METROPOL
METROPOL

28 Mart 2021

İç Mekanlarıyla Sürükleyen Diziler

YAZI: ALPER ETİŞ

Hikayenin aktarılmasında rolü büyük. Tasarım ekiplerinin detaycılığıyla ekrana bazen de onun gücüyle kapılıp gidiyoruz. İç mekan tasarımı karakterlerin ve bazen de senaryonun çok kuvvetli bir öğesi. Friends dizisinde kahve içilen koltuk için ‘ana kadrodaki 7. kişi’ deniyor. Gossip Girl setlerinin dekorasyon öğeleri hala uygulanabilir dekorasyon ilhamları için en çok arananlarda. The Crown ise Kraliçe’nin nasıl mekanlarda ‘takıldığını’ resmediyor. Set tasarımları farkında olmadan bizi sürüklüyor. İşte farklı dönemlerin ve akımların yansımasını izleyebileceğiniz 6 dizi. 

Mutfak Adası Merkezinde Big Little Lies

big little liesFotoğraf: Big Little Lies, IMDb

Çekim yapılan evler iki sezonla ünlendi. Big Little Lies’ın kumsala inen, kıskanılası yapılarının içi tasarım detayları da çok özenli. Karakterlerin hikayesini ve karmaşasını bariz şekilde güçlendiren öğelerden biri Reese Whiterspoon’un canlandırdığı Madeline Mackenzie mutfağı. Mutlu ve gelir seviyesi yüksek Amerikan ailesinin olmazsa olmazı dev mutfak adası karakterin ev hayatının merkezinde. Aslında ‘işler yolundaymış gibi’ davranıp, tüm ailenin bir arada olduğu huzurlu bir akşam yemeği yemek istiyor. O kataloglardaki gibi döşenmiş mutfak hep aile meselelerinin merkezi oluyor. Yine de dışarıdan bakınca kusursuz. Tıpkı karakterin dış dünyaya verdiği imaj gibi. 


Succession Mirası

Dev medya holdingi sahibi Logan Roy’un hep çok iyi iç mekan tasarımcılarıyla çalıştığı aşikar. Dizideki mükemmel iç mekanlardan, 5. caddedeki aile apartmanı aslında set. 

succession
Fotoğraf: Succession, HBO

Şehirden uzaktaki mekanlar için gerçek malikaneler tercih ediliyor. Hamptons’daki 175 milyon dolar değerindeki ‘evin’ havasına birebir sahip olmak için hem yüksek bir zevk hem de dünyadaki %1’lik ekonomik gelir diliminde olmak gerekiyor. Ama boydan boya pencereler söz konusuysa açık renk ahşap çerçeveler ile neden bir fark yaratılmasın? 

Uygulanabilirliğinden çok, zevkli bir zenginlik göstergesi mekanlar için Succession modern zamanların en iyi yapımı. 


Sonsuza Kadar Versace

big little lies

The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story, efsane tasarımcının Ocean Drive’daki meşhur malikanesinde çekildi. Bir süredir butik otel olarak hizmet veren malikanedeki çoğu orijinal mobilya ve aksesuar ürünü satılmış ve mekanlar yeniden dekore edilmiş olduğundan sanat departmanı ekstra mesai yaptı. Ve Gianni Versace’nin siyah-altın tutkusunu yine İtalyan döşemecilerin artizanlığı sayesinde yeniden yaratabildi. Orijinal Gianni Versace zevkine bir adım daha yaklaşıldı.


90’lardan Frasier

succession

Bir sit-com mekanının en sık başvurulan yapısal elemanı boydan boya camlar. Ayrı ve uyumlu seçilmiş oturma grubunun döneme göre beklenmedik uyumu ve ortamı domine etmeyen tablolar. Frasier Crane’in dairesi günlük hayata yakın dekorlardan biriydi. Mekanlarda 90’lar havası bir süredir özellikle alternatif yayınların fotoğraf çekimlerinde sıkça sosyal medya akışımıza düşüyor. 


Bir İlham Panosu Olarak Mad Men

Dizinin bir anda izleyeni o döneme götürmesindeki en büyük başarılardan biri prodüksiyon tasarımının titizliği. Dizinin farklı dönem tasarımlarını bir ders gibi işlediği mekanlardan Don Draper’ın 1960’lar mekanları sıkça analiz edildi. 

succession

21.yüzyıla bu dekorasyon akımının taşınmasında ciddi rolü olan diziden favorim, Don Draper’ın ikinci eşi Meghan’la yaşadığı ‘cool’ çatı katı. 

 

Günümüzün Klasik Gösterişi: Politician

big little liesFotoğraf: The Politician, Netflix

Ryan Murphy’nin yarattığı dünyalara hayran kalmamak mümkün mü? Paranın mevzu bahis olmadığı ortamlar tasarlanırken, bir lise öğrencisinin politikaya atılması esnasında başından geçen ve çok az kişiyi etkileyen hikayesi boyunca hep muazzam iç mekan tasarımları görmek mümkün. 

Sloan Ailesi’nin malikane girişindeki siyah-beyaz mermer yerler. Desenli duvar kağıdı, bronze detaylar… (Yani bunu bir apartman dairesinin girişine sıkıştırmak mümkün mü? Eğer iyi bir danışmanınız varsa neden olmasın? 

Ya da baş karakter Payton’ın antika mobilyalarla zenginleştirilen yatak odasındaki başrol: ipek kaplı, ekrandan bile yumuşaklığı hissedilen yatak başı. Dizideki pek çok mekanda JFK’in yaşadığı yerlerden referanslar görmek mümkün. 

ETİKETLER: DİZİ , DEKORASYON , #VOGUELIVING