasikleri henüz izlemediniz ve bir türlü başlayamıyor musunuz? Yine yalnız değilsiniz. Netflix semalarına yeni iniş yapan Seinfeld’den, tüm zamanların en iyisi kabul edilen Six Feet Under’a uzanan son dönemin klasikleri listemize davetlisiniz.

 

sopranos 

Six Feet Under

Bir sohbette konu televizyon dizilerine gelmişse, mutlaka Six Feet Under adını duyarsınız. HBO’nun kült yapımı, televizyon tarihinde gerçekten çok önemli bir yere sahip. Alan Ball’un yaratıcısı olduğu dizi, 2001 yılında yayın hayatına başladı ve 63 bölümlük macerasını 5. sezonuyla tamamladı. Cenaze işleri ile uğraşan Fisher ailesi üzerinden ölüm ve hayata dair pek çok konunun ele alındığı dizi bugün bile tüm zamanların en iyileri arasındaki sağlam tahtında oturmaya devam ediyor. Henüz izlemediyseniz, bu serüvene yeni katılacağınız için ne mutlu size! 

 

sopranos

Seinfeld

Bir başka tüm zamanların en iyileri listesi üyesi de komedi dizisi Seinfeld. Emmy ödüllü sit-com NBC televizyonunda 5 Temmuz 1989, 14 Mayıs 1998 tarihleri arasında televizyon izleyicisiyle buluştu. Dokuz sezon boyunca ekran macerasına devam eden, Larry David ve Jerry Seinfeld tarafından yaratılan dizinin başrolünde de Jerry Seinfeld’i izliyoruz. Jerry ve arkadaşları George Costanza, Elaine Benes ve Cosmo Kramer'ın maceralarına konuk olduğumuz seri için, “Tüm popüler sitc-om’lar Seinfeld’in paltosundan çıkmıştır.” yorumunun yapıldığının da söyleyelim. Seinfeld, dokuz sezonuyla Netflix'te, izlemek için pek çok sebep bulacağınıza eminiz. 

sopranos

The Simpsons

Geçtiğimiz hafta Paris Moda Haftası’nda, Balenciaga şovunda karşımıza çıkan The Simpsons, otuz yılı aşan ekran yolculuğuyla, dünyanın en uzun soluklu yapımlarından biri olmayı başardı. Popüler kültür ve gündeme ilişkin göndermeleriyle sık sık konuşulan dizinin adını çok uzun bir süre daha duyacağımıza eminiz. Öyleyse, Homer, Marge, Bart, Lisa ve Maggie’den oluşan Simpsons ailesiyle tanışıp Springfield’e doğru uzun bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz?

sopranos 

The Sopranos

5 Altın Küre, 21 Emmy Ödüllü HBO harikası The Sopranos’a da elbette bu listede yer vermemiz gerekirdi. David Chase'in yaratıcısı olduğu dizi, 1999-2007 yılları arasında altı sezonuyla ekranlara geldi. İtalyan-Amerikan mafya ailesi olan Soprano ailesinin fertleri etrafında gelişen olaylara odaklanan dizi, tüm sezonlarıyla BluTv’den izlenebilir.

 sopranos

Mad Men

Sizi 60’lar Amerikası’na alalım ve Don Draper ile tanıştıralım! 7 sezon, toplamda 92 bölümüyle televizyon tarihinde önemli bir yer tutan Mad Man’den bahsediyoruz elbette. Bir reklam şirketi yöneticisi olan Don Draper ve çevresinde gelişen olayları konu alan dizi izleyicilerini büyüleyici bir reklam dünyasıyla tanıştırıyor. Mad Men’in 4 Altın Küre ve 15 Emmy Ödülü sahibi olduğunu da ekleyelim.

 

ETİKETLER: DİZİ ÖNERİLERİ