METROPOL
METROPOL

06 Nisan 2021

Louvre Müzesi'ni Ziyaret Etmeye Ne Dersiniz?

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

Dünyanın en fazla ziyaret edilen müzelerinden Louvre koleksiyonunun tamamı ilk kez çevrimiçi olarak erişilebilir durumda.

Louvre Museum
Getty Images

Louvre koleksiyonlarının zenginliği, müzenin tüm sanat eserlerini tek bir yerde bir araya getiren yeni bir platformda görülebiliyor. Üstelik daha kullanıcı dostu ve sürükleyici yeni bir web sitesi eşliğinde. Hem araştırmacılar hem de meraklı sanatseverler için tasarlanan Louvre ve Musée National Eugène-Delacroix'ten eserler ve Tuileries ve Carrousel bahçelerinden heykeller dahil olmak üzere 482.000'den fazla kayıt ücretsiz olarak görülebilecek. Sitede yer alan etkileşimli bir harita, katılımcıların ziyaretlerini hazırlamalarına veya uzatmalarına yardımcı olmanın yanı sıra müzeyi oda oda keşfetmelerine de olanak tanıyor. Müze uzmanları tarafından düzenli olarak güncellenen veritabanı büyümeye devam edeceği ve araştırmadaki gelişmeleri yansıtacağı da gelen haberler arasında.

Louvre Müzesi'nin başkanı ve direktörü Jean-Luc Martinez, "Louvre'un çarpıcı kültürel mirası artık sadece bir tık ötede. Bu dijital içeriğin, Louvre'a gelip koleksiyonları bizzat keşfetmeleri için insanlara ilham vereceğinden eminim" diyerek müzenin koleksiyonunun erişime açılmasının heyecanını aktartıyor.

Fransızca, İngilizce, İspanyolca ve Çince olarak mevcut olan site, tabletlerde ve bilgisayarlarda ziyaret edilebilecek, ancak öncelikle akıllı telefonlarda kullanılmak üzere tasarlandığı gelen bilgiler arasında.

ETİKETLER: LOUVRE MÜZESİ