LIVING
LIVING

17 Mayıs 2022

Mindful Bir Seyahat İçin 5 Öneri

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

@condenasttraveller

Yaz tatillerinin her zaman daha özel ve sevilesi olduğu konusunda hemfikiriz. Kapalı kapılar ardında geçtiğimiz zorlu son birkaç yılın ardından ihtiyacımız olan tek şey iyi hissedeceğimiz ve gerçekten dinlenebileceğimiz bir tatil.

Tatilin esas amacı gerçek bir iyileşme ve iyi hissetmek olsa da her seferinde bunu başarmak çok mümkün olamıyor. O halde sizi mindful bir tatille tanıştıralım.

“Tatil zaten kafa dinlemek.” demeden önce biraz düşünelim. 

“Uçağa yetişebilecek miyim, ya bavulum kaybolursa, tatilden döndükten sonra biriken işleri bitirebilecek miyim?” Bu sorularla çıktığımız ve soruların artarak devam ettiğini kimi zaman fark etmediğimiz tatillerde gerçekten dinlenmek mümkün olabilir mi? Instagram’dan paylaşılan birkaç story ne kadar eğlendiğinizi gösterse de ihtiyacımız olan gerçekten bu mu diye düşünmek gerekiyor. Öte yandan gezginler olarak, her zaman ulaşılması zor olan o huzur duygusunun peşinden koşarken bir yandan da her maceraya atılmak gibi bazı heveslerimiz de olabiliyor.

Seyahat ederken farkındalık pratiği yapmak geçici olan bu tatil deneyimini daha yoğun bir şekilde yaşamımıza yardımcı olabilir. O halde stresten uzaklaşıp hem zihnimizi hem de bedenimizi tüm olumsuzluklardan arındırmak ve tatili gerçek bir deneyime dönüştürmek için bazı ipuçları paylaşalım sizinle.

Her şeyi biraz yavaşlatın

Zaten yoğun ve yorucu bir tempodan çıktınız ve bu tatil aslında bir nefes molası. Turistik bir gezide görmeniz gerektiğini düşündüğünüz lokasyonlar arasında koşturmak, her birindeki deneyiminize odaklanmayı zorlaştıracaktır. Kendinize, “Bu deneyimi bıkkın ve yorulmuş bir tavırla sürdürmek yerine farkındalıkla nasıl sürdürebilirim? Çok fazla yer ziyaret etmek ve maceralar arasında koşmak çok iyi bir fikir gibi görünse de aceleci ve her şeye yetişmeye çalıştığınız bir deneyim gerçekten ne kadar yaşanmış olabilir ki? Her aktivitenin hakkını vermek için seyahat programınızda biraz nefes alma alanı bırakmanızı öneriyoruz.

Daha Dikkatli Yiyin

Diğer kültürlerin tatlarını deneyimlemek, seyahat etmenin en büyük zevklerinden biridir, ancak çoğu zaman yemek yerken de acele ederiz. Muhtemelen daha önce tatmadığınız lezzetlerle karşılaşacaksınız. Bu özel deneyimi de tadını çıkararak yaşamanız gerekecek. Düşünceli bir şekilde çiğneyin, yavaş nefes alın ve tamamen farkında olun. Yemeğinizi bu şekilde tatmak, tat ve dokulardaki ince farklılıkları fark etmenize de yardımcı olacaktır. Böylece yemeğinizden daha fazla keyif alabileceğinizi söyleyebiliriz. Üstelik tatilden istenmeyen fazla kilolar olmadan dönmek de cabası!

@condenasttraveller

@condenasttraveller

Telefonunuzdan uzaklaşmak için daha uygun bir vakit olamaz

Çok gerçekçi bir öneri olmadığının farkındayız ancak Twitter’da gezmek veya Instagram'da fotoğraf çekmek ve tatilinizi belgelemek için acele ederken, deneyimin kendisini kaçırıyor olabilirsiniz. Elbette, bir veya iki fotoğraf çekin, ancak ardından telefonunuzu bırakın ve birkaç dakikalığına o doğal manzarayı izlemeye koyulun. Benzer şekilde, aralıksız kısa mesajların veya uygulama uyarılarının sizi tatilinizden uzaklaştırmasına izin vermeyin. Seyahatiniz sırasında en önemli bildirimler dışındaki tüm bildirimleri kapatma şansınız varsa ne mutlu size.

Daha Fazla Yürüyün

Ne kadar çok yürürseniz, o kadar az oturur ve telefonunuzdan uzaklaşırsınız. Şehrin yapılarını ve geçen insanları gözlemleyerek yoğun bir şehir merkezinin sokaklarında yürümek bile size iyi gelecektir. Zaten bir şehri tanımanın en iyi yolunun yürümek olduğu konusunda da hemfikiriz değil mi?

Sevgili günlük…

Vakit bulamam diye düşündüğünüzü biliyoruz. Ancak unutmak istemeyeceğiniz bir tatili kağıda döktüğünüze asla pişman olmayacağınıza emin olun. O an ne hissettiğinizi yoğun bir şekilde tekrar hatırlamanıza yarayacak bu satırlar. Evet, fotoğraflar da yardımcı olur ancak deneyimlerinizi bir kağıda döktüğünüzde ortaya daha anlamlı bir şeyler çıkacaktır. Yolculuklarda dinlenmek için ayırdığınız boş zamanınızda telefonunuza gömülmek yerine gittiğiniz yerleri, yaptığınız şeyleri ve o anlarda sizi mutlu eden şeyleri yazabilirsiniz.

 

ETİKETLER: 2022 SEYAHAT , MİNDFULNESS