EN VOGUE
EN VOGUE

23 Eylül 2021

Temizliğin En 'Trend' Hali: #CleanTok Nedir?

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

cleantok

Fotoğraf: Steven Meisel, Vogue, Aralık 2005

TikTok trendlerine kapılmamak neredeyse imkansız. Kimi zaman kendimizi yeni bir makarna tarifi denerken buluyor, kimi zaman bir kahve kıvamını tutturmak için uğraşıyoruz. TikTok öylesine büyülü ve baş döndürücü ki, elimizde telefonla kendimizi algoritmanın kollarına bırakmaktan başka bir şansımız kalmıyor.

Hepimizin çoğu zaman yaptığı -bazen üşendiği- ama hepimizin kesinlikle zevk almadığı temizliği popüler ve havalı bir şeye dönüştüren TikTok’a teşekkür edebiliriz. Ne olursa olsun kendinizi izlemekten alıkoyamayacağınız yeni bir trendle daha karşılaşmaya hazırsanız, sizi #CleanTok ile tanıştıralım.

CleanTok hashtag'i, tatmin edici derin temizlik videolarından, ürün tavsiyelerine, zamandan ve paradan tasarruf etmenizi sağlayacak kolay temizlik tüyolarına kadar geniş bir temizlik videosu yelpazesi sunuyor.

cleantok

Lindsey Wixson @ Vogue Ukrayna Fotoğraf: Alexander Saladrigas Styling: Vanessa Metz

Evet, yanlış duymadınız. Bu yeni trend sayesinde ullanıcılar temizlik videolarını kimi zaman şarkılarla kimi zaman danslarla kimi zaman da gerçekten hayat kurtaran tavsiyelerle paylaşıyor. Birinin fırınını baştan sona silmesini, banyo perdelerini yıkamasını veya evini süpürmesini neden izleyelim ki diye düşünüyorsanız çok haklısınız. Zira kimi zaman ertelediğimiz veya yapmak istemediğimiz bu işleri ekranda izlemek kulağa gerçekten garip geliyor. Ancak, bu trendi merak edip CleanTok'u araştırmaya başlarsanız, kendinizi videolar arasında kaybolmuş halde bulabilirsiniz. Diğer popüler hashtag'ler arasında #cleanwithme, #cleaningamr, #deepclean, #cleaningmotivation bulunuyor. Görüntülenme sayılarının “milyarları” bulduğunu da belirtelim.

Üstelik temizlik trendlerinin çevre dostu, doğal malzemeler kullanılarak nasıl yapılabileceğini gösteren bilgiler de sandığınızdan daha faydalı olabilir. Lavabolardaki kireçleri temizleyen, mutfak perdelerini yıkayan herhangi birini izlemenin tuhaf olacağını düşünebilirsiniz -ve asla yalnız değilsiniz- ancak bu videolar hızlı ve etkili bir temizlik yapmak isteyenler için gerçekten iyi bir rehber olmaya aday.

Siz de fırını temizlemek, çamaşırları katlamak veya halınızdan leke çıkarmak için ipuçları ve püf noktaları arıyor ve bunları yaparken çevre dostu, doğal malzemeler kullanmak istiyorsanız, #CleanTok etiketinde şöyle bir gezinebilirsiniz. Ancak izlemeye başladıktan sonra kendinizi durdurabilecek misiniz, emin değiliz.

ETİKETLER: TİKTOK , CLEANTOK