11 Haziran 2021

Denizlerimizi Kurtarmaya Yardımcı Olabileceğiniz 6 Yol

YAZI: EMİLY CHAN

DERLEYEN: DİLRUBA KARAKÖSE

21-06/09/ap165842.jpg

PETER ASH LEE / © ARTPARTNER

Okyanuslarımız, dünya yüzeyinin yüzde 70'inden fazlasını oluşturan ve dikkate değer 700.000 türe ev sahipliği yapan geniş ve son derece karmaşık ekosistemlerdir. Ayrıca, soluduğumuz oksijenin yüzde 80'inden sorumlu olduklarının tahmin edilmesiyle birlikte, insanın hayatta kalması için de kritik öneme sahiptirler.

Ne yazık ki, okyanuslarımız deniz sıcaklıklarının yükselmesine ve deniz yaşamı için risk oluşturmasına neden olan küresel ısınma tehdidi altında. Yükselen CO2 seviyelerinin neden olduğu okyanus asitlenmesi, kabuklu deniz hayvanlarını ve mercan resiflerini de etkilerken, aşırı avlanma ekosistemlerimizin dengesini etkiliyor. Artık tek kullanımlık plastiğe olan bağımlılığımızın yanı sıra kıyafetlerden çıkan milyonlarca mikro plastiğin deniz canlıları için de bir tehdit oluşturduğunu bilmek gerekiyor.

Açık olan şu ki, okyanuslarımızı ve içinde yaşayan deniz yaşamını korumak için acil eyleme ihtiyaç var. 8 Haziran Dünya Okyanus Günü'nün ardından, bu konuya katkı sağlamak için hepimizin yapabileceği altı şey var.

1. Daha az balık yiyin

Netflix belgeseli Seaspiracy'den yaptığımız en önemli çıkarım, her yıl dünya çapında yakalanan göz kamaştırıcı 2,7 tonluk balıkla okyanuslarımızda aşırı avlandığımız gerçeği oluyor. Bu nedenle balık tüketimimizi azaltmak, balık popülasyonlarının yenilenmesine yardımcı olmamızın başlıca yollarından biri. Uzmanlar, çiftlik midyeleri ve istiridyeleri de dahil olmak üzere belirli deniz ürünlerini yemenin de okyanuslarımız üzerinde daha az etkiye sahip olduğunu söylüyor.

2. Tek kullanımlık plastikten kaçının

Tek kullanımlık plastiğin büyük bir sorun olduğunu biliyoruz ve şimdiye kadar çoğumuz yeniden kullanılabilir su şişelerine geçiş yaptık bile. Yine de, özellikle yiyecek ve ev eşyaları söz konusu olduğunda plastikten kaçınmak zor olabilir. Mümkünse, yerel çiftçi pazarlarında alışveriş yapmak ve temizlik ürünleri için yeniden doldurma hizmetlerini kullanmak, ambalaj atıklarının azaltılmasına yardımcı olabilir.

3. Plaj temizliğine destek olun

Plastik kirliliğinin ne kadar büyük bir sorun olduğu düşünüldüğünde, temizlik çalışmalarına katılmak, bunun çevremize ulaşmasını ve potansiyel olarak vahşi hayata zarar vermesini engellemenin pratik bir yolu. Farklı kuruluşlar aracılığıyla size en yakın temizlik etkinliğini araştırıp katılabilirsiniz.

4. Çamaşırlarınızdaki mikroplastikleri azaltın

Şok edici araştırmalar, 12m mikroplastiklerin tek bir çamaşır yıkama sırasında dökülebileceğini ve küçük plastik parçacıklarının Kuzey Kutbu'na kadar sürüklendiğini ortaya koydu. Neyse ki, yardımcı olmak için hepimizin yapabileceği şeyler var. Bunların başında ise sentetik malzemelerden kaçınmak, mikroplastik filtrelere yatırım yapmak ve giysileri daha seyrek yıkamak geliyor.

5. Temiz güzellik ürünlerine yatırım yapın

Güzellik ürünleri, ambalajından içeriğine kadar okyanuslarımız için de zararlı olabilir. Köpekbalığı karaciğerinden gelen ve hidrasyon için kullanılan skualen içeren ürünlerden, güneş kreminde bulunan ve mercan resiflerinin ağartılmasına neden olabilecek oksibenzon gibi kimyasallardan kaçının. Bunun yerine, çevre dostu ambalajlar kullanan, yeniden doldurma imkanı sunan, boş kutuları iade etmek için geri dönüşüm planları sunan markalardan alışveriş yapmayı tercih edebilirsiniz.

6. Okyanuslar için hayır kurumlarına bağış yapın

Okyanuslarımıza yardım etmenin bir başka yolu da okyanusları koruyan hayır kurumlarına bağış yapmak. Ayrıca, yenilenebilir okyanus çiftçilerini eğitmek ve desteklemek için çalışan küçük organizasyonları da destekleyebilirsiniz.

 

ETİKETLER: SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK , DÜNYA OKYANUS GÜNÜ