METROPOL
METROPOL

14 Haziran 2021

74. Cannes Seçkisi Hakkında Konuşmamız Gerekenler

YAZI: HAZAL BAYAT

Bu yıl Temmuz ayında 74.'sü düzenlenecek olan Cannes Film Festivali'nin seçkisi açıklanır açıklanmaz listede olması ve olmaması gereken isimlere dair tartışmalar başladı. Sinemanın en çok değer gören festivallerinden biri olmasına rağmen bazı ön kabullerden asla vazgeçmeyen ve geleneksel duruşunu sürdüren Cannes'ın 2021 seçkisi, festivalin bazı sürprizlere yer açmaya çalışsa da çoğu kuralını değiştirmemekte ısrarcı olduğunu gösteriyor.

Tartışmaların belki de en büyüğü, festivalin toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda aksiyon almadığı yönünde. Çoğunlukla erkek yönetmenlerin filmlerine ağırlık vermesi sebebiyle eleştirilen Cannes, 2021 seçkisinde de yalnızca 4 kadın yönetmene yer vererek hayal kırıklığı yarattı. Bu filmler arasından Ildiko Enyedi'nin "L'histoire de ma femme" isimli yapımıysa yarışma seçkisinde.

Fotoğraf: Getty ImagesFotoğraf: Getty Images

Cannes'ın taviz vermediği bir diğer kural da seçkide yer alacak filmlerin sinema salonlarında gösterilmesi gerekliliği. Daha önce beyaz perdeye aktarılmamış filmleri kapsamına almayan festival, Netflix yapımlarını da bu sebeple doğrudan elemiş oluyor. Netflix'in yapımlarını sinemada göstermeyi reddetmesi de bu anlaşmazlığın devam etmesinin sebebi.

Festivalin koronavirüs sebebiyle Mayıs'tan Temmuz'a alınan 74.'sünde olumlu gelişmeler de var. Geçmiş yıllarda çoğunlukla Avrupa yapımı filmlerin yer aldığı seçkide bu yıl Amerika ve Orta Doğu yapımı filmler de izlenecek. Seçkide Orta Doğu'dan Nadav Lapid imzalı Ahed’s Knee, Shlomi Elkabetz imzalı Black Notebooks ve Asghar Farhadi imzalı Un Heros, Amerika'dan ise Sean Penn imzalı Flag Day'den Sean Baker'in Red Rocket'ine, birçok film yer alıyor.

Tahminlerin çoğu doğru çıkarken bazı filmlerin listelerde yer almaması şaşkınlık yarattı. Özellikle Spencer, The Power of the Dog, Souvenir Part 2 ve Pig gibi yapımlarının seçkide olmaması hayal kırıklığına sebep olsa da Semih Kaplanoğlu'nun Bağlılık Hasan isimli yapımını listede görmek, Cannes Film Festivali'ni bu sene de affetmenin bir yolunu bulmamızı sağlıyor.

ETİKETLER: 74. CANNES FİLM FESTİVALİ , CANNES FİLM FESTİVALİ , 2021CANNES