EN VOGUE
EN VOGUE

15 Nisan 2022

Dijital Dünyadan Haftanın Gelişmeleri

YAZI: BAHAR ERGEL

dijital gelişmeler

Tahmin edilebilirlikten gittikçe uzaklaşan dijital dünya yepyeni gelişmelere sahne olmaya devam ediyor. Sadece günlük olarak kullanmaya alıştığımız uygulamalarda değil yeni gerçekliğimiz olacağı konuşulan Metaverse evreninde de hızlı bir ivmelenme söz konusu. 

Geçtiğimiz hafta boyunca hangi yeniliklere uyandık birlikte bakalım. 

Horizon World Gelir Modelini Sunuyor 

Meta şirketinin yeni girişimi Horizon World geçtiğimiz aylarda tanıtılmış ve bir sanal toplantıyla ilk gerçek dünya dışı buluşmasını da gerçekleştirmişti. Buradan detayları okuyabilirsiniz. Geçen süre boyunca kullanıcı sayısı artan Horizon World, içerik üreticilerinin sanal öğeler ve efektler satabilmesinin yolunu açıyor. Bu hamlenin Metaverse ekonomisi için bir zemin hazırlayacağı da düşünülüyor elbette. Horizon World’ün içerik üreticileri için kayıt listesine Türkiye’den de kabuller devam ediyor ancak uzun bir talep listesi olduğunu hatırlatmakta da yarar var. 

Alternatif evrenlerin nasıl yeni bir ekonomi modeli oluşturacağı konuşulmaya devam ederken bu fikrin çok uzakta olmadığına dair Mark Zukerberg’den de bir alıntı bırakıyoruz buraya. “Bu hayallerin ötesine geçebilme yeteneğini kazanabilmek için önce insanların bu ekonomiyi anlayabilmesi ve satınalma kabiliyetlerini buraya aktarabilmesi için onlara nedenler vermemiz gerekiyor.”

 

Elon Musk’ın Twitter Hamlesi

Geçtiğimiz haftalarda Elon Musk bakış yönünü Twitter’a doğru çevirdi ve bir anda teknoloji ekonomisini hızla dalgalandıracak büyük alımını gerçekleştirdi. Yaklaşık 3 milyar dolar değerinde Twitter hissesi sahibi olan Musk’ın Twitter’ın tamamını alma ihtimali konuşulmaya devam ediliyor. The Verge’de yer alan haberin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. 

 

Google’dan Ofis ve Veri Servislerine Yatırım 

Pandemi etkisiyle tamamen evden çalışmaya ya da hybrid düzene dönen birçok şirket arasında Google da bulunuyordu. Çalışanlarına remote çalışma imkanı da sunan şirketin ofislerine ve veri servislerine yapacağı 9.5 milyar dolarlık yatırımın son 2 yılda alışılan çalışma düzenini değiştirmek konusunda öncü olup olmayacağı konuşulurken işin teknolojik boyutu çalışma konumundan çok daha fazla önem arz ediyor elbette. Haberi direkt kaynağı olan Google Blog’dan okuyabilirsiniz.

 

Twitter’da Uzuuun Yazabilme Dönemi

140 karakter sınırı kalkalı uzun zaman olsa da mevcut karakter hacmi uzun anlatmayı sevenler için yetersiz kalmaya devam ediyordu. Neyse ki 280 karakterlik sınırlama da son buluyor. Görsel açıklama özelliği kullanılarak 1000 karaktere kadar uzunca cümleler kurabilmeye olanak tanıyan güncelleme geldi. Twitter’ın mikro blog olma yolundaki hamleleri devam ediyor gibi görünüyor. 

 

 

 

 

İlgili Başlıklar