EN VOGUE
EN VOGUE

05 Kasım 2020

En İyi 5 Moda Uygulaması

YAZI: DİLRUBA KARAKÖSE

Moda aplikasyonları

Fotoğraf: Getty Images Türkiye

Artık hemen hemen hepimizin ağzında yer etmiş bir cümle var; “Dijitalleşen yeni dünya…” Bu sonsuz dünya kendimizi daha çok geliştirmemize yardımcı olurken aynı zamanda yeni eğlence yolları bulmamızı da sağlıyor. Özellikle zorunlu değişimi beraberinde günümüz koşulları moda dünyasını da es geçmiyor. Yenilikçi olmak, dijitale ayak uydurabilmek onların da birinci önceliği halini almış durumda. Bu aşamada da, yanımızdan ayırmadığımız telefonlarımız ve beraberinde gelen uygulamalar, modanın geleceğinin bir parçası olmaya devam ediyor. Sanal bir avatar için kendi giysilerinizi tasarlamaktan, kişisel alışveriş alışkanlıklarınızı değiştirmek için stilistle bire bir çalışmaya kadar her şeyi yapabilmeniz, bu dünyada artık mümkün. Mutlaka incelemeniz gereken en iyi moda uygulamalarını da hemen incelemeye alıyoruz.

The Yes

Julie Bornstein ve Amit Aggarwal tarafından kurulan The Yes, en sevdiğiniz markalardan kaç beden giydiğine göre bir dizi soruyu yanıtlamanızla işe başlıyor. Buna istinaden karşınıza çıkan parçalara evet mi yoksa hayır mı cevabını verdikten sonra, “evet” olanları tek bir çatı altında toplayarak kaydediyor.

Drest

Lüks moda dünyası için alışveriş yapmaya uygun ve etkileşim sağlayan bir stil oyunu olarak tanımlanan Drest, kullanıcılarına hayal ettikleri kıyafet dolabını kurmalarını sağlıyor. Uygulama, Gucci, Christian Louboutin ve Oscar de la Renta gibi modaevleriyle çalışarak gerçek bir deneyim sunuyor aynı zamanda. Oyun oynarken ayrıca alışveriş yapabilmeniz de Drest ile mümkün.

Animal Crossing

Özellikle karantina zamanına damgasını vuran Animal Crossing, aslında bir Nintendo oyunu. Valentino’dan Marc Jacobs’a önemli tasarımcılarla işbirliği de yapmış olan bu uygulamanın temelinde aslında ıssız bir adada sanal bir ev yaratılması var. Ancak avatarların istenilen şekilde giydirilebiliyor oluşu, onu kısa bir zamanda moda uygulaması haline getirdi.

The RealReal

İnternet sitesi aracılığıyla da ulaşılabilir olan The RealReal’ın merkezinde vintage ve ikinci el parçalar var. Yani sürdürülebilir moda için oldukça önemli bir adım bu. Uygulamada profilinize tüm bilgilerinizi girdikten sonra uygulama otomatik olarak size uygun seçenekleri sunuyor.

Stitch Fix

Ücretli bir uygulama olan Stitch Fix, kişisel bir stiliste sahip olmanızı sağlıyor aslında. Kendi profilinizi stil, beden ve kişisel tercihlerinizle doldurduğunuzda, stilistiniz size bütçenize uygun seçeneklerle geri dönüyor.

ETİKETLER: MODA , MODA UYGULAMALARI , ANİMAL CROSSİNG , THE YES