METROPOL
METROPOL

09 Haziran 2021

40. İstanbul Film Festivali’nin Ulusal Kısa Film Yarışması ve Ulusal Belgesel Yarışması Ödülleri Sahiplerini Buldu

AnimaİKSV 

40. İstanbul Film Festivali kapsamında, Türkiye Sineması bölümünde yer alan Ulusal Belgesel ve Ulusal Kısa Film yarışma filmlerinin gösterimleri tamamlandı ve yarışmaların kazananları açıklandı. En İyi Belgesel Ödülü’nü Yusuf Emre Yalçın’ın yönettiği Anima alırken, En İyi Kısa Film Ödülü'ne de Serhat Karaaslan'ın yönettiği Suçlular filmi layık görüldü.

Anima

Anima

ULUSAL BELGESEL YARIŞMASI

İstanbul Film Festivali’nin belgesel sinemayı ve sinemacıları desteklemek amacıyla düzenlediği Ulusal Belgesel Yarışması’nda bu yıl 9 film yarıştı. Ulusal Belgesel Yarışması jürisinde yönetmenler Serdar Kökçeoğlu ve Martina Priessner ile yönetmen ve yapımcı Hasan Söylemez yer aldı.

Bu yıl festivalin Belgesel Kuşağı Tema Sponsoru da olan Discovery+ tarafından 20 bin TL para ödülü ile desteklenen En İyi Belgesel Ödülü’nü Yusuf Emre Yalçın’ın yönettiği "Anima" kazandı. Ulusal Belgesel Yarışması’nda Etna Özbek’in yönettiği "Nosema" ile Sidar İnan Erçelik’in yönettiği "Rüzgâr Tayı" filmlerine Mansiyon verildi.

ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI

İstanbul Film Festivali’nin kısa film yapımını özendirmek, bu alanda gelişimi desteklemek ve nitelikli filmleri izleyiciyle buluşturmak amacıyla düzenlediği Ulusal Kısa Film Yarışması’nda bu yıl 13 film yarıştı. Jüride oyuncu ve yapımcı Nazlı Bulum, yönetmen Engin Erden ve sinema yazarı Selin Gürel yer aldı.

Jüri, En İyi Kısa Film Ödülü'ne Serhat Karaaslan'ın yönettiği "Suçlular" filmini layık gördü. Ulusal Kısa Film Yarışması’nda Malaz Usta'nın yönettiği "Sürgünde Bir Yıl" filmine Mansiyon verildi.

ETİKETLER: İKSV , ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI , ULUSAL BELGESEL YARIŞMASI