METROPOL
METROPOL

01 Mart 2021

Altın Küre’nin Hayal Kırıklıkları

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

Oscar Ödülleri’nin habercisi sayılan Altın Küre ödülleri dün 78. kez sahiplerini buldu. “Yeni” düzeniyle merakla beklenen gece öncesinde pek çok tahmin yapılmış, ödül kazanmasını dilediğimiz isimleri sıralamıştık. Pandemi koşulları nedeniyle dijital ortamda gerçekleşen törende HFPA’nin odağında olduğu temsiliyet tartışmaları ve göndermeleri dikkat çekerken, merakla beklenen gecede favoriler arasında gösterilmesine rağmen, geceden eli boş dönen yapımlara “kalbimizde yeriniz baki” diyerek göz atıyoruz.

MANKMank/ Netflix

Sinema dünyasının en saygın yönetmenlerinden biri olan David Fincher henüz Oscar heykeline kavuşamamış olsa da Hollywood’a yakından bir bakış attığı Mank’ın bu durumu değiştirebileceği konuşuluyordu. Altı dalda adaylıkla dikkat çeken Mank, maalesef tek bir ödül kazanamadı.

MANK
The Trial of the Chicago 7- IMDB

Bir isyan başlatmakla suçlanan Vietnam Savaş’ı karşıtı protestocularının ustaca monologlarıyla dikkat çeken Chicago Yedilisinin Yargılanması aldığı olumlu eleştirilerle gündeme gelmişti. Beş adaylığıyla dikkat çeken The Trial of the Chicago 7 de sezon öncesinde beklenenleri veremedi. Adaylıklardan yalnızca birinde yüzü gülen yapım, Aaron Sorkin’e En İyi Senaryo Ödülü kazandırdı.

MANK
The Undoing/ HBO

Geceye damgasını vuran The Crown, en iyi drama dizisi dahil olmak üzere dört ödül kazanırken, dört kez aday olan Ozark ve The Undoing tek bir ödül kazanamadı.

En İyi Kadın Oyuncu Komedi-Müzikal kategorilerinde eleştirmenlerin favori listelerinde yer alan Maria Bakalova (Borat Subsequent Moviefilm) da adaylıkla yetinerek, ödülü I Care a Lot’taki performansıyla Rosamund Pike'a bıraktı.

 

ETİKETLER: 78.ALTIN KÜRE