METROPOL
METROPOL

16 Mart 2021

Contemporary Istanbul 15. Kez Sanatseverlerle Buluşmaya Hazırlanıyor

Contemporary IstanbulContemporary Istanbul

Çağdaş sanatın en önemli etkinliklerinden biri kabul edilen Contemporary Istanbul, 15. edisyonunu gerçekleştirmeye hazırlanıyor. 4-5 Mayıs VIP ön izleme, 6-9 Mayıs genel ziyaretçi programı ile Contemporary Istanbul, sürdürülebilir sanat ortamının sağlanması için sanat kurumları ve galerilerle birlikte ortak hareket etmeyi hedefliyor. Bu nedenle, bu yıl sadece Türkiye’deki galerilere özel bir edisyon ile ziyaretçilere ulaşacak.

Pandeminin de etkisiyle birlikte yeniden şekillenen sanat ortamının değişen yüzünü yansıtmayı amaçlayan Contemporary Istanbul, Virtual Contemporary Istanbul’un ardından fiziksel alanda koleksiyoner, sanatçılar ve sanatseverler ile 15. kez bir araya gelecek. Bu amaçla önde gelen sanat galerileri ile Contemporary Istanbul yönetimi bir araya gelerek 15. edisyonu birlikte tasarladı. Akbank ana sponsorluğunda, 4 ve 5 Mayıs tarihlerinde iki gün boyunca ön izleme günleriyle birlikte, çağdaş sanat performansları, solo sergiler ve ek olarak galeriler tarafından eserleri sergilenen tüm sanatçıların katılımı ile “Sanatçı Günü” gerçekleşecek. 8. yaşına giren dijital sanat ve yeni medya sanatı Plug-in Istanbul bölümünde ise; “post-“ teması üzerinden teknoloji, bilim ve sanatın güncel yaklaşımları sunulacak.  

Contemporary Istanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli, “Mayıs ayında başlayacak coşkulu sanat ortamı 2021 yılında heyecanlanacak, kaynaşacak ve sevinecektir. Sanatçılarımızı, sanat galerilerimizi, akademisyenlerimizi, koleksiyoncularımızı ve sanatseverleri 15. Contemporary Istanbul’a davet ediyoruz,” diyerek 15. Edisyonla ilgili açıklamalarda bulundu.

Plug-in’de yer alacak sanatçılar

Her yıl yeni medya sanatından yenilikleri bir araya getiren Plug-in bölümü, bu sene Ahmet Rüstem, Bevoid, Can Büyükberber, Ece Gözen, Enes Özenbaş & Ethem Cem, Hakan Sorar, Sofia Crespo H.o, Mert Kızılay& Hakan Gündüz, Maxim Zhestkov, Mario Klingemann, Nye Thompson, Onur Sönmez, Philipp Schmitt & Steffen weiß, Selin Balcı, Yonca Karakaş’ın katılımıyla gerçekleşecek. Plug-in bölümünün küratörlüğünü ise Esra Özkan üstleniyor.

 

 

ETİKETLER: CONTEMPORARY İSTANBUL