METROPOL
METROPOL

08 Şubat 2021

Golden Globes Hakkında Konuşmamız Gerekenler

YAZI: HAZAL BAYAT

İki kategoride aday gösterilen Emily in Paris ile hiçbir kategoride adına rastlanmayan Bridgerton... Adayları kadar aday listesine alınmayanlarla da adından söz ettiren Golden Globes 2021 hakkında söyleyeceklerimiz var.

Emily in Paris... Sahiden o kadar iyi mi?

emily-in-parisFotoğraf: IMDB

Evet, Emily in Paris'i bir solukta bitirdik; evet ikinci sezonun geldiğini duyduğumuzda mutluluğumuza diyecek yoktu... Ancak dürüst olup kendimize şu soruyu sormamız gerekiyor: Emily in Paris, En İyi Dizi (Komedi-Müzikal) ve En İyi Kadın Oyuncu (Komedi-Müzikal) kategorilerinde aday gösterilecek kadar iyi mi? Özellikle siyahi bir kadının cinsel istismara uğradıktan sonra hayatını yeniden gözden geçirme hikayesini anlatan May I Destroy You'nun aday gösterilmediği yıldaki çıtanın yüksekliği düşünüldüğünde? Ne kadar sevsek de Emily in Paris, Golden Globes 2021 adaylıkları noktasında eleştirilmeli. 

12 yaşında bir aday

emily-in-parisFotoğraf: IMDB

Netflix'te vizyona girecek News of the World'ün yıldızı Tom Hanks aday gösterilmezken 12 yaşındaki rol arkadaşı Golden Globes adayı olmayı başardı. En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu kategorisinde aday olan Helena Zengel, gelecek vaat eden isimler arasına adını altın harflerle yazdırdı bile.

Ne Bridgerton ne de Meryl Streep...

Yokluklarıyla adından söz ettiren daha çok isim var... The Prom'daki muhteşem performansıyla Golden Globes adayları arasına girmeyen Meryl Streep, 33'üncü kez aday gösterilme fırsatını kaçırmış oldu. Belki de 32, Golden Globes için kırmızı noktaydı; Meryl Streep yerine rol arkadaşı James Corden'ın aday gösterilmesinin tek açıklaması bu gibi gözüküyor.

Bridgerton da herhangi bir kategoride aday gösterilmeyerek kalpleri kıran yapımlar arasında. Elbette, Normal People aşıklarının hiçbir ödül töreninde bir araya gelememesinin acısı daha ağır basıyor. Bu defa Emmy'nin tam tersi oldu ve Paul Mescal aday gösterilmezken Daisy Edgar-Jones, kırmızı halıda En İyi Kadın Oyuncu (Mini Dizi/TV Filmi) kategorisi adayı olarak yer almaya hak kazandı.

En iyi yönetmen adayı olarak Sia

musicFotoğraf: IMDB

Büyükannesini kaybettikten sonra küçük kız kardeşinin bakımını üstlenen bir uyuşturucu satıcısının hikayesini anlatan müzikal, Sia'nın yönetmenlik konusunda ciddi olduğunun kanıtı. En İyi Film (Komedi ya da Müzikal) kategorisinden aday gösterilen Music'in başrolündeki Kate Hudson ise En İyi Kadın Oyuncu (Komedi-Müzikal) kategorisinden aday.

ETİKETLER: EMİLY İN PARİS , GOLDEN GLOBES 2021 , NETFLİX , NORMAL PEOPLE , SİA , THE PROM , MERYL STREEP