METROPOL
METROPOL

28 Nisan 2021

Yılın Filmlerinden Geriye Kalan İkonik Görünümler

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

Akademi Ödülleri’nin çiçeği burnunda sahipleri sizi mutlu etti mi bilemiyoruz ama sezonun filmlerinden memnun kaldığımızı söyleyebiliriz. Sinema salonlarından uzak kaldık ama pek çok dijital platformda, merakla beklediğimiz filmlere kavuştuk. Kimi hayal kırıklıklarıyla kimi de övgülerimizle geride kalsa da unutulmayan bazı anlar var.

Bu sene, En İyi Saç ve Makyaj Tasarımı ve En İyi Kostüm Tasarım ödüllerini kazanan Ma Rainey’s Black Bottom’ı bir kere daha selamladıktan sonra, bir yandan Vogue UK’den Giles Hattersley’in akıllarda kalan ikonik görünümlerine göz atıyor, bir yandan da yolunu gözlediğimiz yapımların dikkat çeken kostümlerini keşfe çıkıyoruz.

cruella

Netflix

Amanda Seyfried, ‘Mank’

Amanda Seyfried, filmdeki her görünümüyle bu listeyi hak ediyor diyebiliriz ancak siyah beyaz bu filmde tüm parlaklığını hissettiğimiz altın sarısı elbiseyi seçmek istedik. Kostüm tasarımcısı Trish Summerville’in ellerinden çıkan elbise, yıldız Davies’in gerçek hayattaki gardırobundaki bir parçanın oldukça yakın bir şekilde uyarlanmasıyla son haline kavuştu. Bu iddalı elbiseyi görmek ve 1940’lara uzanan bir yolculuk yapmak isteyenler, ödül sezonunda umduğunu bulamayan Mank’a bir şans verebilir.

cruellaShutterstock

One Night in Miami

Prömiyerini Venedik Film festivali’nde yapan One Night in Miami, törende deyim yerindeyse fırtına gibi esen Regina King'in ilk uzun metraj yönetmenlik deneyimi. Aslında söz açılmışken King’i sayfalarca övmek isterdik fakat şimdilik kostümlere odaklanmakla yetineceğiz. “Malcolm X, Muhammed Ali, Sam Cooke, Jim Brown bir gece bir araya gelse neler olur?” sorusu üzerinden şekillenen filmin kostümleri 60’lar hissini verme konusunda oldukça başarılıydı. Deneyimli kostüm tasarımcısı Francine Jamison-Tanchuck’un bu dokuyu filme aktarmak için oyuncu kadrosuyla detaylı bir şekilde çalıştığı da gelen bilgiler arasında. Favorimiz ise Leslie Odom Jr.’ın hayat verdiği, Sam Cooke'un bordo ceketi ve mercan renkli gömleği. Tanchuck, Indiwere’a verdiği bir demeçte, Sam’in tarzında kol düğmelerinin de ne kadar önemli olduğunu söylemişti. Bu bilgi sayesinde izlerken gözlerinizin kol düğmelerine kaydığını fark edebilirsiniz.

cruella

David Lee

Ma Rainey’s Black Bottom

Bu sene, En İyi Saç ve Makyaj Tasarımı ve En İyi Kostüm Tasarım ödüllerini kazanan Ma Rainey’s Black Bottom’ı girişte selamlamıştık ancak listenin devamında da yer almalı diye düşündük. Viola Davis ve Chadwick Boseman'ın başrollerinde yer aldığı filmde, performanslar kadar mükemmel kostüm tasarımları da övgüyü hak ediyor. Film, kostümleri, saç ve makyajlarıyla hayranlık uyandırıyor; yönetmen George C. Wolfe'un kurduğu dünyada güçlü bir rol üstleniyor. Oscar ödüllü kostüm tasarımcısı Ann Roth'un, Ma Rainey's Black Bottom'un tüm oyuncu kadrosu için gardıropları hazırlamak için iki haftadan biraz fazla zaman geçirdiğini de söyleyelim. Bu yönüyle filmin, Hollywood'da 50 yıldan uzun süredir çalışan Roth’un en zorlu projelerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. Filmden belirli bir görünüm seçmek istedik ancak çok kararsız kaldık. Kurduğu dünya ve kostümleriyle bizleri 1920’li yıllara götüren filmi izleyince siz de benzer bir kararsızlık yaşayabilirsiniz.

cruella

Disney

Cruella

Her ne kadar listemiz aklımızda kalan görünümleri içerse de bir diğer yanımız da henüz göremediklerimiz için heyecanlanıyor! Önümüzdeki günlerde kostüm tasarımları ve makyajlarıyla bizi heyecanlandıracak yapımlardan biri Oscar ödüllü Emma Stone'un başrolünde yer alacağı Cruella. İzleyiciyi 1970'lerin Londra'sına bir yolculuğa çıkaracak film, genç moda tasarımcısı Estella de Vil’in, Cruella olarak bilinen acımasız ve korkunç bir efsaneye dönüşme sürecine odaklanacak. Modanın başrolde olacağını şimdiden tahmin ettiğimiz filmin küstümleri Mad Max: Fury Road’un arkasındaki Oscarlı Jenny Beavenve’a emanet. Estella (Cruella) filmde kendisi de bir moda tasarımcısı olduğu için kostüm seçimlerinin, değişen karakteri ve kişiliğiyle birlikte bunu yansıtması bekleniyor. 70’lerin Londrası’nda punk kıyafetleri ve kırmızı rujuyla izleyeceğimiz Cruella ve hafızalarımıza kazınacak kostümleri için sabırsızlanıyoruz.

cruella

House Of Gucci

1995 yılında Milan'da bir tetikçi tarafından vurularak öldürülen Gucci moda evinin eski başkanı Maurizio Gucci'nin cinayetini konu alan “House of Gucci”, Lady Gaga ve Adam Driver’ı bir araya getirmesi nedeniyle zaten yeterince dikkat çekici, biliyoruz. Öte yandan filmin devam eden çekimlerinden gelen set görüntüleri kostümler için de sabırsızlanmamıza neden oluyor. Gelen fotoğraflardan birinde Gaga, kahve renkli puantiyeli bir gömlek elbise, deri bir debriyaj çanta ve badem burunlu pompalardan oluşan bir kıyafetle karşımıza çıkıyor. Bir diğerinde ise Roma'nın Arnavut kaldırımlı sokaklarında, tatlı bir kolye ve uzun duvakla tamamlanmış, ince kollu gelinliğiyle karşımıza çıkıyor. Instagram’da Adam Driver ile birlikte paylaştığı fotoğrafı da unutmayalım tabii. Merakla beklenen filmin vizyon tarihi henüz belli değil ancak kavuşmak için epey bekleyeceğiz gibi görünüyor. Oyuncular ve Gucci Ailesi’nin hikayesini düşünce kesinlikle beklemeye değer diyebiliriz. Bir süre daha setten gelen fotoğraflarla avunacağız.

ETİKETLER: 2021 OSCAR ÖDÜLLERİ , NETFLİX KOSTÜM