METROPOL
METROPOL

21 Şubat 2021

Dizilerin de Yıldızı: Nicole Kidman

YAZI: ALPER ETİŞ

nicole kidman undoingNicole Kidman / Undoing - Fotoğraf: Getty Images

78.Altın Küre adaylıkları açıklandığında (ki bu adaylıklara haftaya değineceğiz) En İyi Mini Televizyon Dizisi ya da Filmi kategorisinin iddialısı The Undoing’den bihaber olanlar Nicole Kidman’ı ve Hugh Grant’i görünce birden izleme listelerine diziyi dahil ediverdi. Her iki oyuncunun adaylıkları dışında bir de Donald Sutherland’in En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu adaylığı ile 4 kategoride kendini gösteren dizi pek tabii titiz bir ekip işi ve 6 bölümde öyle leziz bir şekilde hikayeyi anlatıyor ki bazı sahnelerin sade derinliğini sonradan anlıyorsunuz. 

Alabildiğinde New York manzarası, New York elitlerinin sahte ihtişamı ve Desperate Housewives ile hit dizi yapımcısına dönüşen David E.Kelley’nin kıvrak manevralarıyla ‘You Should Have Known’ kitabının yaklaşık 6 saatlik uyarlamasında gözler hep aynı yıldızın ışıltısına takılıyor. 

Nicole Kidman yerine başka bir aktrisin kolaylıklar ‘donuk’ ya da ‘ruhsuz’ olarak yansıtabileceği karakter, ‘endamın yeter’ açılımı ile öyle bir hal alıyor ki, sadece düşünceli şekilde bir parkta yürüyüşü ya da dizi tarihinin görebileceği en görkemli evlerden birinin balkonuna bakışı tatmin edici bir izlence sunmuş oluyor. Belki biraz modası geçebilecek bir gardırop seçimi Nicole Kidman söz konusu olunca karakteristik olabiliyor, 1sn daha uzun es verilen bir sahne, gerginlik dozunu yükseltebilen bir elemente dönüşüyor. 

Ödül aldıktan sonra çok kişinin radarına takılacak dizide bir kadının hayatını paylaştığı adamla ilgili tüm duygusu, düşüncesi, pişmanlığı, aşkı, hayati öncelikleri Grace Sachs rolündeki Nicole Kidman’la başka birinin zor yakalayabileceği bir tatta aktarılıyor. Ama Nicole Kidman TV’de bunu ilk kez başarmıyor.

nicole kidman undoingShailene Woodley, Zoe Kravitz, Reese Witherspoon, Nicole Kidman ve Laura Dern / Big Little Lies. Fotoğraf: HBO

Big Little Lies’ın öyle bir oyuncu kadrosu var ki, ekip bir araya gelip sıkıcı bir yemek tarifi verse bile izlenir. Yine bir David E.Kelley projesi ve kadroda öyle güzel bir denge var ki, Reese Whiterspoon, Shailene Woodley, Laure Dern, hatta Meryl Streep bile dahil olsa kimsenin star ışığı birbirini kesmiyor. İki sezon yayınlanan dizi henüz açılış jeneriğinde Michael Kiwanuka’nın Cold Little Heart şarkısı ve Kaliforniya’nın Monterey manzaralarıyla izleyiciyi tavlıyor. Bu gizemli ve hafif kara mizah soslu dramada esas kadın yine Nicole Kidman’ın canlandırdığı Celeste Wright.

Üçüncü sezonun hayata geçmemesindeki tek sebep aslında kadroyu tekrar bir araya getirememekti. Dışarıdan bakınca kıskandıran hayatın içindeki çaresizlik ve sıkışmışlık daha önce birçok dizide işlendi. Ama bu rolü canlandıran Nicole Kidman performansıyla Emmy’yi ekip arkadaşları adına kabul etti. Meryl Streep’le bile (ki her sahnesi tekrar izlenir) oyunculuk dersi gibi akan sekanslar bir kez daha gösterdi ki bir yıldız, her yerde yıldız. İkinci sezonu 2019’da yayınlanmış kitap uyarlaması diziyi izlemiş olduğunuzu düşünmek istiyor ve aktrisin yeni dizisi hakkında bilinenlere geçiyorum. 

Big Little Lies’ın tadını özleyenler için bir nebze mutluluk: kitabın yazarı Liane Moriarty, yine David E.Kelley ile hikayeyi ekrana taşıyor. Nicole Kidman’ın partneri bu kez Melissa McCarthy. Bir grup sorunlu yetişkin, uzak bir sağlık-wellness resort’unda bir araya geliyor. Psikolojik gerilim tadındaki film, alternatif yapımların yeni kaynağı Hulu’dan. 

Avusturalya’da çekilen dizide birbirinden bağımsız ve hayatında sorun yaşayan yabancılar, gözden uzak merkezde aslında şifa arıyorlar. Bu merkez muhteşem ve biraz da ulaşılamaz görünen Masha tarafından işletiliyor. Muhteşem ve ulaşılamaz görünmek Kidman’ın kolaylıkla başabileceği ilk şey. Bir diğeri de, görünenin ardında çok daha fazlasını saklamak. Yine sıkı bir kadro ve kamera arkasında tanıdık isimler ile aktris dizi kariyerine bir ‘izlenesi’ dizi daha ekleyecek.

nicole kidman undoingNicole Kidman / Undoing - Fotoğraf: Getty Images

1983’te kariyerine Bush Christmas filmiyle başlayan Nicole Kidman, beyazperdenin dışında TV filmleri ve dizilerle aslında hep ekrandaydı. Fakat izleme alışkanlıkları bu kadar global değildi. Biraz daha araştırırsanız 6 bölümlük Top of The Lake (2017) bir başka izlenesi Kidman performansı karşınıza çıkacaktır, ama sanırım ben ekrandaki Kidman özlemimi Nine Perfect Strangers için saklayacağım. Ve 78.Altın Küre Ödülleri’nde En İyi Mini TV Dizisi ya da Filmi kategorisinde The Undoing’in Normal People ile çekişmesini izleyeceğim. 

 
 
 
Bu gönderiyi Instagram'da gör

Nicole Kidman (@nicolekidman)'in paylaştığı bir gönderi

ETİKETLER: NİCOLE KİDMAN , DİZİ