EN VOGUE
EN VOGUE

10 Kasım 2020

Farkındalığı Arttıran Rahatlatıcı 6 Uygulama

YAZI: DİLRUBA KARAKÖSE

Eva Herzigova

Fotoğraf: Mikael Jansson

Kabul etmek gerek ki kimse için kolay bir dönem değil ve üstelik Covid-19'un yanı sıra herkesin hayatı zorlaştıran birçok farklı etken bulunuyor. Bu doğrultuda kendimizi psikolojik stres altında hissetmemiz de oldukça normal. Ancak ilk dikkat edilmesi gereken şey bunun doğal olduğunu kabullenmek ve farkındalık sahibi olabilmek. Profesyonel destek alınabileceği gibi evde meditasyon yaparak da bunun üstesinden gelebilmek mümkün. İşte yardımcı olabilecek 6 uygulama.

Headspace

Meditasyon konusunda oldukça uzmanlaşmış ve en çok bilinen uygulamaların başında Headspace geliyor. Hem iOS hem de Android için kullanılabilir olan uygulamada 10 dakikalık seanslarla meditasyonun temellerini öğretir. Bununla birlikte stres, anksiyete, uyku, odaklanma ve harekete geçmeye dair farklı meditasyon türleri sunuyor.

Calm

Ücretsiz bir şekilde indirilebilen Calm, rehberli ve rehbersiz olmak üzere meditasyon seansları ve farklı abonelik seviyelerinde günlük kurslar içeren bir dünyaya sahip. Meditasyona yeni başlayanlar tarafından da sıkça tercih edilen bir uygulama. Hatta 2017’de Apple tarafından yılın uygulaması seçilmiş. Kurucuları, farkındalıkla birlikte, iyi bir gece uykusunun gücüne, daha sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmeye adıyor Calm’u…

Stop, Breathe & Think

Adından da anlaşılabileceği üzere durup nefes almaya ve düşünmeye ihtiyacı olanları davet ediyor. Farklı abonelik şekilleriyle 55'ten fazla meditasyon, özelleştirilebilir seçenekler, nefes alma metotları ve bilgilendirici videolar ile bu uygulamanın, pek çok şeyi bir araya getiriyor. Stop, Breathe & Think, Apple’ın App Of The Day 2020 kazananı olarak da güncel bir unvana sahip.

Aura

"Dünyanın en sevilen farkındalık uygulaması" olduğunu savunan Aura da tıpkı diğer uygulamalar gibi meditasyona dair pek çok seçenekle kullanıcıların karşısına çıkıyor. İndirdikten sonra birkaç soruyu cevaplamanızla birlikte sizi neye ihtiyacınız olduğuna dair yönlendiriyor.

Mindfulness Coach

Stresi azaltmak, duygusal dengeyi geliştirmek, öz farkındalığı arttırmak, anksiyete ve depresyonun üstesinden gelmeye yardımcı olmak ve kronik ağrılarla başa çıkmak gibi hedeflerle farkındalığı öğretmeyi amaçlıyor.

Ten Percent Happier Meditation

500'den fazla rehberli meditasyon, uyku meditasyonları, ilerleme izleme araçları, kişisel koçluk, günlük alışkanlık oluşturma araçları ve daha fazlasını sunan Ten Percent Happier Meditation, Dan Harris’in aynı isimli kitabından yine aynı yazar tarafından kurulmuş. İşe gidip gelirken, öğle yemeği molasında bile meditasyon yapmayı mümkün kılıyor.

ETİKETLER: MEDİTASYON , FARKINDALIK , MEDİTASYON UYGULAMALARI