LIVING
LIVING

25 Ekim 2021

Bond Filmleriyle Geziyoruz

DERLEYEN: ILGAZ GÖKIRMAKLI

Egzotik kumsallardan muhteşem saraylardan uçsuz bucaksız şehir ve hatta Alp manzaralarına kadar, James Bond'un dünyayı dolaşan maceralarında mekanlar her zaman filmin başrollerindeydi. Favori James Bond destinasyonlarımızdan bazılarına göz atacağız, belki aradığımız ilham Bond’dadır.

Şangay

Khao Phing Kan, Tayland

Film: Altın Silahlı Adam (1974)

Khao Phing Kan'dan veya sık sık atıfta bulunulan James Bond Adası'ndan bahsedilmeyen bir listeyi düşünemiyoruz. Sahildeki manzara, Tayland'ın en ikonik görüntülerinden biridir. Aynı zamanda, casusumuz ve rakibi Scaramanga'nın çivi çakan bir tabanca düellosunda karşı karşıya geldiği serinin en ikonik sahnelerinden birinin de arka planı.

 

Şangay

Şangay, Çin

Film: Skyfall (2012)

Serinin şimdiye kadarki en başarılı filmlerinden olan Skyfall, izleyicilerden bol bol övgü toplamıştı. Filmin en heyecan verici sahnelerinden biri ise, fütürist modernliğiyle tanınan bir şehir olan Şangay'da geçiyor. En sevdiğimiz Bond’un Şangay silüetinin parlak ışıklarındaki görüntüsü de aklımızdan çıkmıyor.

Şangay

Pinterest

Jamaika

Film: Dr. No (1962)

James Bond serisinin ilk filminde Sean Connery'nin canlandırdığı Bond karakteri özel bir görev için Jamaika’ya gider ve çok uzun yıllar sürecek bir maceranın ilk adımlarını atmış olur. Bond’un kumsalda uyandığı ve denizden çıkmış kendisine doğru yürüyen Honey Ryder'ı (Ursula Andress) gördüğü sahne de filmin en akılda kalıcı anlarından biri.

 

Bernese Oberland, İsviçre

Film: Majestelerinin Gizli Servisi Üzerine (1969)

Bu film herkesi memnun etmemiş olsa da serideki en dikkat çekici arka planlarından biri ile Schilthorn Dağı'nın zirvesindeki binada geçiyor. Kötü adam elbette bir kez daha yeniliyor ve kahramanımız unutulmaz kovalamaca sahnelerinden birinde, nefes kesici İsviçre Alpleri'nde kayak yaparak kaçıyor.

 

Şangay

Venedik

Film: Rusya'dan Sevgilerle (1963)

Bond filmlerinin klasiği, kahramanımızın tüm kötü adamları yenip dünyayı kurtardıktan sonra nihayet huzura -şimdilik- kavuşmasıdır. Burada, Doğu Ekspresi'nde sorun yaşadıktan ve klasik bir sürat teknesi kovalamacasına katlandıktan sonra Bond, Venedik kanalında romantik bir gondol yolculuğunun keyfini çıkarıyor.

 

Şangay

Himeji Kalesi, Japonya 

Film: You Only Live Twice

Dünyayı dolaşan gizli ajanın yolu elbette Japonya’dan da geçiyor. James Bond film lokasyonlarından biri de Japonya’da bulunan ve tarihi 1333 yılına dayanan Himeji Kalesi. UNESCO Dünya Mirası Alanı ise Sean Connery'nin dövüşmeyi öğrendiği You Only Live Twice'da bir ninja eğitim kampı olarak görülmüştü.  

İlgili Başlıklar