METROPOL
METROPOL

07 Temmuz 2021

Cannes Film Festivali'nde Türkiye Standı

cannes 2021

6-15 Temmuz tarihlerinde gerçekleşecek 2021 Cannes Film Festivali, dün açılış filmi olan Leos Carax’ın “Annette”i ile izleyiciyle buluştu. Bu yıl 24 filmin Altın Palmiye için yarıştığı ana yarışmada Ashgar Farhadi’nin “A Hero”, François Ozon’un “Tout s’est bien passé”, Wes Anderson’un “The French Dispatch” filmlerinin yanı sıra Sean Penn, Mia Hansen-Løve, Paul Verhoeven gibi yönetmenler de yeni filmleri ile heyecan uyandırıyor.

Festival merakla beklenen filmlerin yanı sıra yarışma, yarışma dışı seçkiler ve film marketiyle sinemaseverlerle sektör profesyonellerini ağırlamaya devam ediyor. Türk Sineması da bu yıl salonlara geri dönen Cannes Film Festivali’nde Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) ve Boğaziçi Kültür Sanat Vakfının iş birliğinde organize edilen Türkiye standında tanıtılacak.

Marché du Film’de “Filming in Turkey” Tanıtılacak

Marché du Film kapsamında bu yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) ve Boğaziçi Kültür Sanat Vakfının iş birliğinde organize edilen Türkiye standında Türk Sineması'nın uzun metraj, kısa metraj ve belgesel türlerindeki en yeni ve geliştirme aşamasında olan projeleri tanıtılırken Türk filmleri uluslararası arenada görücüye çıkacak. 

Festivalde bilgi ve teknoloji aktarımı, yerel fon kaynaklarına erişim, potansiyel pazarlar oluşturulması ve tanıtım faaliyetlerinin gelişmesi gibi sebeplerle sinema sektöründe oldukça önemli hale gelen ortak yapım ve proje imkanları da görüşülecek.

Cannes Film Festivali’nde ayrıca yeni sinema yasası ile yürürlüğe giren, yabancı film yapımcılarına uzun metraj film, belgesel ve televizyon dizileri için Türkiye’de harcadıkları tutarın yüzde 30’una kadar iade edilebilmesine imkân sağlayan “Yabancı Film Yapım Desteği” uluslararası film yapımcılarına anlatılacak. Destek ile doğal plato özelliğine sahip Türkiye’nin bu alandaki rekabet gücünün artacağı ve önemli film çekim merkezlerinden birisi olacağı öngörülüyor. 

cannes 2021

Semih Kaplanoğlu Bağlılık – Hasan ile “Un Certain Regard / Belirli Bir Bakış” Seçkisinde

“Yumurta” filmi ile 2007'de festivalin “Quinzaine de Realisateurs” seçkisinde yer alırken yine aynı yıl “Süt” filmiyle festivalin proje geliştirme bölümü L'Atelier’de yer alan Semih Kaplanoğlu, Bağlılık üçlemesinin ikinci filmi Bağlılık – Hasan ile Türkiye’yi Cannes Film Festivali’nde temsil edecek. 

Festivalin en prestijli bölümlerinden biri olan “Un Certain Regard / Belirli Bir Bakış” seçkisinde bu yıl 20 film yarışacak. Seçkinin jüri başkanlığını İngiliz yönetmen ve senarist Andrea Arnold üstlenirken jüride yönetmen ve yapımcı Mounia Meddour, oyuncu Elsa Zylberstein, yönetmen, yapımcı ve senarist Daniel Burman ile yönetmen, yapımcı ve oyuncu Michael Covino yer alacak. Türkiye’yi temsil edecek bir diğer isim de bu yıl yeni projesi Idea ile Cinefondation L’Atelier film geliştirme bölümünde yer alacak olan Tayfun Pirselimoğlu olacak.

ETİKETLER: CANNES FİLM FESTİVALİ , 74. CANNES FİLM FESTİVALİ