METROPOL
METROPOL

28 Nisan 2021

İyi Hissetmenizi Sağlayacak 5 Belgesel

YAZI: DENİZ MİRAY PETRİNİ

belgesel,iyi hissettiren,şifa

 

Birlikte yaşadığımız bu zor dönem aynı şekilde birlikte çözüm üretmemize de vesile oluyor. Hayatlarımız henüz finalini kestiremediğimiz bir rutine bağlanmışken pek çok duygusal değişimi de normal zamanda yaşamadığımız kadar hızlı bir şekilde yaşıyoruz. Evde kaldığımız süre zarfında da en azından bize içinde bulunduğumuz zaman kavramını unutturması için dizilerden filmlere uzun soluklu seyir maratonlarına başladık. Hatta kendi içimizde sıkıştığımız noktada sosyal medya üzerinden topladığımız yeni önerilerle bu listeyi olabildiğince geniş tutmaya çalışıyoruz. Hep esprisi yapılan “ben hep belgesel” cümlesi bile hiç bu kadar gerçek olmamıştı. Elbette belgesel denildiği zaman bir film ya da dizi önerisi kadar ilk etapta ilgimizi çekmeyebilir ancak işlediği konularla ve canlı performanslarıyla belgeseller sınır alanlarını genişletirken ortaya da seyir zevki çok yüksek konular çıkıyor. Eğlenceli motivasyon konuşmalarından, şifa gücüyle sizi etkileyecek hikayelere, seçtiğimiz 5 belgeseli listenize dahil etmek isteyebilirsiniz.

 

Brené Brown - Cesaret Çağrısı

belgesel,iyi hissettiren,şifa

 

"Mükemmel Olmamanın Hediyeler" ve Kuvvetle Ayağa Kalkmak" kitaplarının yazarı Brené Brown, kendi hayatında yaşadığı deneyimleri Cesaret Cağrısı adını verdiği konuşmasıyla hem mizahi hem de etkileyici bir dille anlatıyor. Eleştirilme korkusu yüzünden sürekli kendini geri planda tutmasından, bedeniyle ilgili aldığı alaycı yorumlarla yüzleşmesine, sizi aynı anda hem güldürmeyi başaran hem de kendinizden bir parça bulmanızı sağlayan bu bir saatlik mola mutlaka enerjinizi yükseltecektir.

 

Son Şaman

son şaman, belgesel

 

İtiraf etmek gerekirse ilk izlemeye başladığınız zaman biraz gerilebilirsiniz. Genç bir adamın yaşadığı ruhsal zorluklar ve tüm aile bireylerinin doktor olmasına rağmen onun bu yardımlara kapalı olması sizi biraz düşürebilir. Ancak ardınan gelişen olaylar ve aynı adamın cesaretle kendi yolunu bulma öyküsü ve bu yolculuk sırasında gerçek bir şamanla tanışarak hayatının nasıl farklılaştığını adım adım izlemek oldukça güçlendirici ve ilham verici bir deneyim. 

 

Ram Dass, Eve Dönüş

son şaman, belgesel

 

"Ruhunla uyumlanan bir şeyi sevdiğinde, her şey erir ve birbirine karışır. Böylece bir şeyi sevdiğinde ounla bütün olursun. Dünya kendini sadece bu şekilde düzeltebilir." Ram Dass.

Ram Dass sprititüel bir öğretmen olmanın yanı sıra 1971 yılında yayınlanan ve oldukça ses getiren "Be Here Now" adlı kitabın da yazarı. Hindistan yolculukları ve yaşadığı deneyimlerle oldukça saygı duyulan isimlerden biri olan Dass'ın kendi sesiyle anlattığı hayat hikayesi "Ram Dass, Eve Dönüş" oldukça etkileyci aynı zamanda huzur dolu bir yaklaşıma sahip. Özellikle sonlara doğru ilerlerken kendisinin paylaştığı her cümle hayatınıza ilham verecek kadar içten ve güçlü.

 

Headspace, Meditasyon Rehberi

son şaman, belgesel

 

 

Animasyonun eğlenceli dünyasına girerek ve rehberiniz Andy'le tanışarak her bölümde farklı konulara odaklanarak meditasyon yapmayı öğrenmeye ne dersiniz? Bu keyifli program Vazgeçmek, Hayata Yeniden Aşık Olmak, Stresle Baş Etmek gibi birbirinden farklı bölümlere ayrılarak her birini hayatınıza nasıl uygulayabileceğinizi gösteriyor. Üstelik her bölümde anlatılan yeni hikayelerle birlikte hem bilgileniyor hem de meditasyonun aslında ne kadar kolay yapılabildiğini görerek bunun için sıkı kurallara gerek olmadığını bir kez daha gözlemliyorsunuz. Ayrıca bu belgeseli tek seferde izlemek yerine her gün ayrı bir bölümünü izleyerek farklı bir pratik sağlayabilir ve istediğiniz her an bir başucu belgeseli olarak kullanabilirsiniz.

 

son şaman, belgesel

 

Sağlığı ve iyileşmeyi temel alan bu belgesel doktorlardan spiritüel danışmanlara kadar şifalanmanın her versiyonunu inceleme altına alıyor. Bu inceleme sırasında ise sadece dış dünyadaki iyileşme aracılarını değil kendi içinizdeki şifa yeteneğinizle de yeniden tanışıyorsunuz. Ruhsal ve fiziksel sağlığın birbiriyle ne kadar bağlantılı olduğunu anlatan hikayeler ise sizi kendinizi dinlemeye ve mutluluğunuzu yeniden ön plana koymaya davet ediyor.

ETİKETLER: BELGESEL , WELLNESS , POZİTİF ENERJİ