METROPOL
METROPOL

08 Haziran 2021

Once Upon a Time in Hollywood Romanı Geliyor

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

tarantino

Sony Pictures

Reservoir Dogs, Kill Bill, Pulp Fiction, Inglourious Basterds gibi unutulmaz filmlerin yönetmeni Quentin Tarantino, kariyerine yeni bir kapı daha açıyor diyebiliriz. Yönetmen, HarperCollins yayıneviyle iki kitaplık bir anlaşma imzaladı. Anlaşma kapsamında yer alacak kitaplardan ilki geçtiğimiz senelerin en çok konuşulan filmlerinden Once Upon a Time in Hollywood romanı ve daha fazlası.

Entertaiment Weekly’de yer alan habere göre Tarantino, Elric Kane ve Brian Saur'un ev sahipliği yaptığı “Pure Cinema Podcast"e katılarak, kitapla ilgili ilk bilgileri de paylaştı. Yönetmen kitabın çıkacak olmasından dolayı çok mutlu ve gururlu olduğunu söyledikten sonra, “Sadece senaryoyu alıp sonra roman biçiminde parçalamakla kalmıyorum. Yeniden anlattım. Yani bu, 'Ah, tamam, belli ki birkaç sahnesi kalmıştı, bu yüzden senaryoyu alıp romanlaştırdı ve fazladan birkaç sahne attı' gibi değil. Filmde olmayan detayları ve sırları keşfetmekten mutlu olacağınızı düşünüyorum.” dedi. Tarantino’nun da belirttiği gibi kitap filmdeki karakterlere ve hikâyeye daha derinlemesine bir bakış getirecek.

tarantino 

Sony Pictures

Hatırlayacağınız üzere “Once Upon a Time… in Hollywood” Leonardo DiCaprio, Brad Pitt ve Margot Robbie’yi bir araya getirmiş ve izleyicileri 1969 yazının Hollywood’una götürmüştü. Film, kazandığı on Oscar adaylığıyla da ödül sezonunda adından sıkça söz ettirmişti. Romanda da yine bu karakterleri göreceğiz, ancak bilmediğimiz yönleriyle. Tarantino’ya göre, romanın filmden daha detaylı hâle getireceği karakterlerden biri, Brad Pitt‘in dublör Cliff Booth karakteri olacak. Kitapla birlikte Booth’un geçmişi de öğreneceğiz.

Brad Pitt, Cliff Booth ile 2019'da En İyi Yardımcı Oyuncu Oscar’ı almıştı. Tarantino'nun romanında karakterin geçmişi ile ilgili daha çok detay olacak olsa da "Once Upon a Time in Hollywood" filminde de Booth'un geçmişine dair ufak flashback'leri kısa da olsa görmüştük. Bunlar arasında, karısıyla yaptığı şüpheli bir tekne gezisi ve bir stüdyonun arkasında Bruce Lee ile gerçekleştirdiği kavga sahnesi vardı.

Tarantino’nun HarperCollins yayıneviyle yaptığı anlaşmaya dahil olan ikinci kitap ise 70’lerin sinema dünyasına odaklanacak. Kurmaca olmayan “Cinema Speculation” adlı kitapta Tarantino’nun o dönemin filmleriyle ilgili görüşlerini içeren yazılar da yer alacak.

“Once Upon a Time in Hollywood: A Novel” romanının 29 Haziran’da hem basılı olarak hem de e-kitap olarak okurlarla buluşması bekleniyor.

ETİKETLER: “ONCE UPON A TİME… İN HOLLYWOOD” , QUENTİN TARANTİNO , BRAD PİTT , LEONARDO DİCAPRİO