LIVING
LIVING

14 Ağustos 2021

Sürdürülebilir Seyahat İçin İpuçları

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

travel

Getty Images

Gezegenin kaynaklarını tüketme konusunda oldukça bilinçsiz olduğumuz bir gerçek. İklim krizi her geçen gün tehlike çanlarını çalarken yaşamın her alanında bilinçli hareket etmenin önemini fark etmek ve adım atmak gerekiyor.

Seyahatlerimizi de çevreye zarar vermeden, iklim krizi üzerindeki etkilerini ve tüketimi azaltarak daha sürdürülebilir bir hale getirmek mümkün. Son dönemin popüler kavramlarından biri olan sürdürülebilir seyahat, turizmin olumsuz etkilerini azaltmaya odaklanıyor. Dünya Turizm Örgütü sürdürülebilir turizmi “gelecek için fırsatları korurken ve geliştirirken mevcut turistlerin ve ev sahibi bölgelerin ihtiyaçlarını karşılayan kalkınma” olarak açıklıyor. Yeni yerler keşfetmek, farklı kültürlerle tanışmak ve doğanın büyüsüne kapılmak için gezerken, seyahatinizi sürdürülebilir bir aktivite haline getirmek için neler yapılabileceğine bakalım. 

Bavul Hazırlama

Olabildiğince az eşyayla yola çıkmaya çalışmanız en temel önerimiz. Bunun yanı sıra sıfıra yakın atık hedefiyle kendi su şişenizi, kahve termoslarınızı yanınızda götürebilirsiniz. Yeniden kullanılabilir bir su şişesi, yeniden kullanılabilir bir çanta ve bir öğle yemeği kutusu, seyahat ederken plastik atıkları azaltabileceğiniz anlamına gelir.

travel
Getty Images

Ulaşım

Dikkat edilmesi gereken konuların en başında ulaşım geliyor. Elbette ülkeler ve hatta kıtalar arasında seyahat ederken uçak, araba tren ya da deniz yolu taşıtlarını kullanmanız gerekecek. Burada önemli olan ulaşımınızı mümkün olan en ‘çevreci’ şekilde yapmanız. Örneğin kalabalık bir arkadaş grubuyla seyahate çıkacaksanız ortak bir araç kullanabilirsiniz. Gideceğiniz rotaya bağlı olarak, tren veya otobüsle seyahat etmenin uçmak ve otomobille gitmekten daha sürdürülebilir olduğunu hatırlatalım. Uçmanızı gerektirecek bir rotaya gidecekseniz, hedefinize giden en kısa uçuş yolunu seçmek ve aktarmasız, doğrudan uçuşlar tercih etmek zararı en aza indirecektir. Vardığınız destinasyonlarda gezerken kullanacağınız araçlar da bir o kadar önemli. Mümkünse yürüyerek, bisikletle ya da toplu taşıma araçlarını kullanarak yeşil ulaşım seçeneklerini tercih edebilirsiniz.

En önemlisi de yavaş bir gezgin olmanın ne kadar önemli olduğu. Daha az uçuşla ve konaklayacağınız yerde daha uzun kalarak hem hava yolculuğunun olumsuz etkilerini azaltabilir hem de bulunduğunuz konumun tüm noktalarını keşfedebilirsiniz.

Konaklama

Yerel butikler, kamplar ya da bir evde kalmak en doğru seçenek olsa da eğer bir otelde kalmayı tercih ettiyseniz bunu da sürdürülebilir hale getirmeniz mümkün. Özellikle her şey dahil oteller, misafirlerin yerel halk, işletme ve dolayısıyla kültürle yakın temasa geçmesine engel oluyor. Bu da gezginlerin ve turistlerin yerel ekonomiye fayda sağlayamadığı anlamına geliyor. Her şey dahil konaklama seçeneği, sürdürülebilir bir seçenek gibi görünmüyor. Buna ek olarak büyük tatil köyleri, çok yıldızlı lüks oteller su ve enerji tüketimiyle de çevre üzerinde olumsuz etkiler yaratıyor. Sürdürülebilir seyahat konaklaması konusunda kararlıysanız, kamp yapmak veya butik işletmelerde kalmak sizin için en doğru seçenek olacaktır.

Öte yandan özellikle pandemi ve iklim krizi çağrılarının ardından dünyanın en iyi otelleri de bu konuda önemli adımlar atmaya başladı. Konfordan ve rahatlıktan ödün vermeden tasarımların verimli olduğu, enerji kullanımını ve karbon emisyonlarını azaltan modüler yapılar öncelikli hale gelmeye başladı. Sürdürülebilirlik girişimlerine özen gösteren bir konaklama seçeneği bulmaya çalışabilirsiniz. Güneş enerjisi, enerji tasarruflu aydınlatma, geri dönüşüm, yiyeceklerin tedarik edilme şekli hakkında sorular sorarak işe başlayabilirsiniz.

travel

Getty Images

Yeme- İçme ve Alışveriş

Aslına bakarsak az önce bahsettiğimiz konaklama seçeneklerinin tamamı yeme-içme konusunda da geçerli. Olabildiğince yerel işletmelerle ve yerel lezzetlerle temas halinde olmaya dikkat edebilirsiniz. Bu hem daha önce tatmadığınız lezzetleri keşfetmenize yardımcı olacak hem de yerel ekonomiye fayda sağlamanızın yolunu açacaktır. Yerel üreticilerin yiyeceklerini tercih edebilir, çiftçi pazarlarında yerel meyve, sebze ve diğer ürünler için alışveriş yapabilirsiniz. Eğer böyle bir seçeneğiniz yoksa ya da seyahatinizin bir bölümünde restoran ya da otel mutfaklarında yemek zorunda kalırsanız sadece tüketebileceğiniz kadarıyla yetinmek en temel kuralınız olmalı.

Seyahatlerin olmazsa olmazlarından biri elbette alışveriş. Hem kendimiz hem de sevdiklerimiz için, gezip gördüğünüz yerleri hatırlatacak hediyeler almaya hepimiz bayılıyoruz. Burada da doğru tercih yine yerel üretimleri seçmek olacaktır. Uçakla gönderilecek ve bu nedenle daha büyük karbon ayak izi yaratacak hediyeliklerden kaçınmakta fayda var.

 

ETİKETLER: 2021 SEYAHAT TRENDLERİ , SÜRDÜRÜLEBİLİR SEYAHAT