METROPOL
METROPOL

23 Şubat 2021

Kokunun Peşinde: Dior’dan Yeni Bir Parfüm Belgeseli

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

Dior'la bir kokunun peşine düşmeye hazır mısınız?     

Dior parfüm temalı yeni belgeseliyle hepimizi çok özlediğimiz bir şeyi yapmaya davet ediyor, dünyayı geziyoruz! Pandemi döneminde pek çok şeyi özledik. Elbette, tatile çıkmak ve farklı maceralara atılmak da ilk sıralarda yer alıyor.

Tam da bu noktada Dior’dan çok cazip bir teklif geliyor.

Ünlü marka, dünyanın en popüler kokularını yapmak için mükemmel malzemeleri arayan Dior’un ünlü parfümcüsü namı diğer “burnu” François Demachy ile bir yolcuk vadeden belgesel ile karşımıza çıkıyor. “Nose” isimli yetmiş dakikalık belgesel, biraz motivasyona biraz da seyahat hayallerine ihtiyacı olanların tam da aradığı türden bir film.

François DemachyFrançois Demachy

2006'dan beri Dior'un parfüm yaratıcısı olan Demachy, Chanel gibi markalar için gişe rekorları kıran kokuları içeren bir özgeçmişe sahip. Demachy’nin başarılı kariyerinin sırlarından biri de çiçek tarlalarından, üretim tesislerine kadar her aşamaya bizzat dâhil olması olarak biliniyor.

“Nose” Endonezya ve Madagaskar gibi destinasyonlardan rüya gibi manzaralar sunarken, yaratıcı süreci, değerli malzemeleri ve onları yetiştiren insanların hikâyelerini damıtarak güzel parfüm yapımı sanatına içeriden bir bakış sunmasıyla dikkat çekiyor.

Hepimizin aklına gelen Dior’un ikonik kokularının nasıl yapıldığını merak edenler için perde arkasını aralayan yetmiş dakikalık belgeselin, yönetmenliğini ise Arthur de Kersauson ve Clément Beauvais üstleniyor.

İlk kez 2020 Tribeca Film Festivali’nde gösterilen "Nose", 22 Şubat itibariyle  Apple TV, Amazon Prime Video üzerinden izlenilebilecek.

 

ETİKETLER: DİOR , FRANÇOİS DEMACHY