31 Mart 2022

#VOGUESosyalEtki: Prenses Değil, Buz Hokeyi Oyuncusu

RÖPORTAJ: CAN REMZİ ERGEN

Beyonce

Kısmet By Milka İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadın Buz Hokeyi Takımının sponsoru oldu, bu işbirliğinin arkasındaki sebepleri anlatır mısın?

Bazı insanlar kızlarına “Kızım sen prensessin, sen kraliçe olacaksın.” derler ya ben de şöyle diyorum: “Niye prenses olsun ki belki futbol oynayacak”. Bu yıl İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ilk kadın buz hokey takımı kuruldu ve biz de Kısmet by Milka olarak takıma sponsor olduk. Takım bünyesindeki bütün kadınlarla tanıştım ve büyülendim. Bu kadınların kasklarının altında makyajları var, maça çıkmadan önce ojelerini sürüyorlar. Bu takım kızıma ilham oldu ve o da buz hokeyine başladı. Bu işbirliğinin arkasında çok fazla neden var. Bakınca birçok popüler spor dalı var. Düşünülenin aksine kadınlar tarafından bakınca bu farklı spor dallarının arasında bir fark yok. Bu spor dallarının bazılarının kadınlara göre bazılarının ise erkeklere göre olduğunu düşünmüyoruz biz. Ben hayatımda hep bir şeylerle mücadele etmeyi ve kuralları zorlamayı seçtim. Hep "Neden ki?" sorusunu sordum. Kısmet by Milka hakkında çok konuşmak istemesem de bir örnek vermek isterim; biz marka olarak “Neden küpe illa çift takılsın ki?” dedik. “Piercing dövme stüdyosunda yapılır." imajı vardı ama neden mücevher mağazasında da olmasın ki dedik. Bu ezberbozan yaklaşımı Türkiye'de biz başlattık diyebilirim. Simetri bana göre değildi hiçbir zaman. Bu sorgulama hali buz hokeyi gibi sert bir sporu kadınların bu kadar güzel şekilde yapabilmesi haline de bir cevap aslında. Ben bu kadınların hikayelerinin bütün dünyaca duyulmasını istiyorum. Daha çok kızın küçük yaşta bu takıma girebilmesini, bu erkek egemen sporda kadınların da olduğunu herkesin bilmesini diliyorum. Ben bu kadınlarla gurur duyuyorum ve herkes de duysun istiyorum.

 

Bir tarafta cinsiyet rollerini aktif bir şekilde sorgulayan bir işbirliğinden ve iş yapış şeklinden bahsediyoruz diğer yandan da markanın isminde yer alan “kısmet” kavramı var ki o daha “uyum, olanla beraber gitmek ve akışına bırakmakla alakalı” sanki, bu kontrastı nasıl değerlendiriyorsun?

Kısmet dediğin şeyi kendin yaratırsın. Ben kendi kısmetimi kendim yaratıyorum, hayatta kendi yaptığım seçimlerle kendi yolumu çiziyorum. Şu an beraber bu söyleşiyi yapıyoruz, bunu seçtik, biz burada olmak yönünde bir adım attık. Markanın felsefesi de burada yatıyor. Göz kolye takarsam kendimi koruduğuma inanıyorsam kendimi korumaya yönelik bir adım atıyorum bu kolyeyi takarak. Bu kızlar da bu yolu seçti. Kendi yollarını da bu şekilde oluşturuyorlar. Ve biz de bu yolun bir parçası olmayı seçerek hayallerinin peşinden gitmek isteyen kızlara daha çok imkan sağlamak için bu işbirliğini başlatıyoruz.

 

Yolu seçmek ve liderlikten biraz daha derinlemesine konuşalım, senin liderlik tanımın nedir? 

Liderlik tanımımı size buz hokeyi üzerinden anlatayım. Bu bir takım oyunu. Ancak iyi paslaşırsak takım döner. Takım kaptanı en iyi oynayan da olsa takım kazanamaz. Kazandıran iyi paslaşmadır, başarıyı getiren de iyi paslaşan. Tek başına pakı alıp gitmek başarı getirmiyor. Bu oyunun en önemli kuralı. Benim işim için de bu geçerli. 10 tane mağazamız var 3 tane daha açılıyor, büyüdük ve başında ben varım ama bütün işi ben yapmıyorum. Arkamda çok iyi olan ve benim harmoni içinde çalıştığım bir ekip var. Bununla birlikte ekiplerin kendi içinde de çok iyi paslaşması lazım işin akması için. Burada iyi bir lidere düşen en önemli görev ekibin uyum içinde sonuç odaklı hareket edebilmesini sağlamak. Bunu başarmak için iyi bir dinleyici olmak ve kendini sürekli geliştirmek zorunda. Her şeyi bilmek imkansız. İyi bir lider olmak için her an öğrenmeye ve dinlemeye açık olmak gerekiyor, bu da yetmiyor o deneyimleri paylaşabilmelisin de.

ETİKETLER: BEYONCE , OPRAH WİNFREY , KATE MİDDLETEON , MİLKA KARAAĞAÇLI , MİLKA BY KISMET , İBB , BUZ HOKEYİ