METROPOL
METROPOL

29 Nisan 2021

Kundurama'da 3 Yeni Filmle Duyulara Yolculuk

YAZI: HAZAL BAYAT

Kundura Sinema'nın dünya sinemasının öne çıkan yapımlarını Türkiye'deki sinemaseverlerle buluşturduğu online platformu Kundurama, 19 Temmuz'a dek izlenebilecek yeni seçkisiyle izleyenleri bir yolculuğa davet ediyor. New York merkezli bağımsız ve deneysel film platformu Kinescope’un kurucusu ve sinema yazarı Pawel Wieszczecinski’nin küratörlüğünde hazırlanan Rüyanın Öte Yakası isimli seçkide İngiliz yönetmen ve sanatçı ikili Daniel & Clara'nın uzun metraj belgeseliyle gelecek vaat eden Hindistanlı genç yönetmen Payal Kapadia'nın iki kısa filmi var.

Çağdaş ve deneysel sinemanın Türkiye'de daha önce gösterilmeyen üç yapımı, Kundurama üzerinden Türkçe altyazılı ve ücretsiz olarak izlenebiliyor. İşte Rüyanın Öte Yakası seçkisinde yer alan ikisi kısa üç film.

Bir Yolculuktan Notlar

kundurama-daniel-and-clara

Sanatçı ve yönetmen ikili Daniel & Clara’nın 2019 yapımı belgesel filmi Bir Yolculuktan Notlar (Notes From A Journey), izleyeni Güneybatı İngiltere'de deneysel bir yolculuğa çıkarıyor. Bir yolculuk sırasında yakalanan görüntü ve sesler, duyuları sorgulatacak cinsten.

Öğleden Sonra Bulutlar

kundurama-daniel-and-clara

Hindistan'ın Bombay şehrinde yaşayan 70 yaşındaki Kaki ve yardımcısı Malti'nin rüyalar ve memlekete duyulan özlemle dolu kısa hikâyesi, Hintli genç yönetmen Payal Kapadia'nın yönetmenliğinde aktarılıyor.

Ve Yaz Ne Söyler ki

kundurama-daniel-and-clara

Hindistan'ın Kondwall köyünde canlı ve cansız varlıkların arasında dolaşan kamera, Payal Kapadia'nın yeteneği sayesinde gizemli bir şiire evriliyor. Siyah beyaz filmin görüntüleri, arkadan gelen köye dair seslerle birleşerek ortaya rüya gibi bir yapım çıkarıyor.

İlgili Başlıklar