METROPOL
METROPOL

28 Şubat 2021

Miyazaki'nin Büyüleyici Dünyası Sahneye Uyarlanıyor

DERLEYEN: ILGAZ GÖKIRMAKLI

Hayao Miyazaki’nin 2001 Oscar ödüllü animasyon filmi Spirited Away sahneye uyarlanıyor.

spirited awaySpirited Away/ Netflix

Kurduğu dünyalarla bizi her seferinde unutulmaz yolculuklara çıkarmayı başaran Hayao Miyazaki, sinema tarihinin en iyi animasyon film yapımcılarından biri. Castle in the Sky, My Neighbor Totoro, Princess Mononoke ve Spirited Away gibi filmlere imza atan yönetmenin en ikonik filmlerinden Spirited Away  beyazperdeden sahneye uyarlanacak.

Indiwire’ın doğruladığı habere göre 2001 yılında Oscar ödülünü kazanan film, Royal Shakespeare Tiyatrosu Onursal Direktörü John Caird tarafından yazılacak ve yönetilecek. Y önetmenin sevilen 2001 Oscar ödüllü klasiği Spirited Away, ilk kez bir sahne oyununa uyarlanacak ve prömiyeri Şubat 2022'de Tokyo'da yapılacak.

Spirited Away, Tokyo'nun merkezindeki Toho's Imperial Theatre'da sahnede prömiyer yaparak, Şubat-Mart 2022 arasında gösterilecek. Prodüksiyon daha sonra Japon şehirleri Osaka (Nisan), Fukuoka (Mayıs), Sapporo (Haziran) ve Nagoya (Haziran ve Temmuz) olmak üzere sahnelenmeye devam edecek. Zaman ne gösterir bilinmez ancak oyunun Miyazaki'nin çalışmalarının son derece popüler olduğu Asya ve Avrupa’da da sahnelenmesi umuluyor.

Miyazaki’nin en önemli yapımlarından biri olarak kabul edilen Spirited Away, zeki ve cesur Chihiro’nun taşınmayı umdukları yeni kasabada ailesini bulmak için atıldığı korku dolu macerayı konu alıyordu. Film, 75. Akademi Ödülleri’nde En İyi Animasyon dalında Oscar’a; 52. Berlin Film Festivali’nde ise Altın Ayı ödülünü kazanmıştı.

 

 

ETİKETLER: SPİRİTED AWAY , HAYAO MİYAZAKİ