28 Haziran 2021

Jessica Alba'nın Daha Bilinçli Yaşamak İçin 5 Sırrı

YAZI: EMİLY CHAN

DERLEYEN: DİLRUBA KARAKÖSE

Jessica Alba

Fotoğraf: Jonathan Davis

Jessica Alba, 2011 yılında temiz yaşam tarzı markası The Honest Company'nin kurucu ortağı olduğundan beri bilinçli yaşam söz konusu olduğunda akla ilk gelen isimlerden biri oluyor. Fantastic Four ve Sin City’nin yıldızı, The Honest Company ile ilgili Vogue’a verdiği röportajda "Sürdürülebilirlik benim için her zaman önemli bir dayanak olmuştur." diyor. "Dürüst olmak gerekirse, markayı sürekli iyileştirme yolundayız ve işin her alanında gezegeni ve sürdürülebilirliği akılda tutmaya çalışıyoruz."

İklim krizinin giderek daha acil hale gelmesiyle, Alba'nın, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Güney Koreli otomobil üreticisi Hyundai tarafından başlatılan ve dünyanın dört bir yanındaki yenilikçilerin çalışmalarını sergilemek için başlatılan bir platform olan for Tomorrow girişimini desteklemesi mantıklı geliyor. Alba, “Bu girişimin, küresel bir topluluk olarak, hepimizi etkileyen en acil sorunları birlikte ele alıp çözmek için çalışabileceğimiz fikrine dayanmasını seviyorum.” diyor.

Gezegenimizi koruma tutkusu, Jessica Alba’nın gelecek nesillere de aktarmayı umduğu bir şey. "Üç çocuk annesi olarak çocuklarıma da sürdürülebilirliğin önemini öğretiyorum ve onlara küçük yaşlardan itibaren gezegeni takdir etmeleri gerektiğini anlatıyorum." diye de ekliyor.

Alba, daha sürdürülebilir bir yaşam için en iyi beş ipucunu Vogue ile paylaşıyor.

1. Tek kullanımlık ürünlerden kaçının

“Benim için her şey israfın bilincinde olmak, mümkün olduğunca yeniden kullanmaya ve geri dönüştürmeye çalışmakla ilgili. Yeniden kullanılabilir şişeler, çöp kutusuna giden daha az plastik şişe anlamına gelir. Tek kullanımlık yerine tekrar doldurulabilir temizlik ürünlerini tercih edin.”

2. Klasik parçalara yatırım yapın

“Giyim ve moda trendlerinin tüketimi söz konusu olduğunda, modası geçmeyen klasik parçalara şans verin ve Cuyana, Re/Done, Reformation ve Everlane gibi çalışma biçimleri daha sürdürülebilir olan markaları destekleyin.”

3. Güzellik sektörünü es geçmeyin

"Güzellik alanında, kağıt maskeler yeni plastik pipetler haline geldi adeta. Tek kullanımlık plastik bir ürün olarak içlerine giren çok fazla atık var. Honest olarak tüketicinin sevdiği serumu veya nemlendiriciyi kullanarak tedavilerini kişiselleştirmesine olanak tanıyan ve bir kağıt maskenin tüm faydalarını israf olmadan elde etmesini sağlayan Magic Reusable Silicone Sheet Mask isimli bir maske geliştirdik.”

4. Yerel çiftçileri destekleyin

“Sürdürülebilir tarım, genellikle gözden kaçan ve büyük fark yaratabilecek bir alan. Eğer çiftçi pazarına erişiminiz varsa, yalnızca yerel çiftçilerinizi destekleyerek gıda tedarik zinciri söz konusu olduğunda israfı önemli ölçüde azaltabileceğinizi söyleyebilirim.”

5. Küçük seçimler önemlidir

"Unutmayın ki yaptığınız tüm küçük seçimler birbirini tamamlar. Ve hepimiz biraz dikkat edersek, toplu olarak büyük bir etki yaratacaktır.”

ETİKETLER: JESSİCA ALBA , THE HONEST COMPANY , SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK