15 Nisan 2021

Neden Daha Fazla Meditasyon Yapmalısınız?

DERLEYEN: DENİZ MİRAY PETRİNİ

meditasyon,wellness,stres

Fotoğraf: @emmaseibold_

 

Meditasyon her zaman benim kimliğimin bir parçası olmuştur. Ancak “Evet, her gün meditasyon yapıyorum.” cümlesi ne kadar geçerli? Pek fazla olduğunu söyleyemem. Hatta genelleyecek olursak mindfulness mantığını temel alan bir Pilates stüdyosu kurucusu olarak benim için meditasyon daha teoriler üzerine kurulu ve arada sırada yaptığım bir çalışmaydı.

Yıllar boyu düzenli olmasa da meditasyon yaptım, çalışmalara katıldım hatta meditasyon eğitmenliği sürecini bile tamamladım. Ancak dürüst olmak gerekirse bu alana tam olarak adanmam geçen yılla birlikte başladı ve meditasyonu düzenli hale getirmek hayatımda azımsanmayacak değişimlere yol açtı. Tıpkı pek çok insanın dediği gibi meditasyon sizi daha sakin bir insan yapıyor. Biraz daha detayına inersem daha sakin, daha nazik ve reaksiyon verme konusunda daha yavaş hale getiriyor.

Benim bu konudaki kişisel deneyimim kesinlikle baş döndürücüydü. Umarım bu yazıyı oturarak okuyorsunuzdur çünkü birazdan paylaşacaklarımla sizin de başınızı döndürebilirim.

İlk olarak meditasyon yapmak adet dönemimde yaşadığım bütün duygu değişimlerimi, yüksek stres seviyemi ve anksiyetemi tedavi etti. Tüm kararsızlıklarım, mantıksız davranışlarım ve bazen her şeyin çok fazla geldiğini düşündüğüm o dönemler bitmişti. Belki bu durumu biraz abartmış olabilirim ama adet dönemi stresi beni gerçekten zorlayan bir durumdu.

Sonrasında tam sakin kalmaya, ailem, hayatım ve kariyerim hakkında iyi kararlar vermeye çalıştığım dönemde pandeminin yarattığı o kaos ve gürültüye rağmen meditasyon iç dünyamı görmemi sağladı. Merkezde kalabilmiştim ve her şeyi korku değil sevgi penceresinden görmeyi başarmıştım.

Peki bu iyi hissettiren bakış açısını siz nasıl sahip olabilirsiniz? Aslında oldukça basit. Meditasyon yapmaya başlayın. Size Caitlin Candy’nin meditasyon üzerine yazdığı Heavily Meditated kitabından tavsiyelerimiz var. 

NEFES

Zamanlayıcınızı iki dakikaya kurun. Gözlerinizi kapatın ve üç derin diyafram nefesi alın. 4 saniyede nefesi alın ve yine 4 saniyede nefesinizi verin. Eğer bu sırada aklınız başka düşüncelere giderse nefesinize geri dönün.

HİSLER

Gözlerinizi kapatın ve üç derin diyafram nefesi alın. Başınızdan başlayarak vücudunuzun her kısmını gözden geçirin ve dikkatinizi hareketlerinize verin. Bedeninizdeki bütün hisleri algılamaya çalışın. Kendinize zaman tanıyın ve ayaklarınıza ulaşana kadar yargılamadan, başka düşüncelere kaymadan gözlemlemeye ve deneyimlemeye devam edin.

Meditasyonu ilk başta nasıl yapacağınız konusunda endişe etmeyin her şeyde olduğu gibi bu konuda da biraz pratik yapmak zamanla çok daha rahat olmanızı sağlayacaktır.

 

ETİKETLER: MEDİTASYON , WELLNESS , STRES , SAĞLIK