METROPOL
METROPOL

03 Şubat 2021

Yeni Bir Yorgos Lanthimos Filmiyle Gündeme Gelen Emma Stone'un İkonik Performansları

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

Son günlerde daha önce The Favorite filminde birlikte çalıştığı yönetmen Yorgos Lanthimos ile yeni bir filmde çalışacakları konuşulan Emma Stone’un akıllarda kalan performanslarını hatırlıyoruz.

The Favourite
La La Land

La La Land /Aşıklar Şehri 

Hayaller, aşk, ihtimaller ve elbette dans! 2016 yılına damgasını vuran Damien Chazelle tarafından yazılan ve yönetilen La La Land, Emma Stone’un kariyerindeki en iyi performanslarında biri. Los Angeles'ta yolları kesişen Sebeastian(Ryan Gosling) ve Mia’nın aşklarına odaklanan film, Stone’a En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ı kazandırdı. 

The FavouriteInstagram: @thefavouritemovie, Photo Credit: Yorgos Lanthimos

The Favourite / Sarayın Gözdesi - 2018

Yorgos Lanthimos'un Olivia Colman, Emma Stone ve Rachel Weisz'ı bir araya getiren The Favourite, 2018 yılında vizyona girmiş, Biri En İyi Film kategorisinde olmak üzere 10 Oscar adaylığı elde etmişti. 18. yüzyılın başlarında İngiltere'de geçen bu tarihi dram, üç kadın oyuncunun harika performanslarını aklımıza kazıdı. Emma Stone’un hayat verdiği Abigail ile,  hizmetçi olarak saraya gelen çok uzun zaman önce kaybettiği statüyü geri kazanmanın yolunu arayan bir karakter olarak karşımıza çıkıyor. Stone performansıyla En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü’ne aday olmuştu.

Crazy, Stupid, Love / Çılgın, Aptal, Aşık - 2011 

Daha sonra birçok kez yollar kesişecek olan Gosling ve Stone’un ilk kez Crazy, Stupid, Love’da başrol olarak bir araya gelmişlerdi. 2011 yılının en komik ve iyi filmleri arasında gösterilen Crazy, Stupid, Love’da Stone’u Hannah "Nana" Weaver karakterinde izlemiştik.

The FavouritePhoto: Courtesy of © Fox Searchlight Pictures/Everett Collection

Birdman - 2014 

Alejandro González Iñárritu'nun bol ödüllü filmi Birdman'de Stone, Sam karakteriyle karşımıza çıkmıştı. Michael Keaton ve Zach Galifianakis gibi yıldızların rol aldığı film, bir zamanlar ünlü bir aktörün Broadway'de kariyerini yeniden canlandırmak için verdiği mücadeleye odaklanıyor. Stone’un perforrmansı eleştirmenlerden tam not almıştı. 

The FavouritePhoto: Walt Disney Studios Motion Pictures/Courtesy Everett Collection

The Help / Duyguların Rengi 2011 

Kathryn Stockett’in aynı adlı romanından uyarlaması olan The Help, izleyicileri 960’lı yılların Amerika’sına götürüyor. Yönetmenliğini ve senaryosunu Tate Taylor’un üstlendiği yapımda Emma Stone Viola Davis ve Minny Octavia Spencer yer alıyor. Birçok ödül kazanan filmde, Stone’un performansı içtenlikle övülmüştü.

ETİKETLER: EMMA STONE