METROPOL
METROPOL

10 Mayıs 2021

Bizi Eski Yapımları İzlemeye Teşvik Eden Ne?

YAZI: HAZAL BAYAT

gossip-girlFotoğraf: IMDB

Friends, Gossip Girl ve Sex and the City'nin ekranlara geri döneceği günleri iple çekerken How I Met Your Mother'ın da How I Met Your Father isimli spin-off'unun çekileceğini öğrendik. Peki, her gün yepyeni yapımlara uyandığımız bir dünyada bizi geçmişten tanıdığımız hikayeler için heyecanlanmaya iten, Friends'in eski bölümlerini Netflix'in en çok izlenenleri arasına sokan sebep ne?

Pandemi döneminde küçük bir kesim hayatının en verimli günlerini geçirirken çoğunluk eskiden izlediği yapımlarda kendini kaybetti. (Evet, yalnız değilsiniz!) Her günün bir diğerinin aynısı olması yetmezmiş gibi kendimizi sonunu bildiğimiz hikayelere kaptırdık. Peki, bunun ardında yatan sebebi neydi? Carrie'nin Big'le yürümeyecek yasak ilişkisini bu defa durdurabileceğimizi mi düşündük; yoksa Ted'e çocuklarına anlattığı hikayenin kahramanıyla daha kolay tanışmasının yollarını öğretebilmeyi mi umut ettik? Elbette hayır; en azından henüz ekranda olup bitene müdahale edebileceğimizi düşünecek kadar kendimizi kaybetmiş değiliz. O zaman Chandler ve Monica arasındaki ilişkinin bizi hala heyecanlandırması neden? Özellikle zaman, zaten her şeyin aynı olduğu pandemi günleriyken?

Yenilikten uzak kalmaktan şikayet ettiğimiz bugünlerde geçmişten bildiğimiz hikayeleri ve tanıdığımız karakterleri izlemeyi tercih etmemiz anlamsız görünse de aslında tüm bu olanların ardında yatan akla yatkın iki sebep var: Ne olacağını bilmenin sağladığı güven ve eski arkadaşlarla görüşme hissi.

Her şeyi bilmenin hafifliği

Gossip Girl'de olup biten hataları durdurmak keyif verici olurdu; ancak engel olunamasa da ne olacağını bilmenin verdiği bir huzur var. Durum senaristler için de farklı olmasa gerek, belli ki onlar da karantinadaki günleri eski karakterler ve onlar için kurdukları hayali evrenler üzerine düşünerek geçirmişler.

Sonuçta herkes mutlu: Eski hayatımıza ve dostlarımıza kavuşacağımız günlerde Carrie'nin devam eden hikayesini dinleyecek, Gossip Girl'ün özlediğimiz sesini duyacak, Joey'nin başına neler geldiğini öğreneceğiz. Tanıdık evrenler, özlediğimiz dostlar, yepyeni maceralar. Tıpkı pandemiden önce olduğu, ve pandemiden sonra da olacağı gibi!

ETİKETLER: GOSSİP GİRL , SEX AND THE CİTY , HOW İ MET YOUR MOTHER , REBOOT , DİZİ ÖNERİLERİ