METROPOL
METROPOL

15 Eylül 2021

Canavar’ın İlk Kişisel Sergisi: Her Şey Yolunda

canavar sergi

Canavar Çene, 2019

“Şimdi dört duvar arasında, çerçeveler içinde ve dingin bir ışık altında bulacaksınız onu; Namıdiğer sanatçı olarak canavar.

Canavar bir sabah kendini bir sanatçıya dönüşmüş olarak bulmuşsa, bu onun yarın başka bir şeye de dönüşebilme ihtimali olduğundandır. Çünkü işte o ‘tastamam bir insandır.’”*

Toplumun kötücül yanı, acı ve hazlarını gözlemleyerek, bu kültürel baskıların insan psikolojisi üzerinde yarattığı travmatik etkilerden beslenen Canavar’ın ilk kişisel sergisi Her Şey Yolunda izleyicilerle buluşuyor.

Sanatçının üç yıllık üretim sürecini kapsayan çalışmalarının yer aldığı sergi toplumsal baskı, iktidar sevdası, fetihçilik, insanın şehirdeki varoluş ve yaşam mücadelesine odaklanıyor. Sanatçı üretiminin referans noktalarını Kafka’nın Dönüşüm ve Babaya Mektup’u ile Nietzsche’nin Böyle Söyledi Zerdüşt’üne dayandırıyor. 

canavar sergi
Canavar C1, 2019

Şiddet ve öfkenin bulaşıcı hâlini, varoluş sürecini etkileyen deneyimleri irdeleyen sergide, sanatçının 60’a yakın sprey boya çözümlemesi, pentür, gravür ve duvar üzerine gerçekleştirdiği performatif uygulamaları yer alıyor. Sergi izleyiciyi Francis Bacon’dan referansla eril baskı, soy devamı, erkek çocuğa yüklenen sorumluluk konularının işlendiği C1 adlı eseri ile karşılıyor. Sanatçının toplumun farklı karakterlerinin yansımalarını ele aldığı çalışmalarının yer aldığı sergi, izleyiciyi toplum tarafından dayatılan normlar ile yüzleştirmeyi amaçlıyor.

Canavar’ın Her Şey Yolunda başlıklı ilk kişisel sergisi 9 Ekim’e kadar Versus Art Project’te ziyaret edilebilir.

* Ezgi Bakçay, sergi metninden alıntıdır.

ETİKETLER: CANAVAR , VERSUS ART PROJECT