METROPOL
METROPOL

17 Temmuz 2021

Cannes’dan Haber Var: Görmek İçin Sabırsızlandığımız Filmler

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

Sinema dünyası uzun bir aranın ardından yeniden heyecan verici gelişmelere yüzünü döndü. Son bir haftadır gözümüz, kulağımız Fransız Rivierası’ndan gelen haberler ve fotoğraflarda. Heyecanlandıran kırmızı halı görünümleri, prömiyerler ve ‘dakikalarca ayakta alkışlandı’ haberleri, Cannes’dan bildiren sinema yazarlarının tweetlerini gördükçe heyecanımız daha da artıyor.

Pek çok açıdan sıkıntılarla geride bıraktığımız dönemin acısını çıktaracak gibiyiz. 2021’in geri kalanı neler getirecek bilemiyoruz ancak Cannes’tan gelen haberlere göre yılın geri kalanında beklediğimize değecek filmlerle karşılaşacağız. Görmek için can attığımız filmlere göz atıyoruz.

cannes 2021

Searchlight Pictures

The French Dispatch

Wes Anderson'ın merakla beklenen, başrolünde Timothée Chalamet'in yer aldığı The French Dispatch, 74. Cannes Film Festivalinde ilk kez gösterildi. Kırmızı halıda Timothée Chalamet ve Tilda Swinton’ı görünce zaten kalbimizi bırakmıştık ancak eleştirmenlerden gelen ilk yorumlar da iştah açıcı. Frances McDormand, Timothée Chalamet, Tilda Swinton ve Bill Murray'den oluşan yıldızlarla dolu oyuncu kadrosuyla dikkat çeken film, “gazeteciliğe bir aşk mektubu” olarak tanımlanıyor. Film, şimdiden “Yılın en iyilerinden biri” olarak tanıtılmaya başladı. Filmin Eylül ayında 59. New York Film Festivali'nde yapılacak gösterimin ardından 22 Ekim'de vizyona girmesi planlanıyor, Türkiye vizyon tarihi ise henüz belli değil.

 cannes 2021

“Annette”

Cannes’da tüm gözler elbette 74. Edisyonun açılış filmi Annette’e çevrilmişti. Adam Driver ve Marion Cotillard’ı buluşturan film, eleştirmenleri ikiye bölmüş halde diyebiliriz. Filmin her izleyeni aynı şekilde etkilemeyeceği kesin ancak herkesin birleştiği bir nokta dikkat çekiyor. Elbette, Adam Driver. Driver’in performansı En İyi Erkek Oyuncu Ödülü için kendisini öne çıkarıyor. Fantastik bir müzikal olan Annette ve Adam Driver’in merakla beklediğimiz performansını, 20 Ağustos'ta Amazon Prime Video'da izleyebileceğiz.

cannes 2021

The Worst Person in the World

“Yılın ve Cannes’ın en iyilerinden” yorumlarının bir kısmı da The Worst Person in The World’e ait. Otuzlu yaşlarında hayatını sorgulayan ve özgürlüğüne düşkün bir kadın olan Julien’in aşk hayatına odaklanan filme gelen ilk yorumlar iştahımızı kabartmaya yetiyor. The Worst Person in The World eleştirmen puanlamalarında da Annette’le birlikte başı çekiyor. Joachim Trier tarafından yönetilen 2021 Norveç yapımı dramayı ne zaman izleyebileceğimize dair henüz resmi bir açıklama olmasa da kısa sürede kavuşmayı umuyoruz.

cannes 2021

After Yang

Belirli Bir Bakış bölümünün öne çıkan filmlerinden After Yang, Colin Farrell ve Jodie Turner-Smith’i bir araya getiriyor. Kogonada tarafından yazılan ve yönetilen film, Farrell’ın son zamanlardaki merak uyandıran yapımlarından biri olarak dikkat çekiyor. Alexander Weinstein'ın kısa bir öyküsünden uyarlanan bilim kurgu draması yılın geri kalanının beklenen filmlerinden biri olmaya aday.

ETİKETLER: 2021CANNES